Dynamická adresa IP je adresa IP, která se automaticky přiřadí každému připojení, nebo uzel, sítě, jako je smartphone, stolní počítač nebo bezdrátový tablet. Toto automatické přidělování adres IP se provádí takzvaným serverem DHCP. Volá se IP adresa přidělená DHCP serveru dynamický protože u budoucích připojení k síti se to často bude lišit. „Protiklad“ dynamické adresy IP se nazývá statická adresa IP (ta, která byla konfigurována ručně).
Kde se používají dynamické adresy IP?
Veřejná adresa IP, která je poskytovatelům ISP přidělena routeru většiny domácích a firemních uživatelů, je dynamická adresa IP. Větší společnosti se obvykle nepřipojují k internetu pomocí dynamických adres IP a místo toho jim přidělují statické adresy IP, a to pouze jim. V místní síti, například v domácnosti nebo v podniku, kde používáte soukromou adresu IP, je většina zařízení pravděpodobně nakonfigurována pro DHCP, což znamená, že používají dynamické adresy IP. Pokud není povolen protokol DHCP, každé zařízení ve vaší domácí síti bude muset mít informace o síti nastaveny ručně. Někteří poskytovatelé internetových služeb přiřazují „lepkavé“ dynamické adresy IP dělat měnit, jen méně často než typická dynamická IP adresa.
Jaké jsou výhody dynamických IP adres?
Hlavní výhodou dynamického přidělování adres IP je, že je flexibilnější a snáze se nastavuje a spravuje než přidělování statických adres IP. Například jednomu notebooku, který se připojuje k síti, lze přiřadit konkrétní IP adresu, a když se odpojí, je tato adresa nyní volná pro použití jiným zařízením, které se připojí později, i když to není stejný notebook. S tímto typem přiřazení IP adres je malý počet zařízení, která se mohou připojit k síti, protože zařízení, která není třeba připojovat, se mohou odpojit a uvolnit fond dostupných adres pro jiné zařízení. Alternativou by bylo, aby server DHCP vyčlenil pro každé zařízení konkrétní IP adresu, pro případ, že by se chtěl připojit k síti. V tomto scénáři by několik stovek zařízení, bez ohledu na to, zda jsou používány nebo ne, mělo každé svou vlastní IP adresu, která by mohla omezit přístup pro nová zařízení. Další výhodou použití dynamických adres IP je, že je snazší implementovat než statické adresy IP. U nových zařízení, která se připojují k síti, není třeba nic nastavovat ručně – vše, co musíte udělat, je zkontrolovat, zda je na routeru povolen protokol DHCP. Protože téměř každé síťové zařízení je ve výchozím nastavení nakonfigurováno tak, aby získalo IP adresu z dostupného fondu adres, je vše automatické.
Jaké jsou nevýhody dynamických IP adres?
I když je pro domácí síť extrémně běžné a technicky přijatelné používat pro svůj směrovač dynamicky přiřazenou adresu IP, nastává problém, pokud se pokoušíte získat přístup k této síti z vnější sítě. Řekněme, že vaší domácí síti má váš ISP přidělenou dynamickou IP adresu, ale musíte mít vzdálený přístup k domácímu počítači z pracovního počítače. Jelikož většina programů pro vzdálený přístup / stolní počítač vyžaduje, abyste věděli IP adresu vašeho routeru, abyste se dostali k počítači v této síti, ale IP adresa vašeho routeru se pravidelně mění, protože je dynamická, můžete narazit na potíže.