Skip to content

Co je WebRTC?

24 de Červenec de 2021
IMG 1559 02d8152b89d547bfbd6d0c7fd0ed87f4

Webová komunikace v reálném čase neboli WebRTC umožňuje standard, který umožňuje prohlížečům vyměňovat si audio a video. Pokud jste již slyšeli o aplikacích, jako jsou Hangouts nebo Hangouts Meet, Facebook Messenger, Dialpad, UberConference, Appear.in, mimo jiné jste slyšeli o aplikacích, které při přenosu hlasu a videa spoléhají na WebRTC ve vašem prohlížeči. WebRTC definuje způsoby, kterými může prohlížeč ve vašem zařízení navázat, spravovat a ukončit vzdálené připojení peer. Systém zahrnuje standardy zabezpečení šifrování a podporu správy šířky pásma.

WebRTC usnadňuje webové schůzky

Když váš prohlížeč podporuje WebRTC, znamená to, že pro komunikaci s ostatními lidmi nemusíte instalovat zásuvný modul nebo stahovat speciální aplikaci. Už nemusíte ztrácet čas stahováním souboru, dvojitým kliknutím na něj nebo čekáním na instalaci. Pokud váš prohlížeč podporuje WebRTC, webové hlasové a video schůzky se zjednoduší.

Udělení přístupu k mikrofonu a videu

Před zahájením konference však budete muset povolit přístup k mikrofonu nebo videokameře vašeho zařízení. Pokud konferenční systém v reálném čase potřebuje přístup k jednomu z těchto zařízení, zobrazí se výzva s dotazem, zda chcete „Povolit přístup“ vašemu mikrofonu nebo kameře. Nezapomeňte tento přístup schválit pouze pro weby a služby, kterým důvěřujete.

Které prohlížeče podporují WebRTC?

Chrome, Firefox a Opera všechny podporují WebRTC. Týmy, které vytvářejí tyto tři prohlížeče, aktivně pracovaly na vybudování podpory pro WebRTC. Pokud chcete prohlížeč, který obsahuje WebRTC, kterýkoli z těchto tří by byl vynikající volbou. Apple a Microsoft také vytvářejí podporu pro WebRTC v Safari (na macOS a iOS), respektive v nové verzi Microsoft Edge (na bázi Chromium). Stránka iswebrtcreadyyet.com poskytuje rychlý vizuální přehled podpory prohlížeče WebRTC.

Jak otestovat WebRTC

Pro rychlý test videokonferencí s Web-RTC můžete vyzkoušet klienta video chatu AppRTC využívajícího Google App Engine na adrese https://apprtc.appspot.com/. Postupujte podle odkazu v prohlížeči, vyberte nebo vytvořte náhodný název místnosti a poté zahájením konference zvolte Připojit. Připojte se ke stejnému názvu místnosti z prohlížeče na jiném zařízení a získejte ukázku toho, jak WebRTC funguje. Můžete také vyladit několik nastavení pomocí parametrů AppRTC. Mějte na paměti, že se jedná o ukázkovou a testovací aplikaci, nikoli o plnohodnotné řešení pro webové konference!

WebRTC se týká úniku osobních údajů

Připojení WebRTC má potenciál odhalit internetovou adresu vašeho zařízení. Často se tomu říká únik WebRTC, protože adresa IP (internetového protokolu) vašeho zařízení je poté potenciálně k dispozici pro vzdálený prohlížeč. V některých případech, i když ke skrytí internetové adresy zařízení používáte virtuální privátní síť (VPN), může únik WebRTC odhalit vaši skutečnou IP adresu. To by mohl být potenciální problém, protože IP adresa může být často použita k identifikaci vašeho regionu, města nebo poskytovatele internetových služeb. Pokud ve svém prohlížeči nepotřebujete hlasové nebo video komunikační služby WebRTC, můžete WebRTC deaktivovat. V opačném případě můžete raději použít VPN, abyste zabránili úniku IP adresy WebRTC. Google nabízí rozšíření WebRTC Network Limiter pro použití v prohlížeči Chrome, které nabízí možnosti ochrany vašeho soukromí. Pro mnoho lidí může výhoda rychlé a bezpečné komunikace v reálném čase založená na prohlížeči, kterou WebRTC poskytuje, převážit obavy o soukromí spojené s potenciálně odhalenou internetovou adresou.