Skip to content

Co jsou sociální média?

8 de Červenec de 2021
what is social media explaining the big trend 3486616 928c0925227d4fa08ac9b10df2efd153

Sociální média jsou fráze, kterou v dnešní době hodně hádáme, často k popisu toho, co zveřejňujeme na webech a aplikacích, jako je Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat a další. Můžete tedy odvodit, že sociální média jsou webové stránky, které lidem umožňují vzájemnou interakci. Pokud však tento výraz použijeme k popisu webu, jako je Facebook, a také webu, jako je Digg, plus webu, jako je Wikipedia, a dokonce i webu, jako je Can Can Cheezburger, začne to být více matoucí. Co přesně vlastně sociální média jsou? Tento výraz je tak vágní, že jej lze v zásadě použít k popisu téměř jakékoli webové stránky na internetu. Nebo ano? Někteří lidé mají více omezeného pohledu na sociální média, což se často rovná tomu, co znamená stejné jako sociální sítě (aka Facebook, Twitter atd.). Ostatní lidé nepovažují blogy za spadající do kategorie sociálních médií. Zdá se, jako by každý měl svůj vlastní osobní názor na to, co sociální média jsou a nejsou. Pojďme se ale ponořit hlouběji do obecného konceptu, abychom získali jasnější a přesnější porozumění.

Co jsou to sociální média?

Spíše než definovat tento termín pomocí hromady nudného žargonu, který by to pravděpodobně ještě více komplikoval, je možná nejlepší způsob, jak toho lépe porozumět, rozdělit jej na jednodušší výrazy. Nejprve se podívejme na každé slovo zvlášť.

„Sociální“ část: označuje interakci s ostatními lidmi sdílením informací s nimi a přijímáním informací od nich.

Část „média“: odkazuje na komunikační nástroj, jako je internet (zatímco televize, rádio a noviny jsou příklady tradičnějších forem médií). Z těchto dvou samostatných výrazů můžeme vytáhnout základní definici společně:

Sociální média jsou webové komunikační nástroje, které lidem umožňují vzájemnou interakci sdílením a konzumací informací.

Ano, je to široká definice – ale mějte na paměti, že sociální média jsou velmi široký pojem. To je pravděpodobně tak konkrétní, jak můžeme získat, aniž bychom se příliš nulovali na konkrétnější podkategorii sociálních médií.

Společné funkce sociálních médií

Následující seznam společných rysů je často mrtvými dárky stránky sociálních médií. Pokud se ptáte, zda lze konkrétní web klasifikovat jako sociální, či nikoli, zkuste hledat alespoň jednu z těchto funkcí.

  • Osobní uživatelské účty: Pokud web umožňuje návštěvníkům vytvářet své vlastní účty, do kterých se mohou přihlásit, je to dobrý první znak, který by mohl být použit pro nějakou interakci založenou na uživateli – možná sociální interakci. I když je možné sdílet informace nebo komunikovat s ostatními anonymně online, je třeba nejprve vytvořit nějaký uživatelský účet, což je spíše běžná standardní věc.
  • Stránky profilu: Vzhledem k tomu, že sociální média jsou především o komunikaci, je často nutná profilová stránka, která pomůže zastupovat jednotlivce a poskytne jim prostor k vytvoření jejich vlastní osobní značky. Často obsahuje informace o jednotlivých uživatelích, například profilovou fotku, životopis, web, zdroj posledních příspěvků, doporučení, nedávnou aktivitu a další.
  • Přátelé, následovníci, skupiny, hashtagy atd .: Jednotlivci používají své účty ke spojení s ostatními uživateli. Mohou je také použít k přihlášení k odběru určitých forem informací.
  • Informační kanály: Když se uživatelé spojí s ostatními uživateli na sociálních médiích, v zásadě říkají: „Chci od těchto lidí získat informace.“ Tyto informace jsou pro ně aktualizovány v reálném čase prostřednictvím jejich zpravodajského kanálu.
  • Personalizace: Weby sociálních médií obvykle dávají uživatelům flexibilitu při konfiguraci jejich uživatelských nastavení, přizpůsobení jejich profilů tak, aby vypadaly konkrétním způsobem, organizaci svých přátel nebo následovníků, správu informací, které vidí ve svých novinkách, a dokonce i zpětnou vazbu o tom, co dělají nebo ne chci vidět.
  • Oznámení: Hru na sociálních médiích určitě hraje jakýkoli web nebo aplikace, která upozorňuje uživatele na konkrétní informace. Uživatelé mají nad těmito oznámeními úplnou kontrolu a mohou si vybrat, jaké typy oznámení chtějí dostávat.
  • Aktualizace, ukládání nebo zveřejňování informací: Pokud vám web nebo aplikace umožňuje zveřejňovat absolutně cokoli, s nebo bez uživatelského účtu, pak je to sociální! Může to být jednoduchá textová zpráva, nahrání fotografie, video z YouTube, odkaz na článek nebo cokoli jiného.
  • Jako tlačítka a sekce komentářů: Dva z nejběžnějších způsobů interakce na sociálních médiích jsou prostřednictvím tlačítek, která představují sekce „jako“ plus komentáře, kde můžeme sdílet své myšlenky.
  • Systémy kontroly, hodnocení nebo hlasování: Kromě toho, že se jim líbí a přidávají komentáře, spousta webů a aplikací na sociálních médiích spoléhá na kolektivní snahu komunity kontrolovat, hodnotit a hlasovat o informacích, o kterých vědí nebo které používají. Pomyslete na své oblíbené nákupní weby nebo weby s recenzemi filmů, které používají tuto funkci sociálních médií.

