Skip to content

Co jsou to chytrá sluchátka?

3 de Srpen de 2021
cropped hand holding in ear headphones 999554150 5b6f975cc9e77c00825fb392 5d2a36705d02484d93ed248345258629

Chytrá sluchátka, známá také jako „hearables“, jsou bezdrátová chytrá zařízení do uší, která kromě přenosu zvuku poskytují další funkce. Hearables používají technologii Bluetooth k synchronizaci s vaším smartphonem, tabletem, PC a dokonce i některými inteligentními domácími systémy. Chytrá sluchátka používají hybridní technologii sluchadel a biometrickou technologii, která přesahuje bezdrátová sluchátka.

Co je chytré na chytrých sluchátkách

Na první pohled se zdá, že chytrá sluchátka jsou každodenní sluchátka, která jen přerušují kabel. Čím se tedy chytrá sluchátka liší od běžných? Hearables mají jedinečné vlastnosti a možnosti, které normální sluchátka nikdy neměla. Pojďme se podívat na to, co umějí chytrá sluchátka. Dostupné funkce se liší mezi výrobci a modely.

Kvalita zvuku: Párování tradiční spotřební zvukové technologie s nápravnými funkcemi technologie naslouchátek zlepšuje kvalitu zvuku. Hearables mohou zesílit zvuk a přitom chránit váš sluch a mohou zlepšit kvalitu zvuku pomocí funkcí sledování šumu, které pomáhají filtrovat nebo rušit konkurenční zvuky kvůli čistotě.

Synchronizace s chytrými zařízeními: Pomocí technologie Bluetooth lze chytrá sluchátka synchronizovat s vaším smartphonem, tabletem, počítačem a dokonce i s vaším chytrým domácím systémem. Inteligentní sluchátka mají vestavěné reproduktory i mikrofony, takže ke komunikaci se svými chytrými zařízeními můžete využívat hlasovou aktivaci a možnosti Apple Siri, Google Now, Amazon Alexa a Microsoft Cortana.

Streamujte hovory, hudbu a další: Po synchronizaci se smartphonem můžete přijímat hovory pomocí chytrých sluchátek, poslouchat zprávy, poslouchat zprávy, dostávat aktuální informace o počasí a streamovat hudbu ze služeb Pandora, Spotify nebo Apple Music. Některé modely obsahují rozpoznávání gest, takže přijetí příchozího hovoru může být stejně snadné jako přikývnutí „ano“, nebo odmítnutí kývnutím hlavy „ne“.

Vrstvený poslech: Hearables vám umožňuje přizpůsobit si, kolik slyšíte z prostředí kolem vás spolu s vaší hudbou nebo hovory. Můžete se rozhodnout úplně zrušit okolní hluk a poslouchat pouze vaši hudbu, nebo upravit úroveň okolního hluku, který spolu s hudbou slyšíte, a zůstat tak pozorní na zvuky kolem vás (například na rušné ulici). Některé modely mohou tuto funkci nazývat jiným názvem, například pasivní izolace šumu. Možnost přizpůsobení úrovně okolního hluku, který slyšíte spolu s hudbou nebo voláním, kdykoli se vám zlíbí, je pokrokem ve vrstvové poslechové funkci vypůjčené z prostoru technologie sluchadel.

Aktualizace operačního systému: Podobně jako u vašeho smartphonu fungují vaše hearables pomocí operačního systému, který přijímá aktualizace a opravy chyb. Ještě lépe, aktualizace mohou přidávat nové funkce nebo další možnosti pro stávající funkce, jakmile budou k dispozici, takže vaše chytrá sluchátka budou postupem času ještě chytřejší.

Každodenní funkce chytrých sluchátek

Chytrá sluchátka do uší, kamkoli jdete. Telefon můžete nechat doma, zatímco si s sebou vaši sluchátka přinesou hudbu. Můžete si jít zaplavat s vodotěsnými modely. Můžete dokonce navštívit jinou zemi a vaše sluchátka vám dokážou přeložit až 40 jazyků.

Palubní úložiště dat: Hearables mají integrované úložiště (většina modelů má 4 GB, místo, kam můžete nahrát přibližně 1000 skladeb), když se chcete odpojit od světa a nechat svůj smartphone doma.

