Skip to content

Co je to software?

5 de Červenec de 2021
generic software 164461884 574b37543df78ccee1f209f6

Software je v širším slova smyslu soubor pokynů (obvykle označovaných jako „kód“), které jsou umístěny mezi vámi a hardwarem zařízení a umožňují vám je používat.

Co je počítačový software?

Ale co je to vlastně počítačový software? Je to neviditelná součást počítačového systému, která umožňuje interakci s fyzickými součástmi počítače. Software vám umožňuje komunikovat se smartphony, tablety, herními skříněmi, přehrávači médií a podobnými zařízeními. Je důležité si uvědomit, že mezi hardwarem a softwarem je zřetelný rozdíl. Software je nehmotný zdroj. Nemůžeš to držet ve svých rukou. Hardware se skládá z hmatatelných zdrojů, jako jsou myši, klávesnice, USB porty, CPU, paměť a tiskárny. Telefony jsou hardware. iPady, Kindles a Fire TV jsou hardwarové vybavení. Hardware a software spolupracují na zajištění funkčnosti systému.

Druhy softwaru

Zatímco veškerý software je software, vaše každodenní používání softwaru pravděpodobně přichází dvěma způsoby: jedním je systémový software a druhým jako aplikace. Operační systém Windows je příkladem systémového softwaru a je předinstalován v počítačích se systémem Windows. To je to, co vám umožní komunikovat s fyzickým počítačovým systémem. Bez tohoto softwaru byste nemohli zapnout počítač, dostat se do Windows a získat přístup na plochu. Všechna inteligentní zařízení mají systémový software, včetně zařízení iPhone a Android. Opět platí, že tento typ softwaru je to, co zařízení spouští a umožňuje vám jej používat. Aplikační software je druhým typem a je více o uživateli než o systému. Aplikační software slouží k práci, přístupu k médiím nebo hraní her. Je často předinstalován operačním systémem od výrobců počítačů a může zahrnovat hudební přehrávače, kancelářské balíčky a aplikace pro úpravy fotografií. Uživatelé si také mohou nainstalovat kompatibilní software třetích stran. Mezi příklady aplikačního softwaru patří Microsoft Word, Adobe Reader, Google Chrome, Netflix a Spotify. K dispozici je také antivirový software, alespoň pro počítačové systémy. A konečně, aplikace jsou software. Windows 8 a 10 podporují aplikace, stejně jako všechny smartphony a tablety.

Samostatný software

Mnoho typů softwaru se považuje za samostatný software, což znamená, že software není součástí balíčku a může běžet odděleně od ostatních programů v zařízení. Některý samostatný software běží sám pomocí flash nebo diskové jednotky; jiné typy nevyžadují připojení k internetu a místo toho se spoléhají na disky výrobce. Některý software však závisí na operačním systému nebo pro správné fungování potřebuje přístup k dalším programům v zařízení.

Kdo vytváří software?

Definice softwaru znamená, že někdo musí někde sedět u počítače a napsat k němu počítačový kód. To je pravda; existují nezávislí odborníci na kódování, týmy inženýrů a velké korporace, které vytvářejí software a bojují o vaši pozornost. Adobe vyrábí Adobe Reader a Adobe Photoshop; Microsoft vyrábí sadu Microsoft Office Suite; McAfee vyrábí antivirový software; Mozilla vyrábí Firefox; Apple vyrábí iOS. Třetí strany vytvářejí aplikace pro Windows, iOS, Android a další. Lidé právě teď píší software po celém světě.

Jak získat software

Operační systémy jsou dodávány s již nainstalovaným softwarem. Ve Windows 10 existuje například webový prohlížeč Microsoft Edge a aplikace jako WordPad a Fresh Paint. V iOS jsou aplikace Fotky, Počasí, Kalendář a Hodiny (software). Pokud vaše zařízení nemá veškerý software, který potřebujete, můžete přidat další. Jedním ze způsobů, jak mnoho lidí přidává software, je stahování z konkrétních obchodů. Například na iPhone si lidé stahují aplikace z App Store a na Androidu si lidé stahují aplikace z Google Play. Aplikace jsou software, možná s přívětivějším názvem. Dalším způsobem, jak lidé přidávají software do svých počítačů, jsou fyzická média, například DVD.