Skip to content

Co je to webový prohlížeč?

4 de Srpen de 2021
web browser85406821 5804eac13df78cbc287f5e66

Slovník Merriam-Webster definuje webový prohlížeč jako „počítačový program používaný pro přístup k webům nebo informacím v síti (například World Wide Web)“. Toto je jednoduchý, ale přesný popis. Webový prohlížeč hovoří se serverem a požádá ho o stránky, které chcete vidět.

 

Jak prohlížeč načte webovou stránku

Aplikace prohlížeče načítá (nebo načítá) kód, obvykle napsaný v HTML (HyperText Markup Language) a dalších počítačových jazycích, z webového serveru. Potom interpretuje tento kód a zobrazí jej jako webovou stránku, kterou můžete zobrazit. Ve většině případů je nutná interakce uživatele, která prohlížeči sdělí, jaký web nebo konkrétní webovou stránku chcete vidět. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je použití adresního řádku prohlížeče.

 

Klíčové jsou adresy URL

Webová adresa neboli URL (Uniform Resource Locator), kterou zadáte do adresního řádku, sděluje prohlížeči, kde získat stránku nebo stránky. Například při zadávání adresy URL https://www.zivotdivny.com do adresního řádku se dostanete na domovskou stránku zivotdivny.

Prohlížeč se na tuto konkrétní adresu URL dívá ve dvou hlavních sekcích. První je protokol, což je část http: //. HTTP, což je zkratka pro HyperText Transfer Protocol, je standardní protokol používaný k vyžádání a přenosu souborů na internetu, většině webových stránek a jejich příslušných komponent. Protože prohlížeč ví, že protokol je HTTP, ví, jak interpretovat vše umístěné napravo od lomítek. Prohlížeč se dívá na www.zivotdivny.com (název domény), který sděluje prohlížeči umístění webového serveru, který potřebuje k načtení stránky. Mnoho prohlížečů již nevyžaduje přístup k protokolu při přístupu na webovou stránku. To znamená, že vstup www.zivotdivny.com nebo zivotdivny.com v adresním řádku obvykle stačí. Na konci často vidíte další parametry. Tyto parametry dále určují umístění, což jsou obvykle konkrétní stránky na webu, například https://www.zivotdivny.com/about-us. Cokoli po / (slash) je další webová stránka v rámci zivotdivny.com.

Webová stránka na webu v prohlížeči Google Chrome

Jakmile se prohlížeč dostane na tento webový server, načte, interpretuje a vykreslí stránku v hlavním okně, abyste si ji mohli prohlédnout. Proces se odehrává v zákulisí, obvykle během několika sekund.

 

Oblíbené webové prohlížeče

Webové prohlížeče přicházejí v mnoha různých příchutích, z nichž každý má své vlastní nuance. Ty nejznámější jsou zdarma a každý má možnosti upravující soukromí, zabezpečení, rozhraní, zkratky a další proměnné. Hlavní důvod, proč člověk používá jakýkoli prohlížeč, je stejný: k prohlížení webových stránek na internetu, podobně jako v tomto článku. Toto jsou nejoblíbenější webové prohlížeče:

  • Google Chrome
  • Mozilla Firefox
  • Microsoft Edge
  • Safari
  • Opera

Existuje však mnoho dalších. Kromě velkých hráčů vyzkoušejte i tyto, abyste zjistili, zda nějaký vyhovuje vašemu stylu procházení:

  • Maxthon
  • Vivaldi
  • Statečný

Aplikace Microsoft Internet Explorer, která byla v prohlížečích jednou z nich, byla ukončena, ale vývojáři stále udržují aplikaci Internet Explorer 11, která je součástí systému Windows 10.