Výchozí brána umožňuje zařízením v jedné síti komunikovat se zařízeními v jiné síti. Pokud například počítač požaduje webovou stránku, prochází požadavek výchozí bránou před ukončením místní sítě (LAN) za účelem připojení k internetu. Představte si výchozí bránu jako prostřední zařízení mezi místní sítí a internetem. Výchozí brána přenáší interní data na internet a zpět. Ve většině domácností a malých kanceláří je výchozí bránou směrovač, který směruje provoz z místní sítě na kabelový modem nebo modem DSL, který jej odesílá poskytovateli internetových služeb (ISP).
Jak se provoz pohybuje přes výchozí bránu
Všichni klienti v síti ukazují na výchozí bránu, která směruje jejich provoz. Zařízení výchozí brány předává tento provoz z místní podsítě zařízením v jiných podsítích. Výchozí brána připojuje místní síť k internetu, i když interní brány pro komunikaci uvnitř v podnikových sítích se používá lokální síť. Výchozí brána v domácí síti například rozumí konkrétním trasám, které je třeba provést, aby se mohly internetové požadavky z počítače přesunout ze sítě a na další zařízení, které dokáže pochopit, co je třeba udělat. Odtamtud probíhá stejný proces, dokud data nedosáhnou svého cíle. Slovo výchozí v tomto pojmu znamená, že se jedná o výchozí zařízení, které se hledá, když je třeba odesílat informace prostřednictvím sítě. S každou sítí, na kterou přenos dorazí, předává výchozí brána této sítě informace na internet a zpět do počítače, který o to požádal. Pokud je provoz vázán na jiná interní zařízení a nikoli na zařízení externí k místní síti, použije se k porozumění požadavku výchozí brána, ale namísto odeslání dat ze sítě ji nasměruje na správné místní zařízení. Tento proces je chápán na základě adresy IP, kterou požaduje původní zařízení.
Typy výchozích bran
Výchozí internetové brány jsou obvykle jeden ze dvou typů:
- V domácích nebo malých podnikových sítích s širokopásmovým směrovačem ke sdílení připojení k internetu slouží domácí směrovač jako výchozí brána.
- V domácích nebo malých podnikových sítích bez routeru, například v rezidencích s vytáčeným přístupem k internetu, slouží jako výchozí brána router v místě poskytovatele internetových služeb.
Výchozí síťové brány lze také konfigurovat pomocí počítače místo směrovače. Tyto brány používají dva síťové adaptéry: jeden je připojen k místní podsíti a druhý je připojen k vnější síti. Směrovače nebo počítače brány lze použít k připojení místních podsítí, například ve velkých podnicích.
Jak najít výchozí IP adresu brány
Budete-li mít problém se sítí nebo provést změny v routeru, budete potřebovat znát IP adresu výchozí brány.
- V systému Microsoft Windows lze k IP adrese výchozí brány počítače přistupovat prostřednictvím příkazového řádku pomocí příkazu „ipconfig“ a také prostřednictvím ovládacího panelu.
- V systémech macOS a Linux se k vyhledání adresy výchozí brány používají příkazy „netstat“ a „ip route“.