Rozsáhlá síť pokrývá velkou geografickou oblast, jako je město, stát nebo země. Může to být soukromé pro připojení částí podniku, nebo to může být veřejné pro připojení menších sítí.
Jak funguje WAN
Nejjednodušší způsob, jak porozumět WAN, je myslet na internet, největší WAN na světě. Internet je WAN, protože pomocí ISP spojuje mnoho menších lokálních sítí nebo sítí metra. V menším měřítku může mít podnik síť WAN složenou z cloudových služeb, jejího ústředí a poboček. Síť WAN v tomto případě spojuje tyto části podnikání. Bez ohledu na to, co se WAN spojuje nebo jak daleko jsou sítě vzdálené, výsledek umožňuje komunikaci menších sítí z různých míst. Zkratka WAN se někdy chybně používá k popisu bezdrátové oblasti sítě, ačkoli se nejčastěji označuje zkratkou WLAN.
Jak jsou WAN připojeny
Vzhledem k tomu, že sítě WAN podle definice pokrývají větší vzdálenost než sítě LAN, má smysl propojovat různé části sítě WAN pomocí virtuální privátní sítě. Tento rámec chrání komunikaci mezi weby. Ačkoli VPN poskytují přiměřenou úroveň zabezpečení pro obchodní použití, veřejné připojení k internetu ne vždy poskytuje předvídatelné úrovně výkonu, které poskytuje vyhrazené připojení WAN. Proto se někdy pro usnadnění komunikace mezi WAN linkami používají kabely z optických vláken.
X.25, Frame Relay a MPLS
Od sedmdesátých let bylo mnoho sítí WAN vybudováno pomocí technologického standardu s názvem X.25. Tyto sítě podporovaly bankomaty, transakční systémy kreditních karet a některé rané online informační služby, jako je CompuServe. Starší sítě X.25 používaly vytáčené modemové připojení rychlostí 56 kb / s. Technologie Frame Relay zjednodušuje protokoly X.25 a poskytuje levnější řešení pro rozsáhlé sítě, které potřebovaly provozovat vyšší rychlosti. V 90. letech se Frame Relay stal populární volbou pro telekomunikační společnosti ve Spojených státech, zejména AT&T. Multiprotokolové přepínání štítků nahradilo Frame Relay vylepšením podpory protokolu pro zpracování hlasového a obrazového provozu kromě běžného datového provozu. Klíčem k úspěchu byla funkce Quality of Service MPLS. Síťové služby Triple-Play postavené na MPLS se zvýšily na popularitě během 2000s a nakonec nahradily Frame Relay.
Pronajaté linky a Metro Ethernet
Mnoho podniků začalo používat sítě WAN s pronajatým okruhem v polovině 90. let, protože web a internet explodovaly v popularitě. Linky T1 a T3 často podporují komunikaci MPLS nebo internet VPN. Dálkové propojení typu point-to-point Ethernet lze také použít k vybudování vyhrazených rozsáhlých sítí. Soukromé ethernetové sítě WAN, které jsou dražší než internetová VPN nebo řešení MPLS, nabízejí vysoký výkon s odkazy obvykle ohodnocenými na 1 Gb / s ve srovnání s 1,544 Mb / s u T1. Pokud WAN kombinuje dva nebo více typů připojení – například pokud používá obvody MPLS a linky T3 – je považována za hybridní WAN. Tyto konfigurace jsou nákladově efektivní metodou pro připojení větví sítě a v případě potřeby mají rychlejší způsob přenosu důležitých dat.
Problémy s rozsáhlými sítěmi
Sítě WAN jsou dražší než domácí nebo podnikové intranety. Sítě WAN, které překračují mezinárodní a jiné územní hranice, spadají pod různé právní jurisdikce. Mezi vládami mohou vzniknout spory ohledně vlastnických práv a omezení používání sítě. Globální sítě WAN vyžadují ke komunikaci napříč kontinenty použití podmořských síťových kabelů. Podmořské kabely podléhají sabotážím a neúmyslným přestávkám lodí a povětrnostním podmínkám. Ve srovnání s podzemními pevnými linkami mají podmořské kabely tendenci trvat déle a jejich oprava stojí více.