Telefonie je termín označující technologii, která lidem umožňuje dálkovou hlasovou komunikaci. Vychází ze slova „telefon“, které je zase odvozeno od dvou řeckých slov „tele“, což znamená daleko, a „telefon“, což znamená mluvit, proto myšlenka mluvit z dálky. Rozsah tohoto pojmu byl rozšířen s příchodem nových komunikačních technologií. V nejširším smyslu pojmy zahrnují telefonní komunikaci, internetové volání, mobilní komunikaci, faxování, hlasovou schránku a dokonce i videokonference. Konečně je těžké nakreslit jasnou hranici vymezující, co je telefonie a co ne. Počáteční myšlenka, že se telefonování vrací, je POTS (čistá stará telefonní služba), odborně nazývaná PSTN (veřejná komutovaná telefonní síť). Tento systém je ostře zpochybňován a do značné míry podřízen technologii Voice over IP (VoIP), která se také běžně označuje jako IP telefonie a internetová telefonie.
Voice over IP (VoIP) a internetová telefonie
Tyto dva výrazy se ve většině případů používají zaměnitelně, ale technicky vzato nejde o totéž. Tři termíny, které se navzájem přizpůsobují, jsou Voice over IP, IP telefonie a internetová telefonie. Všechny odkazují na směrování hlasových hovorů a hlasových dat prostřednictvím sítí IP, zejména sítí LAN a internetu. Tímto způsobem se využijí stávající zařízení a zdroje, které se již používají k přenosu dat, čímž se eliminují náklady na drahé vyhrazení linky, jako je tomu v případě PSTN. Hlavní výhodou, kterou VoIP přináší uživatelům, je značné snížení nákladů. Hovory jsou také často zdarma. To spolu s řadou výhod, které VoIP přináší, způsobilo, že se tento telefon stal hlavním technologickým prvkem, který si získal celosvětovou popularitu a získal lví podíl na telefonním trhu. Termín Computer Telephony se objevil s příchodem softwarových telefonů, což jsou aplikace nainstalované v počítači, napodobující telefon, využívající služby VoIP na internetu. Počítačová telefonie se stala velmi populární, protože ji většina lidí používá zdarma.
Mobilní telefonie
Kdo dnes nenosí telefon v kapse? Mobilní telefony a mikrotelefony obvykle používají mobilní sítě využívající technologii GSM (celulární), aby vám umožnily volat na cestách. Volání přes GSM je poměrně drahé, ale VoIP napadl také mobilní telefony, smartphony, kapesní počítače a další sluchátka, což umožňuje mobilním uživatelům velmi levné a někdy i bezplatné místní a mezinárodní hovory. Díky mobilnímu VoIP, Wi-Fi, 3G, 4G a novějším technologiím mohou uživatelé telefonovat zcela zdarma, a to i na zahraniční kontakty.
Telefonní zařízení a požadavky
Co je požadováno pro rozsah telefonování mezi velmi jednoduchým hardwarem a složitým vybavením? Zůstaňme na straně klienta (na vaší straně jako zákazník), abychom se vyhnuli složitosti pobočkových ústředen a serverů a výměn. U PSTN potřebujete pouze telefonní přístroj a zásuvku. U VoIP je hlavním požadavkem připojení buď k síti IP (např. Ethernet nebo Wi-Fi, připojení k LAN), širokopásmové připojení k internetu a v případě mobilní telefonie připojení k bezdrátové síti, jako je Wi-Fi. , 3G a v některých případech i GSM. Zařízení pak může být stejně jednoduché jako náhlavní souprava (pro počítačové telefonování). Pro ty, kteří chtějí pohodlí domácího telefonu bez počítače, potřebují ATA (nazývaný také telefonní adaptér) a jednoduchý tradiční telefon. IP telefon je speciální telefon, který zahrnuje funkce ATA a mnoho dalších funkcí, a proto může fungovat bez závislosti na jiném hardwaru.
Nejen hlas
Jelikož se na jednom kanálu kombinuje mnoho médií, spadají pod telefonní hovor také faxování a videokonference. Faxování tradičně používá k přenosu faxových zpráv (zkrácených na fax) telefonní linku a telefonní čísla. IP faxování používá k odesílání a přijímání faxových zpráv sítě IP a internet. To přináší mnoho výhod, ale stále čelí určitým výzvám. Videokonference fungují stejně jako hlas přes IP s přidaným videem v reálném čase.