Skip to content

Co je to Sound Bar?

24 de Červen de 2021
Yamaha YAS 706 sound bar system lifestyle aaa 58e7d31e5f9b58ef7e29c565

Koupili jste si báječný televizor a po jeho nastavení a zapnutí zjistíte, že i když vypadá skvěle, zní to hrozně. Přiznejme si to, vestavěný reproduktorový systém televizoru obvykle zní v nejlepším případě anemicky a v nejhorším případě zcela nesrozumitelně. Můžete přidat přijímač domácího kina a spoustu reproduktorů, ale připojením a umístěním všech těchto reproduktorů po místnosti vytvoříte jen další nežádoucí nepořádek. Řešením pro vás může být pořízení Sound Baru.

Systém Sound Bar / Subwoofer Yamaha YAS-706.

Co je Soundbar

Sound Bar (někdy označovaný jako Soundbar nebo Surround Bar) je produkt, který zahrnuje design, který vytváří širší zvukové pole z jediné skříně reproduktoru. Soundbar bude minimálně obsahovat reproduktory pro levý a pravý kanál, nebo může také obsahovat vyhrazený středový kanál a některé také obsahují další basové reproduktory, boční nebo vertikálně vyzařující reproduktory (více o tom později). Zvukové lišty jsou určeny k doplnění LCD, plazmových a OLED televizorů. Zvukový panel lze namontovat na polici nebo stůl těsně pod televizor a mnoho z nich lze také připevnit na zeď (někdy je k dispozici hardware pro montáž na zeď). Zvukové lišty se dodávají ve dvou typech: s vlastním napájením a pasivní. Ačkoli oba poskytují podobný výsledek poslechu, způsob jejich integrace do zvukové části vašeho domácího kina nebo nastavení domácí zábavy se liší.

Zvukové lišty s vlastním napájením nebo zesílením zvuku

Zvukové lišty s vlastním napájením jsou navrženy k použití jako nezávislý zvukový systém. Díky tomu jsou velmi pohodlné, protože můžete jednoduše připojit zvukové výstupy vašeho televizoru k Sound Baru a Sound Bar zesílí a reprodukuje zvuk bez nutnosti dalšího připojení k externímu zesilovači nebo přijímači domácího kina. Většina zvukových panelů s vlastním napájením má také opatření pro připojení jednoho nebo dvou zdrojových zařízení, jako je DVD / Blu-ray Disc Player nebo Cable / Satellite Box. Některé zvukové lišty s vlastním napájením obsahují bezdrátové Bluetooth pro přístup k audio obsahu z kompatibilních přenosných zařízení a omezený počet může připojit vaši domácí síť a streamovat hudbu z místních nebo internetových zdrojů.

Pasivní zvukové lišty bez napájení

Pasivní soundbar neobsahuje vlastní zesilovače. Aby bylo možné produkovat zvuk, je třeba jej připojit k zesilovači nebo přijímači domácího kina. Pasivní zvukové lišty se často označují jako reproduktorové systémy 2 v 1 nebo 3 v 1, ve kterých jsou levý, střední a pravý kanálový reproduktor jednoduše uzavřeny v jediné skříni s konektory reproduktorů, které jsou jediným poskytovaným spojením. I když to není tak „samostatné“ jako samoobslužné zařízení Sound Bar, tato možnost je pro některé stále žádoucí v tom, že snižuje „nepořádek reproduktorů“ spojením tří hlavních reproduktorů do jedné skříňky, kterou lze umístit nad nebo pod plochý panel televizní sada. Kvalita těchto systémů se liší, ale koncept je velmi atraktivní, pokud jde o styl a úsporu místa.

Sound Bars a Surround Sound

Sound Bars mohou, ale nemusí, mít schopnost prostorového zvuku. U zvukového panelu s vlastním napájením může být efekt prostorového zvuku vytvářen jedním nebo více režimy zpracování zvuku, obvykle označenými jako „Virtual Surround Sound“. U zvukového panelu bez vlastního napájení může umístění reproduktorů uvnitř skříně poskytovat skromný nebo široký prostorový zvukový efekt v závislosti na použité konfiguraci vnitřních reproduktorů (u napájených a pasivních jednotek) a zpracování zvuku (u napájených jednotek).

Digitální zvukové projektory

Dalším typem produktu, který je podobný soundbaru, je digitální zvukový projektor, což je produktová kategorie prodávaná společností Yamaha (označená předponou modelu „YSP“. Digitální zvukový projektor využívá technologii, která využívá řadu malých reproduktorů (označovaných jako ovladače paprsků), které lze přiřadit konkrétním kanálům a promítat zvuk do různých bodů v místnosti, vše pocházející z jedné skříně. Každý reproduktor (ovladač paprsku) je napájen vlastním vyhrazeným zesilovačem, navíc podporovaným zvukovými dekodéry prostorového zvuku a procesory. Některé digitální zvukové projektory také obsahují vestavěná rádia AM / FM, konektivitu přehrávače iPod, streamování z internetu a vstupy pro více zvukových a video komponentů. Jednotky vyšší třídy mohou dokonce obsahovat funkce, jako je upscaling videa. Digitální zvukový projektor kombinuje funkce přijímače, zesilovače a reproduktorů domácího kina v jedné skříni. Další informace o technologii digitálního zvukového projektoru najdete ve stručném vysvětlení videa.

