Skip to content

Co je to zvuk prostorového zvuku?

7 de Červenec de 2021
5 1 surround sound 57cafde53df78c71b6489ec6

Prostorový zvuk je jednoduše řečeno zvuk, který vás obklopuje. Znamená to reproduktor prakticky v každém rohu místnosti a promítá na vás vysoce kvalitní digitální zvuk ze všech úhlů, jako byste byli v divadle.

Zvuk prostorového zvuku a diverzifikace zvuku

Ale je toho mnohem víc. Zvuk prostorového zvuku také znamená diverzifikaci zvuku, s hlubokými, bouřlivými basy dunícími podlahovými prkny, jak na obrazovce dochází k explozi, a jemnými zvukovými efekty, které se v napínavé scéně pohybují a klepají za vámi. Pro hudbu je to čistě obklopeno skladbou, kterou posloucháte. Pokud jde o matice a šrouby, znamená to sadu reproduktorů, obvykle pět, včetně důležitého „středového reproduktoru“ a subwoofer pro silné basy. Odtud pochází termín „5.1“, pět reproduktorů a subwoofer. Pokud máte zájem o nákup systému prostorového zvuku, přečtěte si níže uvedené definice a rozpis fungování různých částí.

Součásti systému reproduktorů prostorového zvuku

Typický systém reproduktorů prostorového zvuku má některé konzistentní prvky.

Subwoofer

Subwoofer je velký, napájený reproduktor speciálně navržený pro vytváření basových tónů a dalších nízkofrekvenčních tónů. Subwoofer využívá tlak vzduchu k vytvoření hlubokého dunivého zvuku k vyplnění místnosti basovými zvuky. Subwoofery jsou nejčastěji umístěny na podlaze v rohu místnosti nebo hlediště, aby byl zajištěn maximální efekt v celém prostoru. Když jste v místnosti nebo v divadle s hlasitými basy, díky nimž vám podlaha působivě zahučí pod nohama, je to subwoofer, který cítíte. Na systému prostorového zvuku PC pomáhá subwoofer vytvářet fantastické basové tóny při přehrávání hudby nebo zvláště vzrušujícího filmu.

Středový reproduktor

Středový reproduktor v systému prostorového zvuku je často považován za nejdůležitější reproduktor ze všech reproduktorů v systému prostorového zvuku. Obvykle větší, univerzálnější a obsahující více jednotlivých kuželů reproduktorů než ostatní satelitní reproduktory, je většina „důležitého zvuku“ směrována přes tento reproduktor. Ve filmech to například znamená dialog a další důležité zvukové efekty. Vysoce kvalitní systémy prostorového zvuku budou mít středový reproduktor, který se liší od levého a pravého satelitu.

Satelitní reproduktory

Satelitní reproduktor je obecný termín používaný pro kterýkoli z reproduktorů, který má být umístěn na levé nebo pravé straně místnosti. Ve standardním systému 5.1 to znamená levý a pravý přední reproduktor a levý a pravý zadní reproduktor. To je celkem čtyři reproduktory plus středový reproduktor, který činí pět, a pak „.1“ představuje subwoofer, což je způsob, jakým se vyvinul výraz „5.1“. Prostorový zvuk 6.1 znamená šest reproduktorů a stále jen jeden subwoofer.

Ekvalizér nebo směšovač

Ekvalizér nebo mixážní pult bude obvykle jen součástí vašeho počítače (nebo audio přijímače pro domácí kina). Většina počítačů má jako součást svých výstupních specifikací zvukové karty zabudované ekvalizéry nebo směšovače a většina zvukového softwaru, například iTunes, je také dodávána se směšovačem. Na špičkových systémech nebo na systémech, které vyžadují hodně energie, budete možná potřebovat samostatný ekvalizér jako součást napájeného zesilovacího systému.

Typy reproduktorových systémů pro prostorový zvuk

Existuje několik typických typů systémů reproduktorů prostorového zvuku:

2.1 Reproduktorové systémy

Audiosystémy 2.1 nejsou technicky „prostorový zvuk“, ale představují krok od jednoduchých regálových reproduktorů (které nemají výhodu subwooferu). Stejně jako u systémů 5.1, „2“ znamená dva satelitní reproduktory, vlevo a vpravo vpředu, a „.1“ znamená subwoofer. Zvuk 2.1 je tedy skvělým ekonomickým řešením, pokud nemáte peníze nebo prostor na takzvaný „skutečný“ prostorový zvuk (minimálně 5,1 reproduktorů), ale přesto chcete vysoce kvalitní a dynamický zvuk.

5.1 reproduktory prostorového zvuku

5.1 prostorový zvuk a lepší se často označuje jako „skutečný“ prostorový zvuk, pokud je systém dostatečně kvalitní. Důvodem je, že pět reproduktorů umožňuje dva levé a pravé přední reproduktory, dva levé a pravé zadní reproduktory (za hlavou), kvalitní středový reproduktor (tedy „5“ v 5.1) a aktivní subwoofer pro hluboké dunivé basy tóny (to je „.1“ v 5.1). Když jsou signály digitálního prostorového zvuku (například Dolby nebo THX) přehrávány prostřednictvím systému, jako je tento, vstupujete do zcela nové říše zvuku, s bouřlivými výbuchy, dynamickou hudbou a jemnými, zahrnujícími zvukové efekty po celé vaší místnosti.

6.1, 10.2 a další systémy s více reproduktory

Prostorový zvuk 5.1 je považován za minimální počet reproduktorů potřebných pro skutečný prostorový zvuk. Mezi další běžné konfigurace patří 6.1 (šest reproduktorů a subwoofer) nebo 10.2 (deset reproduktorů a dva subwoofery). Na konfiguraci moc nezáleží a většinou závisí na velikosti vašeho pokoje a osobním přání. Většina zvukových odborníků vám řekne, že především musíte zajistit vyvážené vyvážení reproduktorů na každé straně místnosti. V systému 6.1 jde extra satelit obvykle do zadního středu místnosti, aby se vyrovnal přední středový reproduktor.