Digitální fotoaparáty přinesly do světa fotografie mnoho skvělých funkcí, včetně možnosti podívat se na právě pořízenou fotografii, aby se zajistilo, že vypadá těsně předtím, než přejdete na jinou scénu. Pokud někdo měl zavřené oči nebo pokud kompozice nevypadá úplně správně, můžete snímek znovu vyfotografovat. Klíčem k této funkci je obrazovka. Pokračujte ve čtení, abyste pochopili, co je to LCD.
Porozumění LCD fotoaparátu
LCD neboli Liquid Crystal Display je technologie displeje používaná k vytváření obrazovek zabudovaných v zadní části téměř všech digitálních fotoaparátů. V digitálním fotoaparátu pracuje LCD na prohlížení fotografií, zobrazování možností nabídky a slouží jako živý hledáček. Všechny digitální fotoaparáty obsahují plnobarevné displeje. Ve skutečnosti se obrazovka displeje stala upřednostňovanou metodou rámování scény, protože pouze malý počet digitálních fotoaparátů nyní obsahuje samostatný hledáček a jsou většinou pro fotoaparáty vyšší třídy. Samozřejmě u filmových kamer musely mít všechny fotoaparáty hledáček, aby bylo možné scénu zafixovat. Ostrost obrazovky LCD závisí na počtu pixelů, které dokáže LCD zobrazit, a specifikace fotoaparátu by měly tento počet uvádět. Obrazovka, která má více pixelů rozlišení, by měla být ostřejší než obrazovka s méně pixely. Přestože některé fotoaparáty mohou mít zobrazovací obrazovku, která používá jinou zobrazovací technologii než LCD, pojem LCD se stal téměř synonymem pro zobrazovací obrazovky na fotoaparátech. Některé další populární fotoaparáty mohou navíc využívat dotykový displej nebo kloubový displej, kde se může obrazovka otáčet a otáčet od těla fotoaparátu.
Technologie LCD
Displej z tekutých krystalů využívá vrstvu molekul (látku z tekutých krystalů), které jsou umístěny mezi dvěma průhlednými elektrodami. Protože obrazovka aplikuje elektrický náboj na elektrody, molekuly tekutých krystalů mění zarovnání. Množství elektrického náboje určuje různé barvy, které se zobrazují na LCD. Podsvícení se používá k aplikaci světla za vrstvu tekutých krystalů, což umožňuje viditelnost displeje. Obrazovka displeje se skládá z milionů pixelů a každý jednotlivý pixel bude obsahovat jinou barvu. Tyto pixely si můžete představit jako jednotlivé body. Když jsou tečky umístěny vedle sebe a zarovnány, kombinace pixelů tvoří obraz na obrazovce.
LCD a HD rozlišení
Full HDTV (FHD) má rozlišení 1920×1080, což má za následek celkem asi 2 miliony pixelů. Každý z těchto jednotlivých pixelů musí být každou sekundu několikrát změněn, aby se pohyblivý objekt na obrazovce zobrazil správně. Pochopení toho, jak funguje obrazovka LCD, vám pomůže ocenit složitost technologie použité k vytvoření zobrazení na obrazovce. Na obrazovce fotoaparátu se počet pixelů pohybuje od 400 000 do 1 milionu nebo více. Obrazovka fotoaparátu tedy nenabízí úplně FHD rozlišení. Pokud však vezmete v úvahu obrazovku fotoaparátu, obvykle je mezi 3 a 4 palce (měřeno úhlopříčně od jednoho rohu k opačnému rohu). Naproti tomu je televizní obrazovka obvykle mezi 32 a 75 palce (opět měřeno úhlopříčně), můžete vidět, proč displej fotoaparátu vypadá tak ostře. Vmačkáváte asi polovinu tolik pixelů do prostoru, který je několikrát menší než televizní obrazovka.
Další použití pro LCD
LCD se v průběhu let staly běžnou zobrazovací technologií. Displeje LCD se objevují ve většině digitálních fotorámečků. LCD obrazovka sedí uvnitř rámečku a zobrazuje digitální fotografie. Technologie LCD se mimo jiné objevuje také na velkoplošných televizorech, obrazovkách notebooků a chytrých telefonech.