Skip to content
5G

Co je VoLTE a jak na něm funguje HD volání?

8 de Červenec de 2021
GettyImages 480984703 5ae249863de4230037422330

Voice over Long-Term Evolution využívá síť 4G LTE k poskytování hlasového volání ve vysokém rozlišení. Většina hlavních poskytovatelů bezdrátových mobilních služeb ve Spojených státech podporuje standard VoLTE. VoLTE je považováno za součást sady bohatých komunikačních služeb, které mohou zahrnovat videohovory, okamžité zprávy, přítomnost (umožnění předem schváleným kontaktům zjistit vaši dostupnost pro relaci chatu nebo volání), přenosy souborů, překlad do jazyka v reálném čase a video hlasová schránka.

VoLTE nabízí jasnější hlasové hovory

VoLTE nabízí vysoce kvalitní hlasové hovory s minimálním šumem na pozadí. Hovory VoLTE jsou také obecně považovány za spolehlivější a stabilnější, protože jsou méně náchylné k náhlému odpojení nebo závadám.

VoLTE používá standard LTE pro síťový přenos přes bezdrátovou síť 4G, což umožňuje poskytovatelům mobilních služeb efektivněji poskytovat komunikační služby svým zákazníkům – ať už jde o telefonní hovory, videohovory, textové zprávy nebo cokoli jiného. Díky VoLTE se hlas stává další formou dat, která cestují po mobilní širokopásmové síti. Jedná se o krok od starší metody správy komunikace pomocí smartphonu, kdy hlas a data cestovaná po samostatných sítích a poskytovatelé mobilních služeb nemohli zajistit tak vysokou kvalitu služeb pro hlasovou komunikaci. Protože VoLTE žije ve stejné síti jako jiná datová komunikace, funguje hlasové i datové připojení i během hlasového hovoru. Když debutovaly mobilní telefony počátkem 80. let, používaly k přenosu dat mezi zařízením a věží kódovací schémata specifická pro hlas. Datové připojení se stalo standardem až počátkem roku 2000. Důvod, proč VoLTE poskytuje lepší kvalitu hovoru, je funkce velmi starých, méně sofistikovaných protokolů celulárního hlasu ve srovnání s novějšími protokoly celulárních dat.

Co potřebujete k používání VoLTE

Abyste mohli využívat výhody VoLTE, musíte vy i osoba, se kterou hovoříte, používat relativně nedávný smartphone. Na straně iPhone jakýkoli model od iPhone 6 nebo 6S nebo vyšší nativně podporuje volání VoLTE. U zařízení Android to podporují modely od Samsung Galaxy S5 a LG G2 až po novější verze. Váš operátor musí nabízet službu VoLTE nebo HD volání a musíte si ji předplatit. Většina dopravců je nyní nabízí buď jako součást základní smlouvy, nebo jako šroubový produkt za malý dodatečný měsíční poplatek. Kromě současného smartphonu a kompatibilní SIM karty musí být každý, kdo se připojí k hovoru, umístěn v oblasti, která nabízí pokrytí VoLTE. Starší celulární sítě jako 3G nemohou VoLTE podporovat.

Jak aktivovat službu VoLTE

Zde je nastavení umožňující volání VoLTE v systému iOS.

V závislosti na tom, jak váš operátor spravuje VoLTE (někteří jej automaticky aktivují, zatímco jiní ne), možná budete muset aktivovat konkrétní nastavení ve smartphonu, abyste mohli využívat volání VoLTE. Na iPhone navštivte Nastavení > Buněčný > Možnosti mobilních dat > Povolit LTE. U Androidu se kroky pro povolení VoLTE liší v závislosti na zařízení, které máte. Chcete-li získat konkrétní podrobné pokyny k aktivaci LTE na zařízení Android, obraťte se na svého operátora. K uskutečnění hovoru VoLTE ve skutečnosti nepotřebujete samostatnou aplikaci ani speciální software, pokud jste splnili základní požadavky.

Interoperabilita VoLTE

Plná interoperabilita VoLTE není mezi operátory standardní, takže se všichni ještě nepřipojují k jiným službám VoLTE. V důsledku toho můžete mít potíže s navázáním hovoru VoLTE s někým, kdo používá službu VoLTE, která ještě není kompatibilní s vaším operátorem. Ze stejného důvodu se můžete při cestování do zahraničí setkat také s problémy při používání VoLTE.