Skip to content

Co znamená ‚Bae‘?

8 de Srpen de 2021

Miláček je zkratka, která znamená Před kýmkoliv jiným. Někdy může být slovo „kdokoli“ v této zkratce nahrazeno slovem „cokoli“, ale obecně je to obvykle „kdokoli“, kdo odkazuje na skutečnou osobu (nebo alespoň na živou věc, jako je zvíře). Má to také druhý, mnohem méně populární význam. Bae podle všeho v dánštině znamená „hovínko“. To je samozřejmě pro většinu z nás, kteří nemluví dánsky, irelevantní.

Ilustrace zobrazující smartphone zobrazující textovou zprávu, která používá slovo „bae“.

Proč lidé říkají „Bae“

Bae je zkratka, která se obvykle používá k označení:

  • přítel/přítelkyně
  • manžel
  • milovník
  • tajná láska
  • dítě
  • domácí mazlíček
  • kdokoli považován za nejdůležitější osobu v životě jiné osoby

Tento trend je obzvláště oblíbený u mladistvých a mladých dospělých – mnozí z nich píšou malou verzi miláček jako samotné slovo jako alternativa k kotě nebo vypískat na sociálních médiích.

Jak lidé používají „Bae“ online (a offline)

Lidé používají miláček tím, že jím nahradíte jméno někoho jiného (nebo jeho/jeho/ní/on). Někdy je slovo „moje“ vynecháno, když se odkazuje na významnou osobu. Například místo zveřejnění aktualizace stavu, která zní: „Visí se Sam“ nebo „Setkává se s mým přítelem“, řeknete: „Visí s bae“.

Medvědí piknikový stůl bae meme

Zveřejnění miláček online nebo odeslání v textových zprávách je jedna věc, ale vyslovit to nahlas je věc druhá. A ano, už se dostalo do každodenního jazyka, podobně jako to někteří lidé říkají zákon (lol – smějte se nahlas) nebo bee-arr-bee (brb-být hned zpět) při konverzaci tváří v tvář. Možná uslyšíte miláček vyslovujte nahlas stejně, jako byste řekli slovo záliv. Je to zvláštní, ale děje se to. Mnoho z těchto online zkratek a zkratek je nyní oficiálně součástí angličtiny a lze je nalézt v Oxfordském slovníku.

Příklady použití „Bae“

Příklad 1:
„Čekáme, až se Bae vrátí domů, abychom mohli dohnat nejnovější epizodu OITNB!“

Příklad 2:
„Já a bae jsme právě stanovili datum svatby! Tak nadšení!“

Příklad 3:
„Právě jsem měl to nejlepší rande s mojí bae!“

Jak to všechno začalo s „Bae“

Podle Know Your Meme, termín miláček lze vysledovat až do roku 2003 od první definice, kterou pro něj v Urban Dictionary předložila uživatelka. Jeho přesný původ není znám, ale až v roce 2011 někdo tweetoval, že tento termín je zkratka, která znamená „před kýmkoli jiným“.

Proč je „Bae“ nyní tak populární

Li miláček existuje již několik let, proč jsme viděli tak masivní nárůst jeho používání v sociálních médiích a textových zprávách v průběhu roku 2014 a dále? Na rozdíl od jiných memů, které se v podstatě přes noc stávají virálními, miláček Trvalo roky, než rostl jako trend, než se konečně raketově zvýšil v používání. Tak proč teď? Není to úplně jasné, ale pomalé nahromadění zvědavosti a zmatku ohledně významu a výslovnosti pojmu diskutovaného na sociálních médiích, které se opravdu rozjelo po celý rok 2013 a první polovinu roku 2014, se zdálo, že generovalo dost šíření z úst dostat se do všech koutů sociálního webu. Někdy je to vše, co potřebujete, abyste z něčeho udělali velký online obchod. Skutečnost, že je web sociálnější a mobilnější než kdy dříve, také hodně souvisí s tím, jak rychle miláček šíření jevu. Diskutovalo se o tom ve videích od populárních tvůrců YouTube, začlenilo se to do fotografií meme, zachytilo se na screenshoty textových zpráv a zadalo se to do tweetů, statusů na Facebooku, příspěvků na Tumblru a dalších.

„Bae“ v mainstreamových médiích

V červenci 2014 vydal populární zpěvák a skladatel Pharrell Williams píseň s názvem „Pojďte to získat, Bae“. Podobně jako Drakeova píseň „The Motto“ proměnila zkratku YOLO (Žiješ jen jednou) v trendový nový výraz, který lidé začali používat všude na internetu, Pharrellův „Come Get It Bae“ rozhodně vypadal, že skutečně pohání popularitu miláček napříč sociálními médii. Jako většina memů a trendů, které se stávají virálními, je miláček tento trend se stal velmi rychle poté, co byl roky tiše budován, než získal dostatečnou trakci na sociálních médiích, aby se začal dostávat k masám. A samozřejmě, kdykoli má vlivná celebrita co do činění s rozšířením potenciálního nového trendu, může viralita vzlétnout exponenciálním tempem. Tak to prostě někdy chodí.