Skip to content

Co je využití řízení šířky pásma?

11 de Červenec de 2021
do not cross the red line danielle donders moment getty images 56a6fa9c5f9b58b7d0e5d0a6 936814311cf44433bd983786999b19e2

Řízení šířky pásma, nazývané také správa šířky pásma, je funkce, kterou podporují některé softwarové programy a hardwarová zařízení a která umožňuje omezit, kolik šířky pásma sítě může program nebo hardware používat.

Kdy byste měli řídit využití šířky pásma?

ISP nebo obchodní síť může také řídit šířku pásma, ale obecně se to dělá pro omezení určitých typů síťového provozu nebo pro úsporu peněz ve špičce. Tento druh řízení šířky pásma, který není zcela ve vaší kontrole, se označuje jako škrcení šířky pásma. Zatímco možnost řízení šířky pásma je běžným nálezem v hardwarových zařízeních, jako jsou směrovače, je pravděpodobnější, že tuto funkci budete při používání určitých druhů softwaru skutečně potřebovat. Nejběžnějším místem, kde může být kontrola šířky pásma něco, co stojí za zvážení, jsou nástroje, které vysílají a přijímají spousty dat přes vaši síť, což se často stává u správců stahování, programů online zálohování a služeb cloudového úložiště. V těchto případech je obecně velmi velký počet souborů, které se nahrávají nebo stahují najednou, aktivity, které mohou způsobit přetížení sítě, protože se pro tyto procesy používá stále více dostupné šířky pásma. Jak se přetížení zvyšuje, může dojít ke zpomalení vašich běžných síťových aktivit, jako je přenos souborů mezi počítači, streamování videa nebo hudby nebo dokonce jen procházení webu. Když si všimnete přetížení, použití možností řízení šířky pásma v těchto typech programů může pomoci snížit negativní dopad, který mají.

Možnosti řízení šířky pásma

Některé možnosti řízení šířky pásma vám umožňují definovat přesné množství šířky pásma (často v kilobajtech za sekundu), které lze použít pro každou úlohu, zatímco jiné umožňují použít procento z celkové šířky pásma na daný program (např. 20 procent nebo 100 procent ). Přesto vám ostatní umožňují omezit šířku pásma na základě denní doby nebo jiných kritérií. Například při zálohování souborů je obecnou myšlenkou vytvořit rozumnou rovnováhu mezi šířkou pásma, kterou může zálohovací program použít, a „zbytkovou“ šířkou pásma, kterou lze využít pro jiné věci, jako je procházení internetu. Na druhou stranu, pokud se internet v té době nepoužívá k ničemu jinému nebo k méně důležitým věcem, přijde vhod kontrola šířky pásma, aby bylo zajištěno, že veškerou dostupnou šířku pásma, kterou má váš počítač a síť k dispozici, lze poskytnout tomu úkol nebo softwarový program.

Svobodný software, který omezuje šířku pásma

Možnosti řízení šířky pásma ve Správci stahování zdarma.
Kromě již zmíněných programů, které v nich obsahují ovládací prvky šířky pásma, jsou nástroje, které existují pouze pro omezení šířky pásma jiný programy, konkrétně ty, které již neumožňují správu šířky pásma. Mnoho regulátorů šířky pásma „na program“ je bohužel pouze zkušební verze, a proto jsou na krátkou dobu zdarma. NetLimiter je příkladem programu pro řízení šířky pásma, který je zhruba měsíc zdarma. Pokud chcete omezit stahování souborů, je nejlepší použít výše uvedený seznam správce stahování k vyhledání programu, který může sledovat stahování z vašeho webového prohlížeče, zachytit stahování a importovat všechna stahování do správce stahování. To, co pak v podstatě máte, je nastavení šířky pásma nastavené pro všechna stahování souborů.

Stáhněte si manažery v akci

Řekněme například, že stahujete spoustu souborů přes Google Chrome a zjistíte, že dokončení bude trvat dlouho. V ideálním případě chcete, aby Chrome používal pouze 10 procent veškeré vaší šířky pásma sítě, abyste mohli streamovat Netflix v druhé místnosti bez přerušení, ale Chrome nepodporuje správu šířky pásma (pokud nevyladíte některá nepříliš zjevná nastavení). Místo toho, abyste stahování zrušili a znovu spustili ve správci stahování, který takovou kontrolu podporuje, můžete jednoduše nainstalovat správce stahování, který bude stahování vždy „poslouchat“ a poté je provede za vás na základě přizpůsobených ovládacích prvků šířky pásma. Free Download Manager je jedním z příkladů správce stahování, který automaticky stáhne soubory, které spustíte z prohlížeče. Může také omezit využití šířky pásma na cokoli, co si vyberete.

Jak směrovače mohou pomoci

Některé směrovače mají možnost upřednostnit provoz na jedno konkrétní zařízení, což je stejné jako přidělit větší šířku pásma sítě pro toto zařízení než pro ostatní. Google Wifi je jedním z příkladů, kdy vám aplikace umožňuje zvolit například Chromecast, abyste získali větší šířku pásma než tablet nebo telefon ve stejné síti, což můžete udělat pro snížení ukládání do mezipaměti pomocí Spotify, Netflix nebo jiné služby odléváš.