Omezení šířky pásma je záměrné zpomalení dostupné šířky pásma. Jinými slovy a obecně je to úmyslné snížení „rychlosti“, která je obvykle dostupná přes připojení k internetu. K omezení šířky pásma může dojít na různých místech mezi zařízením (například počítačem nebo smartphonem) a webem nebo službou, kterou používáte přes internet.
Proč by někdo chtěl omezit šířku pásma?
Jako uživatel připojení k internetu nebo služby zřídka využíváte omezení šířky pásma. Jednoduše řečeno, omezení šířky pásma znamená omezení toho, jak rychle máte k něčemu přístup, když jste online. Společnosti na cestě mezi vámi a vaším webovým cílem na druhé straně to často mají
hodně získat z omezení šířky pásma. Například poskytovatel internetových služeb může v určitých časech dne omezit šířku pásma, aby snížil přetížení své sítě, což sníží množství dat, které musí zpracovávat najednou, což jim ušetří potřebu kupovat více a rychlejší zařízení pro zvládnutí internetového provozu. úroveň. Dalším důvodem, proč může poskytovatel služeb omezit šířku pásma, je poskytnout uživatelům způsob, jak se vyhnout škrcení tím, že zaplatí za dražší službu, která neomezuje šířku pásma. Jinými slovy, omezení šířky pásma může být jen pobídkou, která povzbudí těžké uživatele, aby upgradovali svůj plán. I když jsou velmi kontroverzní, poskytovatelé internetových služeb také někdy omezují šířku pásma, pouze když je provoz v síti určitého druhu nebo z určitého webu. Například ISP může omezit šířku pásma uživatele pouze v případě, že se z Netflixu stahuje velké množství dat nebo se nahrává do jiných zařízení prostřednictvím sdílení souborů P2P (např. Torrentové stránky). Někdy ISP bude škrtit
všechny typy provozu pro uživatele po dosažení určité prahové hodnoty. To je jeden způsob, jak „lehce“ vynucují písemné nebo někdy nepsané omezení šířky pásma, které existují u některých plánů připojení ISP. Škrcení šířky pásma založené na ISP je nejběžnější, ale může k němu dojít také v podnikových sítích. Váš počítač může mít například v práci umělý limit stanovený pro připojení k internetu, protože se tam rozhodli správci systému. Na druhém konci spektra někdy samotná koncová služba zkrátí šířku pásma. Například cloudová zálohovací služba může během velkého počátečního odesílání dat na jejich servery omezit šířku pásma, což drasticky zpomalí čas zálohování, ale ušetří jim spoustu peněz. Podobně služby MMOG (Massively Multiplayer Online Game) mohou v určitých časech také omezit šířku pásma, aby se zabránilo jejich přetížení a zhroucení. Na druhé straně jste vy, uživatel, který může chtít při stahování nebo nahrávání dat sám omezit šířku pásma. Tento typ škrcení se obvykle nazývá řízení šířky pásma a je nejpravděpodobnější provést, aby se zabránilo využití celé šířky pásma pro tento jediný účel. Například stažení velkého videa plnou rychlostí do počítače může zabránit dětem streamovat Netflix v druhé místnosti nebo vytvořit vyrovnávací paměť YouTube, protože se nedokáže dostatečně rychle spojit, aby bylo možné video během přehrávání plynule přehrávat. většinu šířky pásma pro stahování souborů. Program řízení šířky pásma může pomoci zmírnit přetížení vaší vlastní sítě stejným způsobem, jakým škrcení řídí šířku pásma v obchodních sítích. Často je to funkce v programech, které se zabývají silným provozem, jako jsou klienti torrentů a správci stahování.
Jak zjistím, zda je moje šířka pásma omezena?
Pokud máte podezření, že váš ISP omezuje šířku pásma, protože jste dosáhli měsíční prahové hodnoty, může to osvětlit test rychlosti internetu provedený několikrát během měsíce. Pokud se vaše šířka pásma náhle sníží ke konci měsíce, může se to stát. Šířka pásma ISP, která je založena na typ provozu, jako je používání torrentů nebo streamování Netflixu, lze s jistotou otestovat pomocí The Internet Health Test nebo M-Lab, bezplatných testů utváření provozu. U jiných typů omezení šířky pásma je obtížnější testovat. Pokud máte podezření, že v podnikové síti je povoleno škrcení, zeptejte se IT pracovníka vaší přátelské kanceláře. Jakékoli omezení šířky pásma na vzdáleném konci, jako je MMOG, služba zálohování v cloudu atd., Je pravděpodobně vysvětleno někde v dokumentaci nápovědy služby. Pokud nic nenajdete, zeptejte se jich.
Existuje způsob, jak se vyhnout omezení šířky pásma?
Služby virtuální privátní sítě (VPN) jsou někdy užitečné k obcházení omezení šířky pásma, zvláště pokud to dělá váš ISP. Tyto služby skryjí druh provozu, který proudí mezi vaší domácí sítí a zbytkem internetu. Například na síti VPN vaše sledování flámu Netflixu za 10 hodin denně, díky kterému se vaše připojení zúžilo, nyní nevypadá jako Netflix pro vašeho ISP. Pokud máte co do činění s omezením šířky pásma vaším ISP při používání torrentových souborů, můžete zvážit použití webového klienta. Umožňují vám používat běžné připojení k webovému prohlížeči, které směruje službu ke stažení torrentu, který se vašemu poskytovateli internetových služeb zobrazí jako normální relace prohlížeče. Jakémukoli omezování místní šířky pásma ze strany vašich správců sítě v práci se lze méně vyhnout, ne-li nemožné, pravděpodobně proto, že také pravděpodobně nemáte povoleno používat službu VPN, což vyžaduje provedení určitých změn v počítači. Ještě těžší je vyhnout se škrcení v koncovém bodě, druhu, který je vynucen službou, ke které se připojujete nebo používáte. Pokud by vám to například dělalo starosti s online zálohovací službou, nejlepší na začátku by bylo vybrat si tu, která to nedělá.