Skip to content

Co je to pípnutí?

1 de Červenec de 2021
post screen showing bios version number 56a6fac03df78cf772913f50

Při prvním spuštění počítače se spustí POST (Power-On Self Test) a v případě problému se na obrazovce zobrazí chybová zpráva. Pokud však systém BIOS narazí na problém, ale nenabootoval dostatečně daleko, aby mohl na monitoru zobrazit chybovou zprávu POST, zvukový signál – slyšitelný verze chybové zprávy – místo toho zazní.

Pípací kódy jsou obzvláště užitečné, pokud má hlavní příčina problému něco společného s videem. Pokud nemůžete na obrazovce přečíst chybovou zprávu nebo chybový kód kvůli problému s videem, rozhodně vás to odradí od snahy zjistit, co se děje. To je důvod, proč mít možnost slyšet chyby jako zvukový kód jsou tak neuvěřitelně užitečné. Pípací kódy někdy jdou pod jmény jako Chybová pípnutí BIOSu, pípací kódy BIOSu, chybové kódy POST, nebo Pípací kódy POST, ale obvykle je uvidíte pouze jako odkazy zvukové kódy.

Jak porozumět kódům pípání POST

Pokud se váš počítač nespouští, ale je vydáváte pípání, první věcí, kterou byste měli udělat, je přečíst si příručku k počítači nebo základní desce, která vám pomůže překládat zvukové signály do něčeho smysluplného, ​​jako je konkrétní problém, který se vyskytuje. I když tam není příliš mnoho výrobců BIOSu, každý z nich má svou vlastní sadu zvukových kódů. Mohou používat různé vzory a délky pípnutí – některé jsou opravdu krátké, jiné dlouhé a všude mezi nimi. Stejný zvukový signál na dvou různých počítačích tedy pravděpodobně vyjadřuje dva zcela odlišné problémy. Například zvukové kódy AMIBIOS vydají 8 krátkých pípnutí, což znamená, že došlo k problému s pamětí displeje, což obvykle znamená, že došlo k poruše, chybějící nebo uvolněné grafické kartě. Aniž byste věděli, co 8 pípnutí znamená proti 4 (nebo 2, nebo 10 atd.), Zanechá vás docela zmatený, co musíte udělat dál. Podobně při pohledu na nesprávné informace o kódu pípnutí výrobce si můžete myslet, že těchto 8 pípnutí souvisí spíše s pevným diskem, který vás nastaví na nesprávné kroky při odstraňování problémů. Naučte se, jak řešit problémy s pípáním, kde najdete pokyny k vyhledání výrobce BIOSu základní desky (obvykle AMI, Cenanebo Phoenix) a poté rozluštit, co to znamená pípnutí. Ve většině počítačů produkuje systém BIOS základní desky jeden, někdy dvojitý, krátký zvukový kód, což je jakousi „čistou všemi systémy“, což naznačuje, že testy hardwaru se vrátily k normálu. Tento jediný zvukový signál není problém, který vyžaduje řešení potíží.

Co když nezazní pípnutí?

Pokud jste neúspěšně provedli pokusy o spuštění počítače, ale nevidíte žádné chybové zprávy ani neslyšíte žádné zvukové signály, může stále existovat naděje! Je pravděpodobné, že žádný zvukový kód znamená, že váš počítač prostě nemá interní reproduktor, což znamená, že nebudete nic slyšet, i když to BIOS vyrábí. V těchto případech je nejlepším řešením, jak zjistit, co je špatně, použít testovací kartu POST k zobrazení chybové zprávy v digitální podobě. Dalším důvodem, proč při spuštění počítače neslyšíte pípání, je špatné napájení. Žádné napájení základní desky také znamená, že interní reproduktor není napájen, což znemožňuje vydávání zvukových signálů.

amzslot