Počítačové sítě, které nelze zaměňovat se sociálními sítěmi, je praxe propojení dvou nebo více výpočetních zařízení za účelem sdílení dat. Počítačové sítě jsou postaveny na kombinaci hardwaru a softwaru.
Klasifikace počítačových sítí a oblastní sítě
Počítačové sítě lze kategorizovat několika způsoby. Jeden přístup definuje typ sítě podle geografické oblasti, kterou pokrývá. Například místní sítě (LAN) obvykle pokrývají jednu domácnost, školu nebo malou kancelářskou budovu, zatímco rozsáhlé sítě (WAN) zasahují města, státy nebo dokonce celý svět. Internet je největší veřejná síť WAN na světě.
Návrh sítě
Počítačové sítě se také liší svým designovým přístupem. Dvě základní formy síťového designu se nazývají klient-server a peer-to-peer. Sítě klient-server obsahují centralizované serverové počítače, které ukládají e-maily, webové stránky, soubory a aplikace, ke kterým přistupují klientské počítače a další klientská zařízení. Naopak v síti peer-to-peer mají všechna zařízení tendenci podporovat stejné funkce. Sítě klient-server jsou běžné v podnikání a sítě typu peer-to-peer jsou běžné v domácnostech. Topologie sítě definuje rozložení nebo strukturu sítě z hlediska toku dat. Například v sítích sběrnice všechny počítače sdílejí a komunikují jedním společným potrubím, zatímco ve hvězdné síti proudí data jedním centralizovaným zařízením. Mezi běžné typy topologií sítě patří sběrnice, hvězda, kruh a síť.
Síťové protokoly
Komunikační jazyky používané počítačovými zařízeními se nazývají síťové protokoly. Dalším způsobem, jak klasifikovat počítačové sítě, je sada protokolů, které podporují. Sítě často implementují více protokolů a každá síť podporuje konkrétní aplikace. Mezi oblíbené protokoly patří TCP / IP – protokol, který se běžně vyskytuje na internetu a v domácích sítích.
Hardware a software pro počítačové sítě
Speciální komunikační zařízení (včetně síťových směrovačů, přístupových bodů a síťových kabelů) fyzicky spojují síť. Síťové operační systémy a další softwarové aplikace generují síťový provoz a umožňují uživatelům dělat užitečné věci. 1:22
Co je směrovač a jak funguje?
Domácí počítačové sítě
Zatímco jiné typy sítí vytvářejí a udržují inženýři, domácí sítě patří majitelům domů, kteří mohou mít malé nebo žádné technické zázemí. Různí výrobci vyrábějí hardware širokopásmového routeru, který má zjednodušit nastavení domácí sítě. Domácí router umožňuje zařízením v různých místnostech efektivně sdílet širokopásmové připojení k internetu, pomáhá členům domácnosti sdílet soubory a tiskárny v síti a zlepšuje celkové zabezpečení sítě. S každou novou generací technologie rostly možnosti domácích sítí. Před lety lidé běžně nastavovali domácí síť pro připojení několika počítačů, sdílení dokumentů a snad sdílení tiskárny. Nyní je v domácnostech běžné síťové herní konzole, digitální videorekordéry a smartphony pro streamování zvuku a videa. Systémy domácí automatizace také existují již mnoho let, ale v poslední době si získaly popularitu u praktických systémů, které ovládají světla, digitální termostaty a zařízení.
Obchodní počítačové sítě
Prostředí malých kanceláří a domácích kanceláří (SOHO) používají technologii podobnou domácím sítím. Firmy mají často další požadavky na komunikaci, ukládání dat a zabezpečení, které vyžadují rozšiřování sítí různými způsoby, zejména když se firma zvětšuje. Zatímco domácí síť obecně funguje jako jedna LAN, obchodní síť má tendenci obsahovat více LAN. Společnosti s budovami na více místech používají k propojení těchto poboček rozsáhlé sítě. Přestože jsou v některých domácnostech k dispozici a používány, převládají v podnicích technologie komunikace přes hlas, IP, síťové úložiště a zálohovací technologie. Větší společnosti také udržují interní webové stránky, tzv. Intranety, které pomáhají s obchodní komunikací zaměstnanců.
Sítě a internet
Popularita počítačových sítí prudce vzrostla s vytvořením World Wide Web (WWW) v 90. letech. Veřejné webové stránky, systémy sdílení souborů peer-to-peer (P2P) a další služby běží na internetových serverech po celém světě.
Drátové a bezdrátové počítačové sítě
Mnoho stejných protokolů, jako je TCP / IP, funguje v kabelové i bezdrátové síti. Sítě s ethernetovými kabely byly po několik desetiletí běžné v podnicích, školách a domácnostech. Wi-Fi se ukázalo jako upřednostňovaná možnost pro budování nových počítačových sítí, částečně na podporu smartphonů a dalších bezdrátových gadgetů, které způsobily vzestup mobilních sítí.