Ve fotografii je zaostření klíčem k ohromujícímu obrazu a u moderních fotoaparátů DSLR je dosažení zaostření obvykle stejně snadné jako spoléhání se na automatické ostření poskytované fotoaparátem. Ale jak se budete hlouběji věnovat fotografii a vaše předměty budou komplikovanější, může vědět, jak používat zaostření na tlačítko Zpět, znamenat rozdíl mezi fotografií a uměleckým dílem.
Na co se zaměřuje tlačítko Zpět
Zaostřování pomocí tlačítka Zpět je praxe použití tlačítka na zadní straně fotoaparátu k zaostření objektivu a udržení zaostření, namísto namáčknutí tlačítka spouště do poloviny, aby mohlo automatické zaostřování fungovat. U některých fotoaparátů DSLR je k dispozici vyhrazená možnost zaostření zpětného tlačítka.
Jak funguje zaostření tlačítka Zpět
Zpětné zaostření tlačítka rozděluje funkci tlačítka spouště na fotoaparátu DSLR. Pokud je povoleno, zaostření pomocí tlačítka Zpět přiřadí mechanismus zaostření tlačítku na zadní straně fotoaparátu. Když stisknete tlačítko, fotoaparát zaostří na váš objekt. Když tlačítko uvolníte, zaostření se na daný objekt uzamkne, ai když pohybujete fotoaparátem, váš objekt se nikdy nezmění, dokud objekt zůstane nehybný. To znamená, že tlačítko spouště poté pouze spustí závěrku. Není nutné ho namáčknout do poloviny, abyste zaostřili. Jednoduše zaostřete pomocí tlačítka Zpět a poté stisknutím tlačítka spouště pořiďte snímek. Výsledkem budou obvykle ostřejší snímky, než byste mohli zachytit pomocí spouště jako mechanismu zaostření. U některých fotoaparátů má zaostření na zadní tlačítko navržené tlačítko. Může být označen jako AF zapnuto nebo Zámek AE (což je někdy označeno hvězdičkou). Jiné fotoaparáty nemusí mít určené tlačítko, ale jedno z existujících tlačítek na zadní straně fotoaparátu lze obvykle přiřadit tak, aby fungovalo pro zaostření zpětného tlačítka.
Proč používat zaostření na tlačítko Zpět
Většina fotografů, kteří na svém fotoaparátu DSLR používají automatické zaostřování, jej používá namáčknutím tlačítka spouště. Fotoaparát tak může automaticky zaostřit, poté může fotograf úplně stisknout tlačítko spouště a vyfotografovat fotografii. A ve většině případů funguje krásně. Protože to ale dá tlačítko spouště do práce při dvojím výkonu – zaostření a odpálení závěrky – existují případy, kdy může být tento způsob použití automatického zaostřování těžkopádný a může mít za následek zmeškané snímky. Konkrétně každá instance, kdy budete možná muset zaostřit snímek a poté změnit kompozici (například když fotografujete portréty a chcete zaostřit jednou a změnit kompozici tak, abyste pořídili několik různých perspektiv) nebo když pořizujete akční snímky (například fotografování sportovní fotografie) , pohybující se vozidla nebo dokonce zvířata ve volné přírodě). Ano, tlačítko spouště můžete nechat stisknuté do poloviny, abyste zaostřili a změnili kompozici, ale každý, kdo se o to pokusil, ví, že je to mnohem těžší, než to zní. Místo toho většina lidí zaostří, stiskne spoušť; zaostřete, stiskněte spoušť; opakujte postup, dokud nedokončí fotografování, nebo nepoužijí sériové snímání, které funguje, ale vyžaduje, aby fotograf stiskl tlačítko do poloviny, aby znovu zaostřil, kdykoli se uvolní tlačítko spouště. Je to mnohem jednodušší, pokud je na zadní straně fotoaparátu tlačítko, které umožňuje oddělit mechanismy ostření a spouště. To dělá dvě věci, usnadňuje vám schopnost získat zámek zaostření, který můžete použít při zaostřování a změně kompozice snímků, a také vám umožňuje lépe zaostřit na pohybující se objekt, aniž by během doby potřebné k zaostření chyběly snímky. Při akčním fotografování, kde se fotografovaný objekt pohybuje, fotografové často přepnou do režimu sériového snímání a pořídí více snímků pomocí jediného stisknutí spouště. Při zaostření pomocí tlačítka Zpět je tato možnost automaticky povolena, což vám umožní zaostřit na objekt jednou a pokračovat ve fotografování, i když se objekt pohybuje. Jedinou skutečnou nevýhodou použití zaostření na tlačítko Zpět je to, že pokud jste ke správě funkce automatického zaostřování vždy používali tlačítko spouště, bude si na to trochu zvykat. Jakmile to však uděláte, můžete se divit, proč vám nikdo nikdy neřekl o zaostření tlačítka zpět.