Telnet je počítačový protokol, který poskytuje obousměrnou interaktivní komunikační kompatibilitu pro počítače v internetu a místních sítích. Telnet má rozhraní příkazového řádku a je známý tím, že je původním protokolem od doby, kdy byl poprvé spuštěn internet v roce 1969. Časem použití Telnetu upadlo ve prospěch SSH (Secure Shell nebo Secure Socket Shell) kvůli vážným bezpečnostním obavám, když to bylo používané v otevřené síti. Telnet postrádá zásady ověřování a šifrování dat.
Počátek Telnetu
Telnet označuje síťový virtuální koncový protokol. Zkratka pochází z dálnopisná síť, koncová síťnebo telekomunikační síť, podle toho, kterému zdroji věříte. Byl postaven jako forma dálkového ovládání pro správu sálových počítačů ze vzdálených terminálů.
Telnet ustupuje SSH
Časem se nejistý Telnet vyvinul do novějšího síťového protokolu SSH, který moderní správci sítě používají ke správě počítačů Linux a Unix na dálku. SSH poskytuje silné ověřování a zajišťuje šifrovanou datovou komunikaci mezi počítači přes nezabezpečenou síť.
Žádná grafika zde
Na rozdíl od obrazovek Firefox nebo Google Chrome nelze obrazovky Telnetu prohlížet. Telnet je především o psaní na klávesnici. Nemá žádný z grafických prvků, které dnes od webových stránek očekáváme. Příkazy Telnetu mohou být záhadné, například včetně příkazů z a výzva% fg. Většina moderních uživatelů by považovala obrazovky Telnetu za archaické a pomalé. Telnet se zřídka používá k připojení počítačů z důvodu nedostatečného zabezpečení. Je však stále funkční; ve Windows (10, 8, 7 a Vista) je klient Telnet, i když možná budete muset nejprve povolit Telnet.