Skip to content

Co jsou scénáře animace a jakou roli hrají?

8 de Červenec de 2021
storyboards 5bf5e519c9e77c00587829bf

Z důvodu dlouhého procesu animace pomáhá plánovat dopředu, zvláště pokud pracujete spíše s velkou skupinou lidí než sami. Možná máte pevnou představu o tom, jak přesně bude vypadat váš příběh a film, ale jak sdělit tuto myšlenku ostatním lidem? To je místo, kde storyboardy přicházejí.

Role scénáře v procesu animace

A scénář je to do značné míry to, co to zní – deska pro váš příběh. Storyboard, který slouží jako vizuální reprezentace statických obrázků vašeho filmu, označuje každý klíčový okamžik filmu, nakreslený a prezentovaný v pořadí, podobně jako obrázková kniha. Má klíčové pohyby a události, které jsou vizuálně rozloženy, stejně jako úhly kamery a jakékoli pohyby kamery. Samotné scénáře nemají bubliny v dialogu, takže nejsou jako komiksová verze filmu. Nechají dialog a jakékoli podrobnosti vypnuté a soustředí se jen na to, jaký bude vizuál. Někdy budou obsahovat velké šipky, které ukazují, zda se něco zvětšuje nebo posouvá doleva nebo doprava, ale dole položili dialog nebo jakékoli klíčové informace nebo si nechali někoho promluvit prostřednictvím storyboardů, zatímco je prezentovali. Podívejte se na skvělé srovnání scénáře pro úvodní sekvenci Lví král proti konečné animaci stejné sekvence. Ukazuje skvělý příklad scénářů, které všechny odpovídají úhlu předmětu a kamery výsledné animace, kterou vytvořili. Tato přesnost nejen umožňuje lidem jasněji porozumět příběhu a tomu, co se stane, ale také nesmírně pomáhá animátorům.

Maják pro animátora

Pokud tedy animujete příběh vy víte, co se chcete stát, ale když se to vydá někomu jinému, pak je jasné, že dva lidé mohou mít divoce odlišné interpretace stejné scény. Storyboard pomáhá animátorovi vést k tomu, co bylo zavedeno ve vaší předprodukční práci. Díky scénáři vědí, jaké úhly kamery použít, jak pohybovat kamerou a jak by se měla akce odehrávat. Storyboarding se neomezuje jen na animaci. Scénáře živě-akčních filmů stejně jako animace – když je natáčena sekvence hraná naživo, slouží všem kameramanům, hercům a asistentům, aby se dostali na stejnou stránku, co je třeba udělat. Například storyboarding byl dominantní metodou Mad Max: Fury Road. Spíše než psaní scénáře vytvořil scenárista George Miller celý film jako jeden velký dlouhý scénář. Fury Road je takovým vizuálním filmem, že jeho provedení ve stylu storyboardu, nikoli scénáře, pomohlo oživit úžasnou vizi, která byla konceptualizována. (Zábavný fakt: Kvůli silnému vlivu na storyboarding si jej Miller původně představoval jako film bez dialogů.)

Pomoc nebo překážka

Když pracujete sami, storyboarding vám může pomoci i na překážku. U sólového projektu vás může zpomalit a omezit, co můžete dělat, jakmile začnete animovat. Také, protože máte dobrý nápad, co si představujete, možná nebudete cítit potřebu to všechno rozložit předem – je tu něco, co by se dalo říci, že to prostě okřídlíte. Někteří animátoři však považují za velmi užitečné rozvinout, co mají dělat, pomocí storyboardingu, i když pracují samostatně. Může vám pomoci soustředit se a poskytnout jasnější přehled toho, co před projektem čeká. Určitě to může pomoci, pokud potřebujete zjistit, jak dlouho bude trvat animaci určitého aspektu vašeho filmu. Ať už máte scénář nebo ne, záleží jen na vás – ale stojí za to to alespoň jednou vyzkoušet.