Skip to content

Co je to prolínání v hudbě?

2 de Červenec de 2021
what is crossfading 2438544 final ct updated 2703bdced83a4f78948198b9f2c30dc1

Crossfading je technika, která vytváří plynulý přechod z jednoho zvuku na druhý. Tento zvukový efekt funguje jako fader, ale v opačných směrech, což znamená, že první zdroj mizí, zatímco druhý mizí, a vše se mísí dohromady. Ve zvukovém inženýrství se často používá k vyplnění ticha mezi dvěma stopami, nebo dokonce ke smíchání více zvuků ve stejné skladbě, aby se vytvořily spíše plynulé změny než náhlé. DJ často využívají efekt prolínání mezi skladbami, aby vylepšili svůj hudební výkon a ujistili se, že neexistují žádné náhlé tiché mezery, které by mohly otravovat publikum nebo lidi na tanečním parketu.

Crossfading se někdy píše blednutí a označován jako přehrávání bez mezer nebo překrývající se písně. Crossfading je opakem „butt splice“, což je okamžik, kdy je konec jednoho kusu zvuku spojen přímo se začátkem dalšího, bez jakéhokoli vyblednutí.

Analogové a digitální prolínání

S vynálezem digitální hudby se stalo relativně snadné aplikovat efekty prolínání na kolekci skladeb, aniž byste potřebovali nějaké speciální hardwarové nebo zvukové technické znalosti. Je to také mnohem jednodušší ve srovnání s crossfading pomocí analogového zařízení. Pokud jste dost starí, abyste si pamatovali analogové pásky, crossfading vyžadoval tři kazetové magnetofony – dva vstupní zdroje a jeden pro nahrávání mixu. Prolínání digitálních zvukových zdrojů lze také provádět spíše automaticky, než aby bylo nutné ručně ovládat vstupní úrovně zvukových zdrojů, aby se dosáhlo mezerového přehrávání záznamu. Ve skutečnosti je při použití správného typu softwaru k dosažení profesionálně znějících výsledků zapotřebí jen velmi málo uživatelského vstupu.

Software používaný k prolínání digitální hudby

V závislosti na tom, čeho chcete dosáhnout, existuje několik typů softwarových aplikací (mnoho bezplatných), které můžete použít k prolínání do vaší digitální hudební knihovny. Kategorie zvukových programů, které často umožňují vytvářet prolínání, zahrnují:

  • Software DJ Mixing – Kromě mezerového přehrávání vašich hudebních souborů pomocí crossfadingu mají programy DJ také další nástroje pro zpracování zvuku, které můžete použít, jako je porovnávání beatů (detekce BPM), časování a vzorkování.
  • Přehrávače médií – Mnoho softwarových programů jukebox, jako je iTunes, Windows Media Player a další, přichází s funkcí automatického prolínání, kterou lze použít nejen pro hudební soubory, ale také pro vaše seznamy skladeb. Pro snadné použití jsou softwarové přehrávače médií pravděpodobně tak jednoduché, jak to jen jde.
  • Software pro vypalování disků CD – Některé programy pro vypalování disků DVD / CD lze použít k vypalování digitálních zvukových souborů na zvukové disky CD, které mají prolínání. Jedná se o typ virtuálního prolínání, které se přidává k hudbě během vypalování. Tento proces nezmění žádný z vašich původních souborů, takže na pevném disku vašeho počítače zůstanou nezměněny.
  • Audio Editors – Software pro úpravu zvuku, jako je bezplatný program Audacity, lze použít k vytvoření nových mixů, které mají prolínané stopy. Tento typ softwaru se trochu liší od ostatních výše uvedených příkladů (s výjimkou vypalování zvukových disků CD) – ve skutečnosti vytváříte nový digitální zvukový soubor, nikoli jen přidáváte nestálý efekt.
  • Online hudební služby – Některé online hudební služby poskytují bezplatné stahování aplikací, které mohou prolínat streamovaný zvuk pomocí extra vyrovnávací paměti. Spotify je jedním z příkladů, který poskytuje tuto možnost jak ve svém desktopovém, tak mobilním softwaru.

Podívejte se na naše tipy a triky pro Spotify pro další zábavné věci, které můžete se Spotify dělat.