Uplink v počítačové síti označuje kabelové nebo bezdrátové připojení z místní sítě (LAN) do rozsáhlé sítě (WAN). Uplink port na domácím routeru je speciální druh portu, který se používá pro připojení k širokopásmovému modemu (což je LAN) a nakonec k internetu (což je WAN).
Uplink vs. Downlink
Downlink je spojení provedené v opačném směru uplinku, a to buď ze satelitu na zem, nebo z vnější sítě do místní sítě. Stahování z internetu například cestuje přes downlink do stahovacího zařízení, zatímco stahování z internetu přes uplinková připojení. Uplinks se běžně používají v satelitní telekomunikaci k vysílání satelitního rádia a televize. Provozovatelé vysílání vysílají signál z pozemních stanic na obíhající satelit, což je proces známý jako satelitní uplink. Mobilní a další poskytovatelé bezdrátových širokopásmových služeb někdy označují upstream komunikační cestu sítě jako uplinkový přenos. Tyto uplinky mohou přenášet textové zprávy, odesílání souborů na internet a další data odesílaná prostřednictvím sítě poskytovatele.
Uplink porty v počítačových sítích
Některý hardware počítačové sítě obsahuje uplinkové porty určené pro připojení síťových kabelů. Tyto porty umožňují síti komunikovat s jinými vnějšími sítěmi. Například porty uplink na domácích směrovačích umožňují připojení k širokopásmovým modemům a internetu. Rozbočovače, přepínače a směrovače Ethernet tradičně označují jeden ethernetový port jako uplinkové připojení. Tento port je na jednotce označen názvem nebo barvou. Domácí širokopásmové směrovače obvykle označují tento port jako WAN nebo „Internet“ místo uplink, ale koncepce a funkce jsou stejné.
Kdy použít připojení Uplink
Uplink připojení lze použít k:
- Připojte širokopásmový modem k domácímu routeru a získejte přístup k internetu.
- Připojte jedno uplinkové zařízení (router, přepínač nebo rozbočovač) k druhému. Zapojte uplinkový port jednoho přepínače, například, do standardního portu jiného přepínače, abyste rozšířili velikost sítě.
Kdy nepoužívat uplinkové připojení
Naopak, uplinková připojení by se obecně neměla používat k:
- Připojte k sobě dva uplinkové porty.
- Připojte počítač k uplinkovému portu.
Obousměrná připojení
V moderních počítačových sítích jsou připojení obousměrná. U připojení k uplinkovému portu může stejný kabel nebo bezdrátové spojení přenášet data z a do zařízení na obou koncích, nikoli pouze nahoru nebo dolů. Pojmy uplink a downlink zde platí, na který konec připojení iniciuje datový přenos. Síťoví profesionálové mohou poukázat na to, že křížený ethernetový kabel lze použít k připojení počítače k uplinkovému portu nebo k propojení dvou uplinkových portů k sobě navzájem. I když je to technicky správné, užitečnost tohoto typu připojení je omezená.
Dual-Purpose a Shared Uplink Ports
Tradiční hardwarová logika uplinkového portu podporuje pouze síťová uplinková zařízení. Mnoho moderních domácích širokopásmových směrovačů však místo toho nabízí port pro dva účely, který funguje buď jako uplink nebo jako standardní port v závislosti na typu zařízení, které je k němu připojeno. Než se dvojúčelové porty staly populárními, některá starší síťová zařízení nakonfigurovala standardní port vedle uplinkového a spojila je dohromady jako pár. Logika hardwaru těchto produktů podporovala připojení k uplinkovému portu nebo ke standardnímu sdílenému portu, ale ne oběma. Připojení zařízení k oběma portům zařízení se sdíleným portem zastaví správnou funkci jednotky.