Skip to content

Co znamená Dynamic DNS?

7 de Červenec de 2021
ddns gettyimages 5c38ca0246e0fb00016fb421

DDNS je zkratka pro dynamický DNS, přesněji řečeno dynamický systém doménových jmen. Je to služba, která mapuje názvy internetových domén na IP adresy. Služba DDNS vám umožní přístup k domácímu počítači odkudkoli na světě. DDNS slouží podobnému účelu jako internetový systém doménových jmen (DNS), protože DDNS umožňuje komukoli, kdo je hostitelem webového nebo FTP serveru, inzerovat veřejné jméno potenciálním uživatelům. Na rozdíl od DNS, který funguje pouze se statickými adresami IP, je však DDNS navržen také pro podporu dynamických (měnících se) adres IP, jako jsou například adresy přidělené serverem DHCP. Díky tomu je DDNS vhodný pro domácí sítě, které normálně přijímají dynamické veřejné IP adresy od poskytovatele internetových služeb.

DDNS není stejný jako DDoS, i když tyto technologie sdílejí většinu stejných zkratkových písmen.

Jak služba DDNS funguje

Chcete-li používat DDNS, zaregistrujte se u poskytovatele dynamického DNS a nainstalujte jeho software na hostitelský počítač. Hostitelský počítač je jakýkoli počítač používaný jako server, ať už jde o souborový server, webový server nebo jiný typ serveru. Například pokud máte v počítači software FTP, který ze zařízení dělá server FTP, nainstalujte do tohoto počítače aplikaci DDNS. Tento počítač je ten, na který se uživatelé dostanou, když požadují váš server, takže je to ten, který vždy potřebuje aktualizovat poskytovatele DDNS o jeho aktuální IP adresu. Software sleduje změny dynamické adresy IP. Když se adresa změní (což podle definice nakonec bude), software kontaktuje službu DDNS, aby aktualizoval váš účet o novou adresu IP. To znamená, že pokud je software DDNS vždy spuštěn a dokáže detekovat změnu IP adresy, název DDNS, který jste přidružili k vašemu účtu, nadále směruje návštěvníky na hostitelský server bez ohledu na to, kolikrát se IP adresa změní. Služba DDNS je zbytečná pro sítě, které mají statické adresy IP, protože název domény nemusí vědět, o jakou adresu IP jde, když je o ní poprvé řečeno. Je to proto, že statické adresy se nemění. Služba DDNS je pouze částí rovnice při poskytování souborů přes internet z počítače. Musíte také říci routeru, který počítač v síti by měl být kontaktován, když na server přistupuje uživatel mimo síť. To se provádí přesměrováním portů na routeru.

Proč byste chtěli službu DDNS

Služba DDNS je dokonalá, pokud hostujete své webové stránky z domova, máte soubory, ke kterým chcete přistupovat bez ohledu na to, kde jste (například vzdálené připojení k počítači, když jste pryč), chcete spravovat svou domácí síť z dálky nebo jakékoli jiný podobný důvod.

Kde získat bezplatnou nebo placenou službu DDNS

Několik online poskytovatelů nabízí bezplatné služby předplatného DDNS které podporují počítače se systémem Windows, Mac nebo Linux. Mezi oblíbené patří NoIP, FreeDNS a Dynu. S bezplatnou službou DDNS si nemůžete vybrat žádnou adresu URL a očekávat, že ji předáte na svůj server. Například nemůžete jako adresu souborového serveru vybrat soubor.google.org. Místo toho se vám po výběru názvu hostitele zobrazí omezený výběr domén, ze kterých si můžete vybrat. Pokud například jako službu DDNS používáte NoIP, můžete si vybrat název hostitele, který je vaším jménem, ​​nebo nějaké náhodné slovo nebo směs slov, například my1website, ale možnosti bezplatné domény jsou hopto.org, zapto.org, systes.net, a ddns.net. Pokud se tedy rozhodnete pro hopto.org, vaše adresa DDNS bude my1website.hopto.org. Ostatní poskytovatelé nabízejí placené možnosti. Google Domains zahrnuje také podporu dynamických DNS.