Jaký je rozdíl mezi sociálními médii a sociálními sítěmi?

Jak již bylo zmíněno dříve, mnoho lidí používá pojmy sociální média a sociální sítě zaměnitelně, jako by to znamenalo přesně to samé. I když je rozdíl nepatrný, nejsou stejné. Sociální sítě jsou skutečně podkategorií sociálních médií. Nejjednodušší způsob, jak pochopit rozdíl mezi sociálními médii a sociálními sítěmi, je přemýšlet o termínech média a síťování odděleně. Média označují informace, které skutečně sdílíte – ať už jde o odkaz na článek, video, animovaný GIF, dokument PDF, jednoduchou aktualizaci stavu nebo cokoli jiného. Síťování na druhé straně souvisí s tím, kdo je vaším publikem, a vztahy, které s ním máte. Vaše síť může zahrnovat lidi, jako jsou přátelé, příbuzní, kolegové, kdokoli z vaší minulosti, současní zákazníci, instruktoři a dokonce i úplně cizí lidé. Určitě se překrývají, a proto je to matoucí. Například můžete sdílet média se svou sociální sítí a shromažďovat lajky a komentáře – forma sociálních sítí. Můžete ale také hlasovat pro odkaz na Reddit, což je platforma sociálních médií, abyste pomohli komunitě a vyjádřili se k této záležitosti bez jakéhokoli úmyslu budovat vztahy s ostatními uživateli. Stále zmatený? Zkuste na sociální média myslet jako na ovoce. Jablka, banány, pomeranče, hrozny, bobule, melouny a ananas jsou součástí širší kategorie ovoce stejně, jako jsou sociální sítě, sociální zprávy, sociální záložky, wiki, blogy a soukromé webové zprávy součástí širší kategorie sociálních médií.

Jsou tradiční média také sociálními médii?

Tradiční média byla zmíněna dříve v tomto článku jen proto, aby demonstrovala širší příklady médií, ale nenechte se zmást tím, že si myslíte, že televize, rádio a noviny jsou součástí sociálních médií. Alespoň ne tak úplně. Hranice mezi nimi se pomalu ztenčuje, jak se každá vyvíjí. Sociální média neposkytují pouze informace, ale interagují s vámi a zároveň vám tyto informace poskytují. Tato interakce může být tak jednoduchá, jako požádat o komentáře nebo nechat hlasovat o článku, nebo může být stejně složitá jako Flixster, který vám doporučuje filmy na základě hodnocení ostatních lidí s podobnými zájmy. Představte si běžná média jako jednosměrnou ulici, kde si můžete přečíst noviny nebo poslechnout reportáž v televizi, ale máte velmi omezenou schopnost vyjádřit své myšlenky k této věci. Sociální média jsou na druhé straně obousměrná ulice, která vám dává schopnost komunikovat také.

Jsou blogy součástí sociálních médií?

