Barevná separace je proces, při kterém se původní plnobarevné digitální soubory rozdělí na jednotlivé barevné komponenty pro čtyřbarevný procesní tisk. Každý prvek v souboru je vytištěn v kombinaci čtyř barev: azurová, purpurová, žlutá a černá, ve světě komerčního tisku známá jako CMYK.
Barevný model CMYK: Pro tiskové projekty
Kombinace těchto čtyř barev inkoustu vytváří na tištěné stránce široké spektrum barev. V procesu čtyřbarevného tisku je každá ze čtyř barevných separací aplikována na samostatnou tiskovou desku a umístěna na jeden válec tiskařského stroje. Když listy papíru procházejí tiskařským lisem, přenáší každá deska na papír obrázek v jedné ze čtyř barev. Barvy – které jsou aplikovány jako nepatrné body – se spojí a vytvoří plnobarevný obrázek.
RGB: Pro digitální projekty
CMYK však není nejlepším barevným modelem pro dokumenty určené k zobrazení na obrazovce. Nejlépe je je vytvořit pomocí barevného modelu RGB (červená, zelená, modrá). Model RGB obsahuje více barevných možností než model CMYK, protože lidské oko vidí více barev, než může duplikovat inkoust na papíře.
Nastavte digitální soubory pro separaci barev
Grafičtí designéři by měli nastavit digitální soubory, které jsou určeny pro čtyřbarevnou separaci v režimu CMYK, aby se zabránilo barevným překvapením. Tuto možnost nabízejí všechny špičkové softwarové aplikace – Adobe Photoshop, Illustrator a InDesign, Corel Draw, QuarkXPress a mnoho dalších. Jde jen o změnu preferencí.
Výjimka z pravidla
Pokud váš tištěný projekt obsahuje přímou barvu, neměla by být tato barva označena jako barva CMYK. Mělo by být zachováno jako přímá barva, aby se při vytváření barevných separací zobrazila na vlastní separaci a byla vytištěna vlastním inkoustem speciální barvy. Programy jako Adobe Photoshop tento proces usnadňují. Bodová barva je barva, která musí přesně odpovídat konkrétní barvě,