Skip to content

Co jsou sériové (COM) porty v síti?

13 de Srpen de 2021
GettyImages 117191887 5bf9bc66c9e77c0051df7cdc

V počítačových sítích a sériový port umožňuje připojení externích modemů k PC nebo síťovému routeru pomocí sériového kabelu. Pojem „sériový“ znamená, že data odesílaná v jednom směru vždy procházejí jedním vodičem v kabelu.

Sériové porty jsou zastaralé

Sériové porty byly vyřazeny, když se začátkem roku 2000 začalo používat USB a bezdrátové připojení. USB bylo mnohem rychlejší, snadněji použitelné, menší a méně komplikované než sériové. V dnešní době je těžké najít počítač se staršími sériovými porty, velkým vstupem (například myši nebo klávesnice) nebo jinými periferními zařízeními, která je vyžadují.

Standardy pro sériové porty

Převládající standard pro tradiční komunikaci přes sériový port historicky byl RS-232. Tyto sériové porty a kabely jsou stejné jako u počítačových klávesnic a dalších počítačových periferních zařízení. Sériové porty a kabely pro počítače RS-232 obecně obsahují 9pinové konektory DE-9, i když na specializovaném hardwaru existují 25pinové DB-25 a další varianty. Alternativní standard RS-422 aplikovaný na mnoho počítačů Macintosh. Oba tyto standardy jsou nyní zastaralé ve prospěch standardních portů USB nebo FireWire a sériové komunikace.

Také známý jako: COM port