Pokud jde o technologii a výpočetní techniku, platforma slouží jako základní základ pro vývoj a podporu hardwaru a softwaru. Všechno vytvořené na základně funguje společně ve stejném rámci. Každá platforma má proto vlastní sadu pravidel, standardů a omezení, která určují, jaký hardware / software lze postavit a jak by každá měla fungovat. Hardwarové platformy mohou být:
- Celé systémy
- Jednotlivé komponenty
- Rozhraní
Versus hardwarové platformy, softwarové platformy jsou rozsáhlejší a uživatelé si s nimi snáze poradí. Dává to smysl, vzhledem k tomu, že častěji komunikujeme se softwarem / aplikacemi, i když hardware (např. Myši, klávesnice, monitory, dotykové obrazovky) pomáhá překlenout tuto propast. Softwarové platformy spadají do obecných kategorií:
- Systémový software
- Aplikační software
Celé systémy
Hardwarovými platformami mohou být celé systémy (tj. Výpočetní zařízení), jako jsou sálové počítače, pracovní stanice, stolní počítače, notebooky, tablety, smartphony a další. Každý z nich představuje hardwarovou platformu, protože každý má svůj vlastní tvarový faktor, funguje nezávisle na jiných systémech a je schopen poskytovat uživatelům nebo uživatelům, zejména těm, prostředky nebo služby (např. Spouštění softwaru / aplikací, připojení k zařízením / internetu atd.) nepředpokládá původní design.
Jednotlivé komponenty
Jednotlivé komponenty, jako je centrální procesorová jednotka (CPU) počítačů, jsou také považovány za hardwarové platformy. CPU (např. Intel Core, ARM Cortex, AMD APU) mají odlišné architektury, které určují provoz, komunikaci a interakci s dalšími komponentami, které tvoří celý systém. Pro ilustraci zvažte CPU jako základ, který podporuje základní desku, paměť, diskové jednotky, rozšiřující karty, periferní zařízení a software. Některé součásti mohou nebo nemusí být vzájemně zaměnitelné, v závislosti na typu, formě a kompatibilitě.
Rozhraní
Rozhraní, jako jsou PCI Express, Accelerated Graphics Port (AGP) nebo rozšiřující sloty ISA, jsou platformy pro vývoj různých typů doplňkových / rozšiřujících karet. Různé tvarové faktory rozhraní jsou jedinečné, takže například není fyzicky možné vložit kartu PCI Express do slotu AGP nebo ISA – nezapomeňte, že platformy stanoví pravidla a omezení. Rozhraní také poskytuje komunikaci, podporu a zdroje k připojené rozšiřující kartě. Příklady rozšiřujících karet, které používají tato rozhraní, jsou video grafika, zvuk / zvuk, síťové adaptéry, USB porty, řadiče SATA (SATA) a další.
Systémový software
Systémový software je to, co řídí počítač prováděním simultánních procesů při řízení / koordinaci více hardwarových prostředků ve spojení s aplikačním softwarem. Nejlepším příkladem systémového softwaru jsou operační systémy, jako jsou (ale nejen) Windows, macOS, Linux, Android, iOS a Chrome OS. Operační systém slouží jako platforma tím, že poskytuje prostředí, které podporuje interakci uživatele prostřednictvím rozhraní (např. Monitor, myš, klávesnice, tiskárna atd.), Komunikace s jinými systémy (např. Sítí, Wi-Fi, Bluetooth atd.) A aplikační software.
Aplikační software
Aplikační software zahrnuje všechny programy, které jsou určeny k provádění konkrétních úkolů v počítači – většina z nich se nepovažuje za platformu. Běžnými příklady aplikačního softwaru bez platformy jsou programy pro úpravu obrázků, textové procesory, tabulky, hudební přehrávače, zasílání zpráv / chat, aplikace pro sociální média a další. Existují však některé typy aplikačního softwaru také platformy. Klíčem je, zda dotyčný software slouží jako podpora pro něco, na čem by se mělo stavět. Některé příklady aplikačního softwaru jako platformy jsou:
- internetové prohlížeče – (např. Chrome, Safari, Internet Explorer) jsou platformy pro jiné formy softwaru, jako jsou doplňky / rozšíření nebo motivy třetích stran.
- Stránky sociálních médií – jako je Facebook, slouží jako platformy při podpoře externích aplikací, nástrojů a / nebo služeb, které interagují se základními funkcemi webu. To platí jak pro web, tak pro verzi mobilní aplikace.
- Videohry – že podporované mody (prostřednictvím editoru hry) jsou také považovány za platformy. Módy videohry využívají existující engine videohry jako základ pro vytváření uživatelsky navržených map / úrovní, postav, objektů nebo dokonce celé samostatné hry.
Konzoly pro videohry
Konzoly pro videohry jsou skvělými příklady hardwaru a softwaru kombinovaného společně jako platforma. Každý typ konzoly funguje jako základna, která podporuje svou vlastní knihovnu her fyzicky (např. Originální kazeta Nintendo není kompatibilní s žádnými novějšími verzemi herních systémů Nintendo) a digitálně (např. Přestože jde o formát disku, hra Sony PS3 bude nefunguje na systému Sony PS4 kvůli softwaru / programovacímu jazyku).