Skip to content

Co je to ultrabook?

12 de Červenec de 2021
INE90229 Ultrabook Ad Sushi 56ad075d5f9b58b7d00adb31

Je Ultrabook jen luxusní notebook? Tento článek se věnuje této otázce ve snaze pomoci vyřešit nejasnosti, které mohou kupující mít při hledání notebooku.

Co je to ultrabook?

Za prvé, Ultrabook není značka nebo dokonce kategorie systému. Technicky je to jen ochranná známka společnosti Intel, kterou se snaží použít k definování určité sady funkcí pro přenosný počítač. Dalo by se to spojit s tím, co dělali v minulosti s Centrino, ale definice je tentokrát trochu plynulejší, pokud jde o technické aspekty. Jde hlavně o reakci na extrémně tenkou a populární řadu ultratenkých notebooků MacBook Air od společnosti Apple.

Funkce ultrabooků: Tenký, rychlý a chytrý

Nyní existuje několik funkcí, které by notebook měl používat, aby mohl být Ultrabookem. První je, že musí být tenký. Definice tenkého je samozřejmě docela shovívavá, protože to znamená, že musí mít tloušťku pod 1 palec. Podle této definice by i MacBook Pro splňoval kritéria, i když se jedná o plně vybavené notebooky. Jedná se hlavně o pokus o podporu přenositelnosti proti rostoucímu trendu tabletových počítačů. Z technických vlastností jsou opravdu tři, které vynikají. Jsou to Intel Rapid Start, Intel Smart Response a Intel Smart Connect. Jak je zde zřejmé, všechny jsou vyvíjeny společností Intel, takže Ultrabook v nich bude samozřejmě obsahovat základní technologie Intel. Ale co dělá každá z těchto funkcí?

Rychlý start

Nejvýznamnější z funkcí je Rapid Start. Jedná se v podstatě o mechanismus, pomocí kterého se notebook může vrátit z režimu spánku nebo hibernace do plně funkčního OS za zhruba pět sekund nebo méně. Toho je dosaženo metodou nízkoenergetického úložiště, které lze rychle získat. Nízkoenergetický aspekt je důležitý, protože umožňuje notebooku zůstat v tomto stavu po velmi dlouhou dobu. Intel odhaduje, že by to mělo být až 30 dní, než bude notebook vyžadovat poplatek. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je prostřednictvím disků SSD jako hlavního úložného zařízení. Jsou extrémně rychlé a čerpají velmi málo energie.

Technologie Intel Smart Response

Technologie Intel Smart Response je v podstatě dalším způsobem, jak zvýšit výkon Ultrabooku oproti standardnímu notebooku. Stručně řečeno, tato technologie převezme často používané soubory a umístí je na rychlejší média, jako je disk SSD. Nyní, pokud je primárním úložištěm disk SSD, nepřináší to velkou výhodu. Místo toho se jedná o kompromis, který výrobcům umožňuje připojit malé množství úložiště SSD s tradičním levným pevným diskem, který poskytuje mnohem větší úložný prostor. Hybridní pevné disky by teoreticky mohly dělat totéž, ale protože se jedná o definici produktu Intel, nedělají to. To je hlavní důvod, proč notebook, jako je Samsung Series 9, nenese název Ultrabook, přestože sdílí většinu stejných funkcí.

Technologie Smart Connect

Poslední z hlavních technologií je Smart Connect Technology. Toto je speciálně navrženo pro řešení schopností tabletů. Tablety v zásadě nikdy nejsou skutečně vypnuté, ale přepnuty do režimu spánku. Během tohoto režimu spánku budou tablety stále používat některé funkce, aby byly neustále aktualizovány. Zatímco jsou displej a rozhraní vypnuté a procesor a síť fungují ve stavu nízké spotřeby, takže mohou aktualizovat váš e-mail, kanály zpráv a sociální média. Technologie Smart Connect dělá totéž pro Ultrabook. Nevýhodou je, že tato funkce je volitelná a není požadována. Ve výsledku jej tedy nebudou mít všechny Ultrabooky.

Dlouhá doba běhu a dostupná

Existují i ​​další cíle pro Ultrabooky, které Intel zmínil, když mluvil o systémech. Ultrabooky by měly mít dlouhou provozní dobu. Průměrný notebook vydrží na jedno nabití méně než čtyři hodiny. Ultrabook by toho měl dosáhnout více, ale neexistuje žádný konkrétní požadavek. Je třeba poznamenat, že pravděpodobně nedosáhnou deseti hodin používání, které mohou dosáhnout netbooky nebo tablety. Klíčovou funkcí Ultrabooků je také výkon. I když to nebudou elektrárny, jako jsou notebooky, které se snaží přizpůsobit desktopy, budou používat standardní ekvivalentní díly pro notebooky, ale ve verzích s nižší spotřebou. Vysokorychlostní úložiště z disků SSD nebo technologie inteligentní odezvy navíc poskytuje mnohem rychlejší pocit. Většina lidí nyní opět nevyžaduje velké množství výkonu ve svých počítačích. Nakonec se Intel velmi snažil o to, aby byly Ultrabooky dostupné. Cílem bylo, aby cena těchto systémů byla nižší než 1 000 USD. To se bohužel nestalo; mají tendenci běžet více v rozmezí 1300 – 1500 USD.

Nová vlna notebooků?

Je Ultrabook radikálně novou kategorií notebooků? Ne, je to opravdu jen pokrok v již rostoucím ultraprenosném segmentu počítačů. Pomohlo to pokročit v nové vlně tenkých a lehkých systémů, které nabízejí solidní úroveň výkonu, ale pro většinu spotřebitelů jsou také na prémiovějším konci cenového spektra. Zjevně je cílem snažit se tlačit spotřebitele více směrem k notebookům a od tabletů. Dokonce i Intel podpořil marketing Ultrabooků ve prospěch jejich nového štítku 2 v 1, který skutečně definuje konvertibilní (hybridní) notebooky.