Možnost zvukového systému pod televizí

Kromě zvukového panelu nebo digitálního zvukového projektoru, který lze umístit nad nebo pod televizor v konfiguraci pro montáž na polici nebo na zeď, představuje další variantu koncepce zvukového panelu, která zahrnuje všechny prvky obvykle spojené se zvukovými lištami a umisťuje je do „ pod TV “. Tito jsou označováni několika jmény (v závislosti na výrobci), včetně: „sound base“, „audio console“, „sound platform“, „podstall“, „sound plate“, and „TV speaker base“, What makes this pohodlnou možností je, že tyto systémy „under TV“ fungují jako audiosystém pro váš televizor a jako platforma nebo stojan pro umístění vašeho televizoru.

Dolby Atmos a DTS: X

Dříve v tomto článku jsem se zmínil, že některé zvukové lišty obsahují reproduktory s vertikálním odpalováním. Tento nedávný přírůstek do vybraných soundbarů je navržen tak, aby využíval výhod efektů prostorového zvuku, které jsou k dispozici prostřednictvím formátů pohlcujícího prostorového zvuku Dolby Atmos a / nebo DTS: X. Zvukové lišty (a digitální zvukové projektory), které tuto funkci obsahují, posílají zvuk nejen ven a do stran, ale také nahoru, což poskytuje jak plnější přední zvukovou scénu, tak vnímání zvuku z oblasti poslechu. Výsledky závisí jak na tom, jak dobře je tato funkce implementována, ale také na velikosti vaší místnosti. Pokud je váš pokoj příliš velký nebo příliš vysoký strop, nemusí být zamýšlená výška / horní zvuk tak efektivní. Stejně jako při srovnání tradičního soundbaru se skutečným 5.1kanálovým nebo 7.1kanálovým nastavením domácího kina, ani soundbar / digitální zvukový projektor s funkcí Dolby Atmos / DTS: X neposkytne stejný zážitek jako systém, který obsahuje vyhrazené oddělené reproduktory pro výšku i prostorové efekty.

Sound Bars a přijímače domácího kina

Zvuk zesilovače s vlastním zesilovačem (nebo digitálním zvukovým projektorem nebo pod zvukovým systémem televizoru) je samostatný zvukový systém, který není určen k připojení k přijímači domácího kina, zatímco pasivní zvukový panel ve skutečnosti vyžaduje připojení k zesilovači nebo domácímu kinu přijímač. Když tedy hledáte zvukovou lištu, nejprve zjistěte, zda ji neuvažujete o způsobu, jak získat lepší zvuk pro sledování televize, aniž byste potřebovali samostatný přijímač domácího kina nastavený se spoustou reproduktorů vs touhu snížit počet reproduktorů připojen k existujícímu nastavení přijímače domácího kina. Pokud hledáte první možnost, využijte zvuk zesilovače se vlastním zesilovačem nebo digitálního zvukového projektoru. Pokud si přejete druhou možnost, použijte pasivní zvukový panel, například systém označený jako LCR nebo systém reproduktorů 3 v 1.

Možná budete potřebovat subwoofer

Jednou z nevýhod soundbarů a digitálních zvukových projektorů je to, že i když mohou poskytovat dobrou střední a vysokofrekvenční odezvu, obvykle jim chybí dobrá basová odezva. Jinými slovy možná budete muset přidat subwoofer, abyste dosáhli požadovaných hlubokých basů ve zvukových stopách DVD a Blu-ray Disc. V některých případech může být Sound Bar vybaven kabelovým nebo bezdrátovým subwooferem. Bezdrátový subwoofer usnadňuje umístění, protože eliminuje potřebu kabelového připojení mezi ním a Sound Barem.

Hybridní Sound Bar / systémy domácího kina v krabici

Aby se překlenula propast mezi omezeními prostorového zvuku soundbarů a systémy domácího kina s více reproduktory, existuje mezikategorie bez formálního názvu, která však může být z praktických důvodů označena jako „hybridní systém soundbar / systém domácího kina“. „. Tato možnost se skládá z jednotky zvukového panelu, která se stará o přední levý, střední a pravý kanál, samostatného subwooferu (obvykle bezdrátového) a kompaktních reproduktorů prostorového zvuku – jednoho pro levý prostorový kanál a druhého pro pravý prostorový kanál. Chcete-li omezit rušení kabelů, zesilovače musí napájet prostorové reproduktory umístěné v subwooferu, který se připojuje kabelem ke každému prostorovému reproduktoru.

Sečteno a podtrženo

Samotný zvukový projektor nebo digitální zvukový projektor nenahrazuje skutečný vícekanálový systém domácího kina 5.1 / 7.1 ve velké místnosti, ale může být skvělou volbou pro základní přehledný systém zvuku a reproduktorů, který dokáže vylepšete si radost ze sledování televize, kterou lze snadno nastavit. Zvukové lišty a digitální zvukové projektory mohou být také skvělým řešením reproduktorů pro doplnění televize v ložnici, kanceláři nebo v rodinném pokoji. Pokud uvažujete o nákupu Sound Baru, nejdůležitější věcí, kterou musíte udělat, je kromě čtení recenzí poslouchat několik a zjistit, co vám vypadá a zní dobře a co odpovídá vašemu nastavení. Pokud již máte televizor a přijímač domácího kina, zvažte zvukový panel bez napájení. Na druhou stranu, pokud máte pouze televizi, zvažte soundbar s vlastním napájením nebo digitální zvukový projektor.