Skip to content

Co je Wi-Fi Direct?

13 de Červenec de 2021
what is wi fi direct 4685654 0 128947535ba84659b7670a38ac0884f1

Wi-Fi Direct je certifikovaná bezdrátová technologie, která umožňuje připojení mezi zařízeními bez použití routeru nebo modemu. Standardní Wi-Fi vyžaduje připojení k přístupovému bodu a zadání hesla nebo bezpečnostního klíče. Podobně jako u Bluetooth mohou zařízení Wi-Fi Direct navzájem komunikovat za účelem odesílání a přijímání souborů, synchronizace, prohlížení informací na počítačích, screencastu a tisku dokumentů. Wi-Fi Direct připojí dvě zařízení nebo několik současně jako skupinu pomocí šifrování WPA2 (AES-CCMP). Tato úroveň zabezpečení je krokem od sítí ad-hoc, které fungují pouze se šifrováním WEP, takže zařízení jsou zranitelná vůči hackerům.

Jak funguje Wi-Fi Direct?

Původně pojmenovaný Wi-Fi P2P, Wi-Fi Direct využívá softwarové přístupové body (SoftAP), které umožňují podporovanému zařízení fungovat jako bezdrátový přístupový bod, i když původní funkce zařízení nesouvisí se sítí. Podporovaná zařízení se mohou připojit jako pár nebo skupina bez bezdrátové sítě (router, modem atd.). Jakmile povolíte Wi-Fi Direct na zařízení, okamžitě vyhledá další podporovaná zařízení v okolí, ke kterým se připojí. Například u smartphonů a tabletů se pozvánka odešle do zařízení, jakmile je objeveno a vybráno. Přijímající zařízení klepnutím na tlačítko nebo ikonu přijme pozvání a naváže bezpečné připojení. Někdy jsou vyžadovány QR kódy a PIN kódy, podobně jako při používání Bluetooth, ale většina moderních smartphonů zjednodušila proces připojení a objevování několika klepnutími.

Platformy, které podporují Wi-Fi Direct

Zařízení s Androidem začala podporovat Wi-Fi Direct vydáním Android 4.0 Ice Cream Sandwich v říjnu 2011. Přestože Android nabízí Wi-Fi Direct, funkčnost závisí na konkrétním modelu telefonu nebo tabletu a výrobci. Vynikajícím příkladem spolehlivého výkonu je několik chytrých telefonů a tabletů Samsung; Galaxy S5 se bude bezproblémově připojovat a odesílat / přijímat soubory s Galaxy S10. iPhone oficiálně přestal podporovat Wi-Fi Direct v březnu 2016. Místo toho Apple používá svou proprietární technologii nazvanou Multipeer Connectivity, která je zásadní součástí služby AirDrop v systému iOS. Výrobci televizorů, jako jsou Sony, LG, X.VISION a Phillips, nabízejí konkrétní modely s podporou Wi-Fi Direct, stejně jako herní konzole Xbox One.

Používání Wi-Fi Direct

Sdílení souborů je jedním z nejčastějších použití Wi-Fi Direct. Přenosové rychlosti jsou mnohem rychlejší než Bluetooth (až 200 Mb / s), což výrazně zkracuje čekací doby pro odesílání a přijímání. Bezdrátový tisk dokumentů je dalším vynikajícím způsobem, jak využít pohodlí Wi-Fi Direct. Místo připojení kabelu k tiskárně pomocí kabelu USB můžete dokument odeslat bezdrátově během několika sekund. Smartphony a tablety Android mohou také promítat své obrazovky na televizory podporující Wi-Fi Direct, což uživatelům umožňuje prohlížet obsah na větším displeji.

Kompatibilita zařízení Wi-Fi Direct

Ačkoli široká škála spotřební elektroniky nabízí standardně Wi-Fi Direct, kompatibilita mezi různými výrobci není vždy zaručena. Ve většině případů funguje Wi-Fi Direct nejlépe při použití hardwaru od stejného výrobce, a to kvůli různým patentovaným technologiím a službám nabízeným různými společnostmi. Například smartphone Samsung se může připojit ke smartphonu LG, ale nemůže přenášet soubory tam a zpět bez mobilní aplikace třetí strany.