Spoléhají na profesionální fotografy clona k řízení množství světla procházejícího do obrazového snímače fotoaparátu. Termín se vztahuje na clonu při otevírání nebo zavírání objektivu fotoaparátu, která umožňuje různé úrovně světla. Clona fotoaparátu se měří v f-zastávky. Ovládání clony vykonává na digitální jednooké zrcadlovce dvě základní funkce. Kromě řízení množství světla procházejícího objektivem – což vede k světlejším nebo tmavším obrazům – také ovládá hloubka pole, což je technický termín pro to, jak se ostré nebo rozmazané objekty objevují za objektem ve středu zaostření fotoaparátu.
Rozsah F-zastávek
F-dorazy procházejí obrovským rozsahem, zejména u objektivů DSLR. Vaše minimální a maximální čísla f-stop však budou záviset na kvalitě vašeho objektivu. Kvalita obrazu může klesnout, když vytočíte malou clonu, takže výrobci omezují minimální clonu některých objektivů. Většina objektivů se bude pohybovat minimálně od f3,5 do f22, ale rozsah f-stop pozorovaný u různých objektivů se může pohybovat od f1,2 do f45.
Clona a hloubka ostrosti
Začněme nejprve nejjednodušší funkcí clony: ovládáním hloubky ostrosti fotoaparátu.
Hloubka pole jednoduše znamená, kolik z vašeho obrazu je zaostřeno kolem vašeho předmětu. Díky malé hloubce ostrosti bude váš hlavní objekt ostrý, zatímco vše ostatní v popředí a pozadí bude rozmazané. Velká hloubka ostrosti udrží celý váš obraz ostrý po celou dobu jeho hloubky.
Clona a expozice
Když mluvíme o „malé“ cloně, bude příslušný f-stop větší číslo. Proto je f22 malá clona, zatímco f1,4 je velká clona. U f1.4 je clona dokořán a propouští spoustu světla. Je to tedy velká clona. Další způsob, jak si tento vztah pamatovat, je poznat, že clona se ve skutečnosti vztahuje k rovnici, kde je ohnisková vzdálenost dělena průměrem clony. Například pokud máte 50mm objektiv a clona je dokořán, můžete mít díru o průměru 25mm. Proto se 50 mm děleno 25 mm rovná 2. To znamená f-stop f2. Pokud je clona menší (například 3 mm), vydělením 50 čísly 3 máme f-stop f16. Změna clony se označuje jako „zastavení dolů“ (pokud zmenšíte clonu) nebo „otevření“.
Vztah clony k rychlosti závěrky a ISO
Jelikož clona řídí množství světla procházejícího objektivem na snímač fotoaparátu, má vliv na expozici snímku. Rychlost závěrky má také vliv na expozici, protože jde o měření doby, po kterou je otevřená závěrka fotoaparátu. Tomuto vyvážení mezi clonou, rychlostí závěrky a ISO se říká „železný trojúhelník“ fotografie.