Skip to content

Co jsou reproduktory s napájením?

1 de Červenec de 2021
Klipsch Pro media computer speakers aaa 5772aad55f9b585875bfc77a

Chcete-li získat zvuk ze streameru médií, přehrávače CD, televizoru, počítače nebo jiného zvukového zdroje, abyste jej mohli slyšet, musí být připojen buď ke stereofonnímu zesilovači, stereofonnímu přijímači nebo přijímači domácího kina nebo k „napájeným reproduktorům“.

Klipsch ProMedia 2.1 Channel THX Certified Powered Speaker System.

Jak reproduktory fungují v kostce

Reproduktory vydávají zvuk vibracemi. Potřebují sílu vibrovat povrch reproduktoru na úrovni, která bude pohybovat dostatkem vzduchu k produkci zvukových vln, které můžeme slyšet. Reproduktory, které připojujeme k našemu AV přijímači nebo stereofonním zesilovačům, jsou pasivní reproduktory, které vyžadují napájení ze zesilovače, ke kterému jsou připojeny. Bez připojení k zesilovači nemají reproduktory sílu vibrovat reproduktory a reprodukovat zvuk.

Pasivní a výkonné reproduktory

Tradiční reproduktory se označují jako „pasivní reproduktory“. Vyžadují k produkci zvuku (kromě zvukových informací) napájení z externího zdroje (například zesilovače nebo přijímače domácího kina). Na druhou stranu napájené reproduktory. mají vlastní vestavěný zesilovač zajišťující napájení reproduktoru. To znamená, že k produkci zvuku potřebujete pouze zdrojový zvukový signál. Když k těmto reproduktorům připojíte zdroj, bude hudba procházet reproduktory s hlasitostí, kterou lze ovládat a dostatečně hlasitě slyšet bez použití dalšího externího zesilovače. Aktivní reproduktory mají obvykle vlastní ovládání hlasitosti a někdy ovládání basů / výšek. Avšak namísto tradičního drátu reproduktoru používaného v pasivních reproduktorech (které napájejí jak energii, tak zvukový signál, se napájené reproduktory připojují ke zdroji hudby pomocí „linkového vstupu“, jako je červený a bílý, pravý a levý kabel používaný k připojení zvuk z CD přehrávače, televizoru nebo komponentu do zesilovače nebo přijímače domácího kina. Možná zjistíte, že napájené reproduktory, které jsou určeny k připojení k počítači, budou mít pouze minikonektory sluchátek (3,5 mm), nikoli propojení pomocného linkového vstupu U těchto reproduktorů budete potřebovat kabely adaptéru, které musí propojit červené a bílé kabely na jednom konci a konektor pro sluchátka (mini) na druhém konci.

Základní kabel Amazon RCA na Mini (3,5 mm), stereofonní audioadaptér

Některé špičkově napájené reproduktory navíc obsahují digitální optické vstupy, které poskytují lepší zvuk ze zdrojových zařízení, která také obsahují tento typ připojení.

Příklad digitálního optického kabelu a připojení

Vybrané reproduktory se prodávají ve shodných párech. Jeden reproduktor obsahuje vstupní připojení a zesilovač pro oba reproduktory a připojuje se k druhému reproduktoru prostřednictvím proprietárního nebo tradičního pasivního připojení.

Sada reproduktorů Powered Edifier R1700BT

Aktivní reproduktory a bezdrátové připojení

Další použití napájených reproduktorů je v bezdrátových reproduktorových systémech. V tomto typu nastavení se namísto připojení zvukových kabelů ze zdrojového zařízení k napájenému reproduktoru připojí vysílač ke zdrojovému zařízení (je součástí balení bezdrátových reproduktorů). Vysílač poté odesílá veškeré odchozí zvukové signály ze zdroje přímo do cílových bezdrátových reproduktorů, které mají podle potřeby vlastní vestavěné zesilovače, které zase produkují zvuk. V kategorii přenosných reproduktorů také zvýšené používání Bluetooth a dalších bezdrátových technologií umožňuje kompatibilním zařízením, jako jsou chytré telefony a tablety, bezdrátově přenášet hudbu do napájeného reproduktoru, který má integrovaný Bluetooth nebo jiný typ kompatibilního bezdrátového příjmu. , jako AirPlay, DTS Play-Fi, Yamaha MusicCast, Denon HEOS.

