Skip to content

Co je to RSS kanál? (A kde ho získat)

10 de Srpen de 2021
what is an rss feed 4684568 28475de14de64c09b11d0961f534a5b8

RSS je zkratka pro Really Simple Syndication a je to jednoduchá, standardizovaná metoda distribuce obsahu, která vám může pomoci zůstat v obraze o vašich oblíbených zpravodajstvích, blogy, weby a kanály sociálních médií. Místo návštěvy webů, kde můžete najít nové příspěvky nebo se přihlásit k odběru stránek, abyste dostávali oznámení o nových příspěvcích, najděte kanál RSS na webu a přečtěte si nové příspěvky ve čtečce RSS.

Jak funguje RSS

RSS je způsob, jakým mohou autoři webových stránek zveřejňovat oznámení o novém obsahu na svých webových stránkách. Tento obsah může zahrnovat zpravodajství, příspěvky na blogu, zprávy o počasí a podcasty. Chcete -li tato oznámení publikovat, autor webu vytvoří pro každý příspěvek na webu textový soubor s příponou XML pro kanál RSS, který obsahuje název, popis a odkaz. Poté autor webu použije tento soubor XML k přidání kanálu RSS na webové stránky na webu. Soubor XML automaticky syndikuje nový obsah prostřednictvím tohoto kanálu RSS ve standardním formátu, který se zobrazuje v jakékoli čtečce RSS. Když se návštěvníci webových stránek přihlásí k odběru tohoto kanálu RSS, přečtou si nový obsah webu ve čtečce RSS. Tyto čtečky RSS shromažďují obsah z více souborů XML, organizují informace a zobrazují obsah v jedné aplikaci. S RSS kanálem a čtečkou RSS toho můžete udělat hodně. Zde je jen několik příkladů:

 • Sledujte diskuze na webových stránkách a ve fórech, aniž byste museli navštěvovat každou stránku, a přečtěte si seznam zaslaných komentářů.
 • Udržujte si přehled o chutných jídlech, která vaří vaši oblíbení bloggeri, a sdílejte recepty se svými přáteli.
 • Zůstaňte v obraze díky místním, národním a mezinárodním zprávám z několika zdrojů.

Co je to RSS kanál?

Informační kanál RSS konsoliduje informační zdroje na jednom místě a poskytuje aktualizace, když web přidá nový obsah. Se sociálními médii vidíte pouze oblíbené věci, které lidé sdílejí. Pomocí kanálu RSS vidíte vše, co web publikuje. Chcete -li na webu najít kanál RSS, podívejte se na jeho hlavní nebo domovskou stránku. Některé weby zobrazují svůj kanál RSS jako oranžové tlačítko, které může obsahovat zkratky RSS nebo XML.

Webová stránka RSSWeather.com zobrazující ikonu RSS pro kanál RSS

Ne všechny ikony RSS vypadají stejně. Ikony RSS se dodávají v různých velikostech a barvách. Ne všechny tyto ikony obsahují zkratky RSS nebo XML. Některé weby používají k označení kanálu RSS odkaz Syndikovat tento nebo jiný typ odkazu.

Webová stránka Planet Money na podcastech NPR.org zobrazující odkaz RSS na kanál RSS

Některé weby nabízejí seznamy kanálů RSS. Tyto seznamy mohou zahrnovat různá témata pro rozsáhlý web nebo seznamy kanálů z mnoha webů, které pokrývají podobné téma.

Nasa.gov Webová stránka RSS kanálů se seznamem kanálů RSS na webu

Když najdete zajímavý kanál RSS, klikněte na ikonu nebo odkaz RSS a zobrazí se soubor XML, který ovládá kanál webové stránky. Tento odkaz RSS použijete k přihlášení k odběru kanálu ve čtečce RSS.

Soubor XML pro kanál RSS na webu NASA.gov

Pokud je web poháněn WordPressem, přidejte /krmit/ na konec adresy URL webu (např. www.example.com/krm/) pro zobrazení kanálu RSS.

Jak najít odkaz RSS v prohlížeči Google Chrome

Pokud nevidíte ikonu RSS nebo odkaz, prozkoumejte zdroj stránky webové stránky. Zde je návod, jak zobrazit zdroj stránky v prohlížeči Chrome a získat odkaz RSS.

