Skip to content

Co jsou stereofonní zesilovače a jak fungují?

18 de Červen de 2021
GettyImages 172911749 577033435f9b585875b601ec

Je dost snadné zakoupit nové / náhradní stereofonní komponenty a připojit je k fantastickým výsledkům. Ale přemýšleli jste o tom, co to všechno dělá klíště? Stereo zesilovače mohou být rozhodujícím prvkem pro nejlepší zvukový výkon.

Co je zesilovač?

Účelem zesilovače je přijímat malý elektrický signál a zvětšit nebo zesílit jej. V případě předzesilovače musí být signál dostatečně zesílen, aby byl přijat výkonovým zesilovačem. V případě výkonového zesilovače musí být signál mnohem zvětšen, což je dostatečné pro napájení reproduktoru. Přestože se zesilovače zdají být velkými záhadnými skříněmi, základní principy fungování jsou relativně jednoduché. Zesilovač přijímá vstupní signál ze zdroje (mobilní zařízení, gramofon, přehrávač CD / DVD / médií atd.) A vytváří zvětšenou repliku původního menšího signálu. Energie potřebná k tomu pochází ze zásuvky 110 voltů ve zdi. Zesilovače mají tři základní zapojení: vstup ze zdroje, výstup do reproduktorů a zdroj energie ze 110voltové zásuvky.

Zesilovač.

Jak funguje zesilovač?

Energie ze 110 voltů se odesílá do části zesilovače – známé jako napájecí zdroj – kde se převádí ze střídavého proudu na stejnosměrný. Stejnosměrný proud je jako energie nacházející se v bateriích; elektrony (nebo elektřina) proudí pouze jedním směrem. Střídavý proud proudí v obou směrech. Z baterie nebo napájecího zdroje je elektrický proud odesílán do proměnného rezistoru – také známého jako tranzistor. Tranzistor je v podstatě ventil (myslím vodní ventil), který mění množství proudu protékajícího obvodem na základě vstupního signálu ze zdroje. Signál ze vstupního zdroje způsobí, že tranzistor sníží nebo sníží svůj odpor, čímž umožní protékání proudu. Množství proudu, který může protékat, je založeno na velikosti signálu ze vstupního zdroje. Velký signál způsobí tok více proudu, což má za následek větší zesílení menšího signálu. Frekvence vstupního signálu také určuje, jak rychle tranzistor pracuje. Například 100 Hz tón ze vstupního zdroje způsobí, že tranzistor se otevře a zavře 100krát za sekundu. Tón 1 000 Hz ze vstupního zdroje způsobí otevření a zavření tranzistoru 1 000krát za sekundu. Tranzistor tedy ovládá úroveň (nebo amplitudu) a frekvenci elektrického proudu vysílaného do reproduktoru, stejně jako ventil. Takto dosahuje zesilovací akce.

7kanálový výkonový zesilovač Marantz MM8077

Získání zvuku

Přidejte do systému potenciometr – také známý jako ovládání hlasitosti – a máte zesilovač. Potenciometr umožňuje uživateli řídit množství proudu, který jde do reproduktorů, což přímo ovlivňuje celkovou úroveň hlasitosti. Ačkoli existují různé typy a provedení zesilovačů, všechny fungují podobným způsobem.