Skip to content

Co je to USSD (Nestrukturovaná data doplňkových služeb)?

9 de Srpen de 2021
001 what is ussd unstructured supplementary service data 4800760 2383ece5ff974709878d57645005667b

Unstructured Supplementary Service Data (USSD) je komunikační protokol pro mobilní telefony. Pomocí kódů USSD můžete přistupovat k webovým službám bez instalace mobilní aplikace. Co to je, jak to funguje a proč je to důležité.

Co je to USSD?

Protokol pro zasílání zpráv USSD je součástí digitálního mobilního standardu Global System for Mobile Communications (GSM). Stejně jako SMS a MMS, USSD usnadňuje komunikaci bez potřeby speciální aplikace. Na rozdíl od SMS, která se používá pro textové zprávy mezi dvěma telefony, USSD naváže spojení mezi vaším telefonem a mobilní sítí nebo serverem v reálném čase. Tímto způsobem můžete dělat věci, jako je přidání času do vašeho telefonního tarifu, kontrola vašeho bankovního účtu a další, aniž byste museli stahovat nebo instalovat jakékoli aplikace do svého zařízení.

Co je to kód USSD?

USSD se spoléhá na kódy tvořené znaky nalezenými na každém mobilním telefonu. Když vytočíte kód USSD, telefon odešle požadavek na síťovou bránu USSD, která požadavek přesměruje do webové aplikace. Síťová brána pak vrátí textovou nabídku, kterou můžete použít k interakci s aplikací. Na předplacených telefonech můžete například pomocí kódů USSD zkontrolovat zbývající zůstatek, povolit roaming nebo využívat služby založené na poloze. Je také možné získat aktualizace sociálních médií z Facebooku a Twitteru přes USSD. Kódy USSD lze použít k převodu peněz, nastavení přesměrování hovorů a dokonce i procházení webu pomocí protokolu WAP (Wireless Application Protocol).

Spouštění kódů USSD

Většina kódů USSD začíná hvězdičkou (*) nebo hashtag (#). Chcete -li zahájit požadavek USSD, zadejte kód USSD na klávesnici. Některé kódy se spustí okamžitě, zatímco některé vyžadují klepnutí Poslat. Vzhledem k tomu, že aplikace USSD běží spíše ve vaší mobilní síti než v samotném zařízení, nezabírají místo v úložišti ani nespotřebovávají systémové prostředky, díky čemuž jsou obzvláště užitečné pro starší telefony. K používání aplikací USSD není vyžadováno žádné internetové připojení; Dokud se můžete připojit k síti svého mobilního operátora, můžete využívat výhod kódů USSD.

Kódy funkcí

K používání kódů USSD nepotřebujete smartphone; některé kódy jsou však exkluzivní pro konkrétní typy telefonů. Tyto kódy USSD, nazývané také rychlé kódy nebo kódy funkcí, jsou naprogramovány na SIM kartu zařízení. Některé kódy funkcí slouží pouze k jednomu účelu. Například vytáčení *#06# na většině telefonů s Androidem se zobrazí vaše číslo IMEI. Na iPhonech vytáčení *3001#12345#* s informacemi o vašem zařízení a SIM kartě. Ostatní kódy jsou specifické pro vašeho mobilního operátora. Například na telefonech T-Mobile můžete pomocí kódu zapnout přesměrování hovorů *43#.

Další použití pro USSD

Kódy USSD umožňují společnostem poskytovat uživatelům webové služby. Podniky mohou vyvíjet aplikace založené na USSD, například:

  • Vyžádejte si zpětnou vazbu od zákazníků
  • Požádejte o zpětné volání
  • Potvrďte objednávky doručení
  • Posílejte virtuální kupóny

Provádění plateb pomocí USSD

Některé banky a online platební služby podporují zjišťování zůstatku a převody peněz přes USSD, což je pohodlnější než používání mobilní aplikace. Nejprve musíte zaregistrovat své telefonní číslo pomocí platební metody a poté vytočit *99# nastavit mobilní platby. Když voláte *99# opět budete mít možnost posílat peníze přímo jinému mobilnímu uživateli. Pokud mají například v telefonu nastaveny platby pomocí USSD, můžete odeslat nebo požádat o peníze zadáním jejich telefonního čísla. Platby pomocí USSD jsou běžnější mimo USA, zejména v částech světa, kde je připojení k internetu nespolehlivé. Jedinou zásadní nevýhodou je, že kódy USSD nefungují na všech telefonech, ale stále jsou přístupnější než mobilní aplikace určené pro smartphony.

USSD, MSS a SMS

USSD se často používá ve spojení s SMS a MSS. Pokud například kupujete digitální zboží prostřednictvím platby USSD, může být doručeno prostřednictvím služby MSS a potvrzení můžete obdržet prostřednictvím SMS.