Skip to content

Co je to megabit (Mb)?

6 de Září de 2021
what is a megabit 2483412 140617aff2d441c48c382f11484213dd

Megabit je jednotka měření velikosti dat, která se nejčastěji používá při diskusích o přenosu dat. Megabity jsou vyjádřeny jako Mb nebo Mbit, pokud jde o digitální úložiště, nebo Mbps (megabity za sekundu) v kontextu rychlostí přenosu dat. Všechny tyto zkratky jsou vyjádřeny malým písmenem „b“.

Megabity a megabajty

Vytvoření megabajtu (zkráceně MB) trvá osm megabitů. Megabity a megabajty zní podobně a jejich zkratky používají stejná písmena, ale neznamenají totéž. Při výpočtu věcí, jako je rychlost internetového připojení a velikost souboru nebo pevného disku, je důležité je rozlišovat.

Test rychlosti internetu může například měřit rychlost vaší sítě na 18,20 Mb / s, což znamená, že každou sekundu se přenáší 18,20 megabitů. Stejný test může říci, že dostupná šířka pásma je 2,275 MBps nebo megabajtů za sekundu a hodnoty jsou stejné. Dalším příkladem je, že pokud je stahovaný soubor 750 MB, je to také 6 000 Mb.

Bity a bajty

Bit je binární číslice nebo malá jednotka počítačových dat. Je menší než velikost jednoho znaku v e -mailu, ale pro jednoduchost ho považujte za stejně velký jako textový znak. Megabit je tedy přibližně o velikosti jednoho milionu znaků. Vzorec 8 bitů = 1 bajt lze použít k převodu megabitů na megabajty a naopak. Zde je několik ukázkových převodů:

  • 8 megabitů = 1 megabajt
  • 8 Mb = 1 MB
  • 1 megabit = 1/8 megabajtu = 0,125 megabajtu
  • 1 Mb = 1/8 MB = 0,125 MB

Rychlý způsob, jak zjistit převod mezi megabity a megabajty, je použít Google. Stačí do vyhledávacího pole zadat něco jako „1000 megabitů na megabajty“.

Proč na tom záleží

Vědět, že megabajty a megabity jsou dvě různé věci, je důležité hlavně tehdy, když řešíte připojení k internetu. To je obvykle jediný případ, kdy vidíte zmíněné megabity. Pokud například porovnáváte rychlosti internetu poskytovatele služeb, můžete si přečíst, že ServiceA může poskytovat 8 Mb / s a ​​ServiceB nabízí 8 MB / s. Na první pohled se mohou zdát totožné a můžete si vybrat ten, který je nejlevnější. Vzhledem k převodu, který nyní znáte, se však rychlost ServiceB rovná 64 Mbps, což je osmkrát rychlejší než ServiceA:

  • Služba A: 8 Mb / s = 1 MB / s
  • ServiceB: 8 MBps = 64 Mb / s

Výběr levnější služby by pravděpodobně znamenal, že byste si koupili ServiceA, ale pokud potřebujete vyšší rychlosti, můžete místo toho chtít tu dražší. Proto je důležité tento rozdíl rozpoznat.

A co gigabajty a terabajty?

Kromě megabitů a megabajtů vstupujeme na území mnohem větších velikostí souborů gigabajtů (GB), terabajtů (TB) a petabajtů (PB), což jsou další výrazy používané k popisu ukládání dat, ale jsou mnohem větší než megabajty. Například megabajt je jen 1/1 000 gigabajtů, což je ve srovnání s tím málo!