Skip to content

Co je to zaměřovací a výstřelná kamera?

7 de Červenec de 2021
GettyImages 638065290 9675cf2dfdd344a2814433449ec45d25

Fotoaparát typu point and shoot je kapesní, většinou fotoaparát s automatickým ostřením, který je navržen pro jednoduchost. Fotoaparáty s technologií point and shoot mohou být kvůli své malé velikosti nazývány fotoaparáty P&S nebo kompaktní fotoaparáty. Stejně jako všechny ostatní typy fotoaparátů mají své klady a zápory. Výhody

 • Cenově dostupné; mnohé jsou k dispozici za méně než 100 $.
 • Automatizovaná funkčnost; rychle a snadno pořídit fotografii, aniž byste si museli dělat starosti s nastavením.
 • Rozsah pokročilých nastavení.

Nevýhody

 • Žádné optické hledáčky a mnohem menší možnosti optického zoomu.
 • Jen málo z nich umožňuje ovládání hloubky ostrosti.
 • Není to skvělé pro snímání pohybu.

Funkce, díky nimž jsou fotoaparáty zaměřené na fotografování a fotografování atraktivní

Jednou z nejatraktivnějších funkcí fotoaparátu typu point and shoot je jeho automatizovaná funkčnost – schopnost rychle a snadno namířit fotoaparát na předmět a pořídit snímek. Fotoaparát provádí veškerou práci od úpravy úrovně expozice po zaostření fotoaparátu a rozhodnutí, zda je nutný blesk. To z nich dělá skvělou volbu pro někoho, kdo chce pořídit rychlý obrázek, aniž by musel přemýšlet o nastavení, které zajistí dokonalý obraz.

Většina fotoaparátů typu point and shoot pokročila do bodu, kdy mohou obsahovat některá polomanuální ovládání. Například scénické režimy jsou oblíbeným způsobem, jak zajistit, že za určitých podmínek získáte nejlepší možnou fotografii, například fotografování krajiny, detailní snímky květin a zeleně nebo portréty přátel a rodiny. Možnost připojení k bezdrátové síti přes Wi-Fi nebo k jinému zařízení přes Bluetooth je další funkcí, která byla přidána do mnoha fotoaparátů typu point and shoot. Uživatelé mohou automaticky odesílat obrázky do svého smartphonu, počítače, sociálních médií nebo cloudového úložiště, aniž by o tom přemýšleli. Úpravy přímo z LCD displeje fotoaparátu a tisk přímo z fotoaparátu jsou také funkce, které amatérští fotografové považují za užitečné. Mezi další funkce, které má většina fotoaparátů zaměřených a střílejících, patří:

 • Kompaktní velikost, která usnadňuje přenášení bodu a fotografování fotoaparátu téměř ve všech situacích.
 • GPS pro označení místa, kde je snímek pořízen.
 • Stabilizace obrazu, která zajistí, že každý obrázek bude křišťálově čistý.
 • Detekce obličeje, která téměř zaručuje, že každý obličej na obrázku je zaostřený.
 • Detekce úsměvu, která vás upozorní, když se někdo v rámečku neusmívá.
 • Funkce digitálního zoomu, které vám umožní zaostřit na objekty daleko v dálce nebo získat skvělé snímky zblízka.
 • Funkce videa 4K HD, takže můžete natáčet domácí filmy nebo statické snímky ze stejného zařízení.
 • Sociální média se nahrávají přímo z fotoaparátu, takže nemusíte čekat na sdílení obrázků.
 • Vzdálený hledáček, který vám umožní vybrat (a zaostřit) vaše snímky přímo ze smartphonu nebo stolu.

Nevýhody zaměřit a střílet

Přestože fotoaparáty typu point and shoot jsou skvělé pro fotografy, kteří chtějí pořídit rychlý snímek, pravděpodobně nejsou správnou volbou pro kohokoli, kdo chce mít větší kontrolu nad pořizovanými snímky. Například několik fotoaparátů typu point and shoot umožňuje fotografovi ovládat hloubku ostrosti. Všechno v rámečku je zaostřeno nebo nic není. Většina fotoaparátů typu point and shoot má také skvělé digitální displeje a možnosti zoomu, ale žádný optický hledáček a mnohem menší možnosti optického zoomu. Pro fotografy, kteří mají zájem o přiblížení na prvek obrázku, to může být skličující, protože digitální přiblížení využívá softwarové možnosti k „vyplnění“ pixelů v obrazu, což může při jeho zvětšení vést k mírně rozmazanému a nezaostřenému obrazu. Optického zoomu se naproti tomu dosahuje pomocí hardwaru fotoaparátu, takže zachycený snímek je skutečným obrazem a po zvětšení bude vypadat mnohem lépe.

Namiřte a pořiďte fotoaparát.

Fotoaparáty typu „zaměř a střílej“ jsou také obvykle špatnou volbou pro každého, kdo chce pořizovat akční snímky. Například pokud je vaším hlavním cílem s fotoaparátem pořídit úžasné snímky vaší začínající fotbalové hvězdy, můžete být zklamáni, když budete namířit a pořídit fotoaparát. Většina z nich neumožňuje ruční ovládání rychlostí závěrky, takže když pořídíte snímek, nemůže to „trvat“ dostatečně rychle, aby zachytilo ostrý a jasný obraz. Místo toho skončíte s určitým stupněm rozmazání, což může být užitečné v umělecké fotografii, ale ne pokud chcete pořídit jasný obraz o tom, jak váš sportovec kope vítězný gól.

Zaměřte a střílejte na ceny

Najednou byly ceny tím, kde kamery typu point and shoot skutečně zvítězily. Stále není neobvyklé zvednout bod a pořídit kameru za méně než 100 $. Na trhu však existují také fotoaparáty typu point and shoot, které by mohly stát téměř tolik jako vstupní mostní fotoaparát nebo fotoaparát DSLR. Vzhledem k tomu, jak si vybrat, který fotoaparát je nejlepší? Otázka je skutečně otázkou kontroly. Chcete mít možnost pořídit sem a tam několik rychlých výstřelů s určitou mírou jistoty, že snímek vyjde jasný a zaostřený? Pokud ano, pak bod a střelba pravděpodobně udělají vše, co k tomu potřebujete. Pokud máte zájem o větší kontrolu, chcete možnosti optického zoomu nebo plánujete časté pořizování akčních snímků, pak je lepší volbou můstková kamera nebo digitální zrcadlovka.