Nabíjení na cestách: Pouzdro pro vaše chytrá sluchátka slouží také jako nabíjecí dok, takže si můžete na cestách dobít své sluchátka. V závislosti na modelu může pouzdro poskytnout tři až pět plných dobití. Výdrž baterie při poslechu se obecně pohybuje od tří do sedmi hodin.

Voděodolný: Mnoho sluchátek je vodotěsných pro aktivity, jako je plavání a vodní sporty, nebo alespoň odolné proti potu, aby chránily zařízení během vašich oblíbených aktivit.

Překlad v reálném čase: Několik modelů nabízí překlad v reálném čase. Po jedné nebo dvou větách dokážou chytrá sluchátka rozpoznat cizí jazyk a přeložit, co se říká, do vámi preferovaného jazyka (i když k používání této funkce budete potřebovat chytrý telefon).

Inteligentní sluchátka s biometrickými funkcemi

Pokud vlastníte chytré hodinky, pravděpodobně již znáte biometrické funkce. Biometrie se týká měření biologických dat z vašeho těla a jejich využití různými způsoby. Mezi příklady může patřit počítání kroků za den, sledování spánkových cyklů, měření srdeční frekvence a další. Zde je několik způsobů, jak hearables využívá biometrii:

Monitorujte biometrii: Inteligentní špunty do uší mohou monitorovat srdeční frekvenci, krevní tlak, pulzní oxymetrii (množství kyslíku v krvi), tělesnou teplotu, rychlost dýchání, provedené kroky a spálené kalorie. Hearables zaznamenávají vaše biometrická data do aplikace ve vašem smartphonu, abyste je mohli v průběhu času sledovat.

Kondiční koučink: Inteligentní špunty do uší mohou využívat biometrická data shromážděná synchronizovaně s vaším smartphonem k poskytování kondičního koučování v reálném čase, včetně detekce úrovně vyčerpání, poskytování rad ohledně stimulace a poskytování zpětné vazby o vaší běžecké technice.

Biometrická identifikace: Tvar a velikost vašich uší jsou stejně jedinečné jako vaše otisky prstů. Některé modely používají detekci zvukových vln k mapování vašich jedinečných uší pro zabezpečení, aby vám vaši handrable mohli říct, že jste to vy, když je vložíte – a rozpoznat, když se je někdo pokusí použít a vypnout.

Vlastní tvarování: Pokud máte potíže s nasazením uší nebo chcete jen dokonalé uchycení, jedna značka (Bragi ve spolupráci se společností Starkey Hearing Technologies) má možnost nechat si vyrobit vlastní nosiče přímo na míru. Autorizovaný audiolog vytvoří digitální dojmy z vašich uší a odešle data společnosti. Přizpůsobená sluchátka jsou vytvořena pomocí 3D tištěných skořepin tak, aby přesně odpovídaly tvaru vašeho ucha a zvukovodu.

Možnosti chytrého sluchátka

Jako rozvíjející se technologie existuje několik start-upů a vyvíjejí se nové produkty. Zde je několik dostupných možností, které je třeba zvážit.

Dash Pro: Bragi byla první společností, která na trh přinesla hearables. Bezdrátová sluchátka Dash Pro jsou k dispozici se standardní sadou vyměnitelných špiček a pouzder různých velikostí nebo Dash Pro TailoredFit poskytuje možnost přizpůsobenou na míru od Starkey Hearing Technologies. Sluchátka Bragi fungují se systémy iOS, Android a Windows.

Samsung Gear IconX: Sluchátka Samsung Gear IconX fungují se zařízeními Android (některé funkce však fungují pouze s telefony Samsung Galaxy). Dodávají se s koncovkami do uší a křídel ve třech velikostech a mají delší výdrž baterie než některé jiné dostupné modely. Rychlá poznámka o Apple Airpods: Airpods jsou bezdrátové, poskytují kvalitní zvuk, synchronizují se s vaším telefonem a jsou dobíjecí. Nejsou však technicky klasifikovány jako inteligentní sluchátka nebo sluchátka, protože dosud neobsahují mnoho klíčových vlastností sluchátek, jako je nezávislé ukládání dat do samotných sluchátek, vodotěsnost nebo biometrické funkce.