 1. Otevřete webový prohlížeč a přejděte na webovou stránku.

 2. Klikněte pravým tlačítkem na webovou stránku a vyberte si Zobrazit zdroj stránky.

  Domovská stránka NPR.org ukazuje, jak zobrazit zdroj stránky a najít kanál RSS

 3. Vybrat Nastavení > Nalézt.

  Zdrojový kód domovské stránky NPR.org, který ukazuje, jak najít text na webové stránce

 4. Typ RSS a stiskněte Vstupte.

  Dialogové okno Najít v prohlížeči Google Chrome

 5. Instance RSS jsou zvýrazněny ve zdroji stránky.

  Zvýrazněné instance RSS ve zdrojovém kódu domovské stránky NPR.org

 6. Pravým tlačítkem klikněte na URL kanálu RSS a vyberte Kopírovat adresu odkazu.

  Zkopírujte adresu odkazu do kanálu RSS, který najdete ve zdrojovém kódu webové stránky

 7. Pomocí této adresy URL se přihlaste k odběru kanálu RSS ve čtečce RSS.

Co je čtečka RSS?

Představte si čtečku RSS, jako je vaše e -mailová schránka. Když se přihlásíte k odběru kanálu RSS pro web, čtečka RSS zobrazí obsah z tohoto webu. Pomocí čtečky RSS můžete zobrazit obsah nebo přejít na web. Při čtení každého kusu nového obsahu čtečka RSS označí tento obsah jako přečtený. Existuje celá řada čteček RSS. Pokud dáváte přednost čtení blogů a novinek ve webovém prohlížeči, vyberte si bezplatnou online čtečku RSS. Pokud si raději přečtete kanály RSS v aplikaci, prozkoumejte různé bezplatné čtečky kanálů RSS systému Windows a agregátory novinek. Oblíbenou čtečkou RSS je Feedly. Feedly je cloudová čtečka RSS, která je k dispozici na různých platformách včetně Androidu, iOS, Windows, Chromu a dalších webových prohlížečů. Funguje také s aplikacemi třetích stran. Začít s Feedly je snadné. Přihlášení k odběru kanálu RSS ve službě Feedly na ploše:

 1. Zkopírujte adresu URL kanálu RSS.

 2. Vložte URL do Feedly Vyhledávání pole a ze seznamu zdrojů vyberte kanál RSS.

  Přidejte RSS kanál do Feedly na Feedly.com

 3. Vybrat Následovat.

  Přihlaste se k odběru kanálu RSS ve službě Feedly výběrem Sledovat

 4. Vybrat Nové krmivo.

  Vytvořte složku pro organizaci kanálů RSS ve službě Feedly

 5. Zadejte popisný název zdroje.

  Pojmenujte složku s popisným názvem a organizujte kanály ve službě Feedly

 6. Vybrat Vytvořit.

 7. V levém podokně vyberte kanál RSS.

  Vyberte kanál RSS, který chcete zobrazit ve službě Feedly

 8. Vyberte obsah, který si chcete přečíst.

  Přečtěte si kanály RSS, uložte kanály k pozdějšímu čtení a označte obsah jako přečtený ve službě Feedly

 9. Chcete -li uložit obsah k pozdějšímu přečtení, umístěte ukazatel myši na ikonu záložky (Přečíst později) nebo hvězdičku (Uložit na tabuli).

Historie standardu RSS

V březnu 1999 vytvořil Netscape RDF Site Summary, což byla první verze RSS. To bylo používáno webovými vydavateli k zobrazení obsahu jejich webových stránek na My.Netscape.com a dalších raných portálech RSS. O několik měsíců později Netscape technologii zjednodušil a přejmenoval na Rich Site Summary. Netscape se přestal účastnit vývoje RSS brzy poté, co AOL převzal Netscape a restrukturalizoval společnost. V roce 2002 byla vydána nová verze RSS a technologie byla přejmenována na Really Simple Syndication. S touto novou verzí a vytvořením ikony RSS pro webový prohlížeč Mozilla Firefox v roce 2004 se kanály RSS staly přístupnější pro návštěvníky webu.