Síť je způsob, jakým lze propojit dva nebo více počítačů a sdílet zdroje, soubory nebo dokonce připojení k internetu. Většina domácností a pracovišť má sítě nastavené tak, aby nějak propojily své počítače, ale uživatelům jsou k dispozici čtyři klíčové typy sítí.
Jaká je definice sítě?
Síť může mít docela širokou definici. V nejjednodušším případě to vždy zahrnuje dva nebo více počítačů, které jsou fyzicky propojeny kabely nebo prostřednictvím připojení Wi-Fi. Díky propojení mohou tyto počítače sdílet své zdroje, soubory nebo připojení k internetu, aniž by se při každém příležitosti musely ručně připojovat. Sítě mohou být mnohem složitější, pokud jde o velikost. Rodinný dům může mít například síť skládající se ze dvou domácích počítačů a připojení Wi-Fi (které rodina používá pro různá další zařízení, jako je inteligentní televize, streamovací box, smartphony atd.). Kancelářská budova však může mít rozsáhlou síť s tisíci počítačů fyzicky připojených k ní ethernetovými kabely. Některé sítě se mohou dokonce rozšířit a pokrýt velké geografické oblasti. Existují také čtyři hlavní typy sítí a je důležité znát rozdíly mezi nimi.
Jaké jsou čtyři typy sítí?
Mezi nejběžnější typy sítí patří Local Area Network (LAN) a Wide Area Network (WAN). Další dva hlavní typy sítí jsou Metropolitan Area Network (MAN) a Wireless LAN (WLAN), přičemž Wireless WAN (WWAN) je také odnož podobného principu. Zde je stručný rozpis každého ze čtyř hlavních typů sítí.
- Místní síť. Nejběžnější typ sítě, se kterým se obvykle setkáváte, je Local Area Network, který spojuje počítače v relativně malé oblasti. Touto oblastí může být mimo jiné váš domov, kancelář nebo škola. Zařízení se mohou připojit buď ethernetovým kabelem, nebo prostřednictvím Wi-Fi.
- Wide Area Network. Tento typ sítě pokrývá velkou geografickou oblast, jako je město, stát nebo země. Samotný internet je považován za celosvětově největší Wide Area Network, přičemž Wide Area Networks umožňuje připojení menších lokálních sítí. Podniky mohou mít také rozsáhlou síť k propojení svých mnoha kanceláří.
- Síť metropolitní oblasti. Síť metropolitní oblasti je větší než LAN, ale menší než WAN. Velké korporace nebo vládní orgány jej používají k propojení různých zdrojů v rámci podniku.
- Bezdrátové připojení k internetu. Bezdrátová síť LAN funguje podobně jako místní síť, ale funguje to spíše prostřednictvím bezdrátového připojení, jako je Wi-Fi nebo Bluetooth, než pomocí ethernetových kabelů.
Proč potřebuji síť?
Jedinou sítí, se kterou se každý den vědomě setkáte, je pravděpodobně domácí síť, aka Local Area Network (LAN). Ne každý potřebuje domácí síť. Pokud máte pouze jeden počítač a žádná další zařízení, která chcete vzít online nebo s nimi sdílet zdroje, není potřeba síť. Většina lidí však nyní má doma vlastní nastavení LAN a je k němu připojeno více zařízení. Je důležité vědět, zda je pro váš domov nejlepší kabelové nebo bezdrátové připojení, nebo jejich kombinace, a také porozumět tomu, jak nastavit domácí síť.