Skip to content

Co je zvukový formát HE-AAC?

6 de Červenec de 2021
musical notes with psychedelic lights 492642483 57d1e7105f9b5829f447e64a

High-Efficiency Advanced Audio Encoding (HE-AAC), které se často označuje jako aacPlus, je ztrátový kompresní systém pro digitální zvuk. HE-AAC je optimalizován pro použití se streamovanými zvukovými aplikacemi, kde jsou vyžadovány nízké přenosové rychlosti, jako je internetové rádio a streamování hudebních služeb. Existují dvě verze tohoto schématu komprese: HE-AAC a HE-AAC v2. Druhá verze využívá vylepšené funkce a je standardizovanější než první verze.

Podpora formátu HE-AAC

V digitální hudbě je formát HE-AAC podporován a používán různými způsoby. Tyto zahrnují:

  • Softwarové přehrávače médií – Různé softwarové aplikace jukebox podporují formát HE-AAC různými způsoby. Například iTunes a Winamp Pro podporují kódování i dekódování HE-AAC. Mnoho dalších populárních programů, jako je Foobar2000 a VLC Media Player, však podporuje pouze přehrávání zvukových souborů kódovaných HE-AAC.
  • Streamování hudebních služeb – Online hudební služby, jako je Pandora, používají kompresní systém HE-AAC k efektivnímu přenosu vysoce kvalitního zvuku uživatelům. Při použití HE-AAC je požadavek na šířku pásma pro streamování mnohem nižší než u jiných kodekových systémů. Přijatelný zvuk lze ve většině případů doručit až na 32 kb / s.
  • Internetové rádio – Vzhledem k tomu, že HE-AAC je efektivní při nízkých přenosových rychlostech, je toto kompresní schéma ideální pro rozhlasové stanice, aby vysílaly své vysílání v reálném čase.

První verze HE-AAC

Kódovací technologie, vývojáři HE-AAC nejprve vytvořili kompresní systém integrací Spectral Band Replication (SBR) do AAC-LC (AAC s nízkou složitostí). Obchodní název, který společnost používá, je CT-aacPlus. SBR, které vyvinula také společnost Coding Technologies, se používá ke zlepšení zvuku efektivním kódováním vyšších frekvencí. Tato technologie vylepšení kódování, která je obzvláště dobrá pro streamování hlasových přenosů, funguje tak, že reprodukuje vyšší frekvence transpozicí nižších. V roce 2003 byl HE-AAC v1 schválen organizací MPEG a zahrnut do jejich dokumentu MPEG-4 jako zvukový standard.

Druhá verze HE-AAC

HE-AAC v2, který také vyvinula společnost Coding Technologies, je vylepšenou verzí dříve vydaného HE-AAC a byla společností oficiálně pojmenována jako Enhanced AAC +. Tato druhá revize obsahuje vylepšení zvané parametrické stereo. Parametrické stereo se zaměřuje na efektivní kompresi stereofonních signálů. Spíše než pracovat ve frekvenčním spektru, jako v případě SBR, pracuje parametrický stereofonní nástroj tak, že vytváří vedlejší informace o rozdílech mezi levým a pravým kanálem. Tyto vedlejší informace lze poté použít k popisu prostorového uspořádání stereofonního obrazu ve zvukovém souboru HE-AAC v2. Když dekodér využívá tyto extra prostorové informace, může být stereofonní zařízení věrně a efektivně reprodukováno během přehrávání při zachování bitové rychlosti streamovaného zvuku na minimu. HE-AAC v2 má ve své sadě nástrojů další vylepšení zvuku, například downmixování stereofonního na mono, maskování chyb a převzorkování spline. Od svého schválení a standardizace organizací MPEG se stalo běžně známé jako HE-AAC v2, aacPlus v2 a eAAC +.