Skip to content

Co je to speciální práce a měli by s ní návrháři souhlasit?

3 de Srpen de 2021
GettyImages 538474551 59cfe64a054ad90010e0942d

Je běžné, že jsou grafičtí designéři požádáni, aby pracovali na „specifikaci“, ale co to znamená? Spec práce (zkratka pro spekulativní) je jakákoli práce, u které klient očekává, že uvidí příklady nebo hotový produkt, než bude souhlasit s placením poplatku. Tento typ žádosti o přiřazení je u nezávislých pracovníků velmi běžný a přichází s kontroverzí. Proč? Protože je pro vás velmi snadné dát práci a klient ji odmítnout, takže za své úsilí nebudete mít žádnou náhradu. Proto jste ztratili čas, který by bylo možné strávit vyděláváním peněz. Jakkoli je to lákavé, když na volné noze přijímáte jakoukoli práci, která vám přijde do cesty, slouží vám i vašim klientům nejlépe, pokud máte vztah, který slouží vám oběma. Podívejme se hlouběji na nevýhody práce na specifikaci.

Důvody, proč se vyhnout speciální práci

Tento typ práce je komunitou grafického designu i dalších kreativců široce považován za nežádoucí a nemorální. Vyžaduje, aby projektant věnoval čas a prostředky projektu s šancí, že za to nedostane nic. Docela často kreativci dávají do souvislosti specifickou práci s jinými profesemi a službami. Objednali byste si hamburger v restauraci na základě specifikace a zaplatili byste za něj pouze tehdy, kdybyste si ho opravdu užili? Požádáte o vyzkoušení oleje, který mechanik nalije do vašeho auta, aby zjistil, zda je pro vás to pravé? Může se to zdát jako směšné scénáře, ale vaše služba jako grafického designéra je pro vaše klienty stejně cenná. Zatímco klienti mohou mít pocit, že nechtějí investovat peníze, dokud neuvidí nějakou práci, designéři by neměli dokázat stojí za to získat práci. Místo toho by si klienti měli vybrat designéra na základě jejich portfolia a zkušeností a zavázat se k budování pracovního vztahu s nimi. Teprve potom uvidí klient i designér nejlepší výsledky.

Proč je Spec pro klienta příliš špatný

Spec práce nepoškodí jen projektanta. Pokud potenciální klienti žádají jednoho nebo více designérů, aby ukázali práci, okamžitě navazují negativní vztah. Namísto budování dlouhodobého vztahu s jediným designérem často několik žádají, aby předložili práci s malým kontaktem, přičemž mají šanci, že bude představen správný design.

Soutěže o design

Soutěže o design jsou jednou z nejběžnějších forem specifikací. Společnost předloží žádost o návrh a vyzve kohokoli a všechny, aby předložili práci. Docela často návrh odevzdají stovky designérů, ale zaplaceno bude pouze zvolené dílo – vítěz. Designéři to mohou považovat za skvělou příležitost navrhnout logo společnosti a vydělat nějaké peníze … pokud vyhrají. To je však opravdu příležitost pro klienta získat neomezený počet návrhů a zaplatit pouze za jeden. Místo toho by klienti měli najmout designéra, jasně sdělit své cíle a nechat designéra předložit několik možností po podpisu smlouvy.

Jak se vyhnout specifikaci

Specifické práci se lze vyhnout jednoduše tím, že řeknete, že to neuděláte. Klienti si často nemusí uvědomovat nebo zvažovat jeho negativní aspekty, takže je užitečné je také vzdělávat. Vždy je důležité pamatovat na to, abyste ke své práci přistupovali jako k podnikání, protože o to jde. Při informování klienta, proč nebudete pracovat na specifikaci, se nezapojujte emocionálně. Místo toho najděte způsob, jak to spojit s jejich obchodem, nebo najděte jiný způsob, jak vysvětlit svou pozici, aniž byste zněli uraženě. Profesionálně vysvětlete svou hodnotu jako designér a co můžete přinést jejich projektu na základě smlouvy. Řekněte jim, že vám to umožní věnovat čas a energii navrhování přesně toho, co potřebují. Konečný produkt bude lepší a ušetří jim čas a možná i peníze. Pokud si opravdu váží vaší práce, ocení body, které vyvoláte.