Pokud to čtete, je to dobrá sázka, že vás baví počítačová technologie. Ale možná jste se do hardwarové stránky věcí nikdy nepokoušeli. V takovém případě je skvělý způsob, jak začít, vytvoření vlastního počítače. Nejen, že skončíte se strojem, který přesně odpovídá vašim specifikacím, ale také získáte spoustu informací o tom, jak fungují. Níže uvedeme nejen to, co potřebujete, ale také sestavíme seznam dílů pro velmi schopný počítač za 500 USD nebo méně.
Základní deska
- Patice LGA1151 pro podporu procesorů Intel 8. generace.
- Pojme až 32 GB rychlé paměti DDR4 RAM.
- 6 SATA portů pro dostatek místa pro přidání dalšího úložiště uvnitř.
- Slot pro kartu PCI-E x16, pro případ, že byste později chtěli přidat grafickou kartu.
Co se nám nelíbí
- Nepodporuje nejnovější procesory Intel 9. generace.
- Pouze 2 sloty RAM, které vyžadují dražší karty.
- Pouze 1 port HDMI, což pravděpodobně vyžaduje adaptéry pro podporu více monitorů.
Procesor
- 64bitový procesor: Ujistěte se, že kupujete 64bitový procesor. Dnes jsou téměř všechny, ale stále stojí za vaši pozornost. Pokud se pokazíte a koupíte 32bitový procesor, který se nemůžete vrátit, pravděpodobně provedete dva z těchto projektů, jen abyste získali své peníze.
- Rychlost: Podívejte se na hlavní indikátor rychlosti, měřený v gigahertzích (GHz), což je počet cyklů, které procesor zvládne za sekundu. Každý cyklus představuje, jak rychle si procesor poradí s určitým počtem bitů, což je určeno podle toho, zda se jedná o 32bitový nebo 64bitový procesor. Čím vyšší je rychlost procesoru v GHz, tím více bitů tlačí kolem počítače, aby za vás mohl pracovat.
- Vlákna: Zvažte také počet podprocesů, které může podporovat. Vlákna představují simultánní operace, a tak procesor s vyšší rychlostí a menším počtem vláken může být ve skutečnosti pomalejší než procesor s nižší rychlostí, ale více vlákny.
Pro tento stroj si vezmeme Intel i5-8600K 8. generace, podobně jako ten, který byl v našich nejlepších procesorech zaokrouhlen na „Nejlepší pro hraní“. I když je obvykle dobré jít s nejnovější generací, pokud můžete, většina procesorů 9. generace je mimo naše cenové rozpětí. Co se nám líbí
- Procesory i5 představují dobrý kompromis rychlosti a nákladů.
- 6 jader pomáhá aplikacím s více úkoly pracovat hladce.
- Zvyšuje z 3,4 GHz na 4,3 GHz během intenzivního provozu.
- Využívá úctyhodných 95 W.
Co se nám nelíbí
- Jedna generace pozadu v procesorech Intel.
- Relativně slabý vestavěný grafický čip.
Paměť s náhodným přístupem (RAM)
Pevný disk
- M.2 NVMe je jedním z nejrychlejších dostupných formátů úložiště.
- Použití slotu NVMe ponechává všechny porty SATA k dispozici pro ostatní periferní zařízení.
- Tato menší jednotka bude ještě tišší než SSD na bázi SATA.
Co se nám nelíbí
- Pro náročné aplikace, které nejsou náročné na výkon, jsou disky NVMe dražší.
Pouzdro
- Kompaktní profil.
- Tři interní pozice pro disky (jedna 5,25 „, dvě 3,5“).
- USB porty na předním panelu.
- Zvukové porty na předním panelu.
Co se nám nelíbí
- Menší vnitřní prostor vyvolává obavy z tepla.
- Napájení nemusí stačit pro velký počet periferních zařízení.
Jak již bylo zmíněno dříve, výše uvedené nezahrnuje Microsoft Windows a zaměřuje se pouze na hardware. To znamená, že existují bezplatné operační systémy, jako je Linux, které mohou fungovat dobře pro vaše potřeby. Většina lidí však bude chtít Windows, takže mějte na paměti, že to bude znamenat dodatečné náklady. Výše uvedené komponenty, založené na cenách Amazonu v době psaní tohoto článku, dosahují zhruba 485,44 USD. Samozřejmě můžete přidat periferní zařízení, jako je jednotka DVD-RW, čtečka karet digitálních médií atd., Ale výše uvedené části vám poskytnou vše, co potřebujete pro skvělý výpočetní zážitek. Pokud chcete hrát nejnovější herní tituly, jedinou chybějící součástí, která by mohla být důležitá, je samostatná grafická karta. Pokud vás ale zajímá jen lehké / příležitostné hraní (možná nějaké retro tituly), neměl by to být problém. Celkově vzato, co se týče vašich každodenních výpočetních úkolů, výše uvedený procesor i5, 16 GB RAM a superrychlá jednotka NVMe by to měly zvládnout s lehkostí. To zahrnuje vše od běžného procházení a práce s dokumenty až po sledování streamovaného videa v dobrém rozlišení (alespoň 1080p).