Copyblogger před několika lety publikoval zajímavý článek, který argumentoval, že blogy jsou skutečně sociální média, a to navzdory skutečnosti, že je lidé v dnešní době mají tendenci dávat je do kategorie sami. Ve skutečnosti jsou blogy jednou z nejstarších forem sociálních médií, které dominovaly na webu dlouho předtím, než jsme se přátelili a sledovali každého na sociálních sítích. Klíčovými funkcemi, díky nimž jsou blogy součástí sociálních médií, jsou jejich uživatelské účty, sekce komentářů a sítě blogů. Tumblr, Medium, WordPress a Blogger jsou jen několika příklady velkých blogových platforem, které mají velmi aktivní komunitní sítě blogů.

Jaké jsou známé problémy se sociálními médii?

Sociální média nejsou jen zábava a hry s vašimi přáteli, celebritami, které obdivujete, a značkami, které sledujete. Existuje spousta běžných problémů, které většina hlavních platforem sociálních médií úplně nevyřešila, navzdory jejich snaze o to.

  • Spam: Sociální média usnadňují spammerům – skutečným lidem i robotům – bombardovat ostatní lidi obsahem. Pokud máte účet na Twitteru, pravděpodobně jste zažili několik spambotů nebo interakcí. Podobně, pokud provozujete blog WordPress, možná jste dostali spamový komentář nebo dva, které váš spamový filtr zachytil.
  • Kyberšikana / Cyberstalking: Děti a teenageři jsou obzvláště náchylní ke kyberšikaně, protože při zveřejňování příspěvků na sociálních médiích riskují více. A teď, když všichni komunikujeme na sociálních médiích prostřednictvím našich mobilních zařízení, většina hlavních platforem umožňuje sdílet naše umístění a otevírá dveře kyberstalkerům, aby nás mohli cílit.
  • Manipulace s vlastním obrazem: To, co o sobě uživatel zveřejní na sociálních médiích, představuje jen malou část jeho života. Zatímco následovníci mohou prostřednictvím svých příspěvků na sociálních médiích vidět někoho, kdo je šťastný a žije to takovým způsobem, že se ve srovnání s nimi cítí nudně nebo nedostatečně, pravdou je, že uživatelé mají pravomoc zcela kontrolovat, které části dělají a ne chtějí vysílat na sociálních médiích, aby manipulovali se svým vlastním obrazem.
  • Informační přetížení: Není neobvyklé mít přes 200 přátel na Facebooku nebo sledovat více než 1 000 účtů na Twitteru. S tolika účty, které je třeba sledovat, a tolika lidmi, kteří zveřejňují nový obsah, je téměř nemožné držet krok.
  • Falešné zprávy: Falešné zpravodajské weby propagují odkazy na jejich vlastní zcela nepravdivé zprávy na sociálních médiích, aby k nim přilákaly provoz. Mnoho uživatelů vůbec netuší, že jsou falešné.
  • Soukromí / Zabezpečení: Mnoho platforem sociálních médií je stále čas od času napadeno, přestože mají zavedena dobrá bezpečnostní opatření. Některé také nenabízejí všechny možnosti ochrany osobních údajů, které uživatelé potřebují, aby jejich informace byly tak soukromé, jak chtějí.

Co přinese budoucnost pro sociální média?

Je těžké něco přesně předpovědět, ale pokud lze říci jednu věc o budoucnosti sociálních médií, bude to pravděpodobně osobnější a méně hlučné. Nadměrné sdílení bude méně problémem a odfiltrování irelevantních informací se stane silnějším trendem. Snapchat je platforma sociálních médií, která je skutečně v čele vývoje sociálních médií. Spíše než vydávat aktualizace pro všechny naše přátele a následovníky, abychom viděli, používáme Snapchat více, když komunikujeme v reálném životě – s konkrétními lidmi pouze v určitých časech. Další velké sociální sítě, jako je Instagram a Facebook, se také inspirovaly funkcí Snapchat pro své příběhy a integrovaly téměř identické funkce do svých vlastních platforem, takže uživatelé měli možnost sdílet rychlé fotografie nebo krátká videa, která jsou k dispozici pouze k zobrazení po dobu 24 hodin. Pokud vůbec něco, sociální média se pravděpodobně chystají posunout více k pomíjivému sdílení pro rychlejší a důvěrnější sdílení, aniž by se stresovalo tím, že musíte něco vypustit na stovky nebo tisíce následovníků, kteří tam zůstanou, pokud to nebude ručně smazáno. Tlak sbírání spousty lajků a komentářů k pravidelným příspěvkům na sociálních médiích také hraje obrovský faktor, což naznačuje, že neformálnější formy sdílení na sociálních sítích, například prostřednictvím příběhů, by mohly být cestou sociálních médií budoucnosti.