Bezdrátový reproduktor MartinLogan Crescendo X

Aktivní reproduktory místo stereofonního přijímače nebo přijímače domácího kina

Používání napájených reproduktorů namísto stereofonního nebo AV přijímače má výhody. Když připojíte zdroj zvuku přímo k napájeným reproduktorům, nemusíte chodit a zapínat stereo nebo přijímač. Místo toho můžete začít přehrávat hudbu okamžitě z ovladače nebo v některých případech z aplikace ovladače pro zařízení iPhone nebo Android. Také v případě bezdrátových reproduktorů nemáte veškerý nepořádek v připojovacím kabelu.

Používání napájených reproduktorů se stereofonním přijímačem nebo přijímačem domácího kina

Navzdory výhodám používání napájených reproduktorů místo stereofonního přijímače nebo přijímače domácího kina může být praktické je v některých případech připojit k přijímači, zejména pokud máte k přijímači připojeno více zdrojů zvuku. V závislosti na značce / modelu přijímače můžete být schopni posílat zvuk z jednoho nebo všech zdrojů připojených k vašemu stereofonnímu přijímači nebo přijímači domácího kina do napájeného reproduktoru. Na stereofonním přijímači nebo přijímači domácího kina nemůžete připojit aktivní reproduktor k tradičním připojením reproduktorů, ale existuje řešení. Pokud má stereofonní přijímač nebo přijímač domácího kina výstupy předzesilovače pro hlavní / prostorové kanály nebo pro zónu 2 a váš napájený reproduktor má vstup RCA nebo 3,5 mm (vyžaduje adaptér), můžete je připojit k předzesilovači přijímače nebo ke zóně 2 výstupy.

Přijímač domácího kina Onkyo TX-NR696 Line 2 Line Out

Navíc, i když nemůžete připojit bezdrátově napájený reproduktor přímo k stereofonnímu přijímači nebo přijímači domácího kina, pomocí stejných výstupů předzesilovače nebo 2. zóny můžete k přijímači připojit vysílač Bluetooth a streamovat hudbu do kompatibilního reproduktoru Bluetooth. Pokud máte jiný typ bezdrátově napájených reproduktorů, například Sonos, Amazon Echo nebo Google Home, vyberte stereofonní přijímače a přijímače domácího kina mají schopnost streamovat hudbu i na ty, které lze ovládat hlasem nebo kompatibilní aplikací pro chytré telefony. Je také velmi běžné používat bezdrátový subwoofer s přijímačem domácího kina. Subwoofer poskytuje vysílač, který se nemůže připojit k výstupu předzesilovače subwooferu přijímače.

Bezdrátový subwoofer Klipsch R-10SWI s vysílačem

Cena, konfigurace a kvalita

Stejně jako u všech reproduktorů se cena napájených reproduktorů liší podle kvality reproduktorů. Možná znáte napájené reproduktory, které se připojují k počítači, který může běžet kdekoli od 10 do 99 $ za základní reproduktor nebo systém pro použití se smartphonem, notebookem nebo PC až po stovky (nebo tisíce) dolarů za systémy vyšší třídy, které jsou vhodnější pro prostředí domácího kina. Napájené reproduktory (kabelové nebo bezdrátové) mohou být jako jedna jednotka navržená pro přenosné použití, základní dvoukanálová konfigurace pro použití s ​​PC nebo skromné ​​nastavení, špičkové dvoukanálové nastavení nebo v 5.1kanálových konfiguracích, které mohou poskytují více prostorového zvuku jako poslechový zážitek pro špičkové počítačové hry nebo nastavení domácího kina. Stejně jako u tradičních reproduktorů, spolu s cenou a konfigurací se kvalita zvuku napájených reproduktorů velmi liší. Ty, které jsou určeny pro přenosné nebo stolní poslechové aplikace, obvykle poskytují základní kvalitu zvuku, stejně jako mnoho Bluetooth nebo napájených inteligentních reproduktorů. K dispozici jsou však napájené reproduktory určené pro poslech hudby v sériích (často označované jako napájené monitory), které se používají v nahrávacích studiích a domácnostech vážnými fanoušky hudby nebo domácího kina.