Skip to content

Co je to „Cracker“ ve světě počítačů a mobilních zařízení?

8 de Srpen de 2021
creative hacker 5804f2b75f9b5805c2c595f4

Definice: „Cracker“ je uživatel počítače, který se pokouší proniknout do softwaru chráněného autorskými právy nebo do síťového počítačového systému.

Cracking se běžně provádí se záměrem uvolnit software z programatických visacích zámků, aby jej bylo možné použít bez placení licenčních poplatků. V chytrých telefonech se popraskáním často rozumí „odemknutí“ vašeho smartphonu nebo „rozbití vašeho smartphonu na útěk z vězení“, aby se mohlo uvolnit ze zámků výrobce nebo zámků nosiče. Důvodem je, že uživatel může na smartphonu provádět pokročilé funkce nebo jej používat v jiné síti mobilního operátora. Jindy je prolomení odhalení bezpečnostních chyb systému. Crackery většinou dělají své řemeslo se záměrem ukrást důvěrná data, získat bezplatný software nebo provádět zlomyslné ničení souborů.

Související termín: „Softwarový hacker“ nebo „haxor“. Cracker a hacker lze považovat za synonyma, protože oba zahrnují vloupání do uzamčených systémů. Pojem hacker je však běžnější a obvykle zahrnuje více aktivit než jen lámání a vstup; hackeři jsou drotáři, kteří manipulují se systémy, jakmile získají přístup.