Skip to content

Co je záložka?

6 de Srpen de 2021
LedePhoto PhotobyAlejandroEscamillaonUnsplash 1064816d3b7c4985b983539782fa2ab1

Pokud hledáte možnost rychlého ukládání odkazů s integrovanými funkcemi pro organizaci seznamu uložených odkazů, nemusíte hledat dál než ve vyhledávacím panelu prohlížeče. Tato malá ikona ve tvaru hvězdy není jen pro vzhled, je to vlastně funkce záložek vašeho prohlížeče. Pojďme se podívat, co to vlastně záložky webového prohlížeče jsou a jak z nich vytěžit maximum.

Co je záložka?

Někdy označované jako „oblíbené“ nebo „uložené odkazy“ je záložka prohlížeče funkce, ve které vám prohlížeč umožňuje uložit odkaz na webovou stránku, abyste se k němu mohli znovu dostat později, aniž byste web znovu vyhledávali pomocí vyhledávače. nebo musíte do vyhledávacího pole prohlížeče ručně zadat přesnou webovou adresu. Uloženým odkazem je samotná záložka. Správce záložek vašeho prohlížeče je obvykle řada složek a podsložek, které vám umožňují uspořádat velké množství záložek. Funkce záložek může být většinou identifikována ikonou ve tvaru hvězdy umístěnou na pravé straně hlavního vyhledávacího panelu vašeho prohlížeče. Až budete připraveni uložit odkaz na web, který si právě prohlížíte, můžete kliknutím na ikonu hvězdičky automaticky uložit odkaz do složky záložek vašeho prohlížeče. Jakmile vyberete ikonu hvězdičky, obvykle změní barvu nebo zobrazí nějaký druh animace. Kromě toho se může zobrazit také vyskakovací dialogové okno s výzvou k výběru složky nebo podsložky, do které chcete odkaz uložit.

Hledání uložených záložek

Pro přístup k dříve uloženým záložkám bude mít většina prohlížečů buď samostatnou ikonu pro složku záložek, nebo vám umožní přístup k nim prostřednictvím nabídky nastavení. Například v prohlížeči Google Chrome můžete ke svým záložkám přistupovat prostřednictvím jeho nabídky nastavení; vybrat tři svislé tečky v pravém horním rohu prohlížeče a poté zvýrazněte Záložky pro zobrazení více možností záložek. V prohlížeči Firefox, který se nachází na pravé straně panelu nástrojů, vyberte ikonu ve tvaru řady čtyř knih, které jsou odloženy svisle, a otevřete nabídku se záložkami jako první možností. A konečně, Microsoft Edge umožní uživatelům přístup k uloženým záložkám v nabídce nastavení; vyberte tři vodorovně orientované body umístěné v pravém horním rohu prohlížeče a poté vyberte Oblíbené. Dalším způsobem, jak zobrazit své záložky v Edge, je vybrat padající hvězda ikonu přímo napravo od hlavního vyhledávacího panelu.

Jak spravovat záložky webového prohlížeče

I když je lákavé nashromáždit obrovskou horu záložek, aniž byste je uspořádali, důrazně doporučujeme, abyste to nedělali. Většina prohlížečů nabízí řadu snadno použitelných doplňkových funkcí záložek, které vám pomohou spravovat vaše oblíbené webové stránky. Následující funkce správy záložek jsou zvláště užitečné pro třídění, ukládání a prohlížení záložek.

Složky a podsložky

Při shromažďování záložek může být užitečné zvyknout si na vytváření složek pro různé typy záložek a jejich ukládání do příslušných složek. Pokud například víte, že rádi sbíráte odkazy na recepty, vytvořte ve svém prohlížeči ve správci záložek složku pouze pro tyto odkazy na recepty, abyste později nemuseli věnovat čas jejímu hledání.

Lišta záložek

Použití lišty záložek jde ruku v ruce s používáním složek a podsložek. Nyní, když máte pro všechny odkazy dobře uspořádané složky, usnadněte jejich získání vytvořením ikon na hlavním panelu nástrojů prohlížeče. Zadejte lištu záložek. Když v prohlížeči povolíte funkci lišty záložek, obvykle vytvoří další řádek pod hlavním panelem nástrojů prohlížeče, což vám umožní připnout do ní odkazy na složky záložek. To vám umožní přímý přístup k vašim oblíbeným záložkám místo procházení nastavení prohlížeče.

Synchronizace záložek mezi prohlížeči

Co když se tedy rozhodnete používat nový prohlížeč pro všechny vaše potřeby procházení webu? Co se stane se všemi vašimi oblíbenými odkazy, které jsou uloženy ve vašem starém prohlížeči? Nebojte se, vše není ztraceno. Ve skutečnosti vám většina prohlížečů umožňuje přenášet záložky do jiných prohlížečů pomocí jednoduché funkce, která se obvykle označuje jako „synchronizace záložek“. Pokud se rozhodnete použít nový prohlížeč a ještě jste starý neodinstalovali, možná by stálo za to se podívat, jestli váš nový prohlížeč nemá v nastavení funkci synchronizace záložek. Pokud tedy budete moci synchronizovat své staré záložky s novým prohlížečem, nebudete muset znovu vytvářet uložené odkazy v novém prohlížeči. Můžete je jednoduše přenést.

Jsou některé prohlížeče lepší v zacházení se záložkami než ostatní?

I když je používání záložek volitelné, stalo se dnes velmi užitečným pomocníkem při procházení webu. Jako většina, ne -li všechny, prohlížeče mají nějakou formu funkce záložek, opravdu nemůžete pokazit používání v žádném z dnes dostupných webových prohlížečů. Určení, který prohlížeč je nejlepší, opravdu závisí na vašich osobních preferencích a na tom, jak plánujete spravovat své záložky. Je to opravdu na vás.