Skip to content

Co znamená impedance reproduktoru a proč na ní záleží

6 de Červenec de 2021
GettyImages 132706276 58942bdb5f9b5874ee936704

Pro téměř každý reproduktor nebo sadu sluchátek, která si můžete koupit, najdete specifikaci impedance měřené v ohmech (symbolizované jako Ω). Balení a přiložené návody k produktu zřídka vysvětlují, co znamená impedance nebo proč je pro vás důležité. Impedance je jako skvělý rock ‚n‘ roll. Pochopení všeho je komplikované, ale abyste vše „dostali“, nemusíte rozumět všemu.

Impedance reproduktorů

Když mluvíme o věcech, jako je watt, napětí a výkon, mnoho autorů zvuku používá analogii vody protékající potrubím, protože je to analogie, kterou si lidé mohou vizualizovat a s níž se mohou spojit. Představte si reproduktor jako trubku. Zvukový signál – vaše hudba – funguje jako voda protékající potrubím. Čím větší je potrubí, tím snáze ním může protékat voda. Větší trubky také zvládnou větší objem tekoucí vody. Reproduktor s nižší impedancí je jako větší trubka v tom, že propouští více elektrického signálu a umožňuje mu snadnější tok. Ve výsledku uvidíte zesilovače s výkonem 100 wattů při impedanci 8 ohmů nebo 150 nebo 200 wattů při impedanci 4 ohmy. Čím nižší je impedance, tím snadněji reproduktorem protéká elektřina (signál nebo hudba). Mnoho zesilovačů není navrženo pro práci s reproduktory se 4 ohmy. Pomocí analogie potrubí můžete vložit větší potrubí, ale bude přenášet více vody (zvuku), pouze pokud máte dostatečně silné čerpadlo (zesilovač), které zajistí další tok vody.

Zaručuje nízká impedance vysokou kvalitu?

Používání reproduktorů s nízkým ohmem bez vybavení, které je může podporovat, může způsobit, že zesilovač otočíte úplně nahoru, což může zařízení poškodit. Použití neodpovídajících reproduktorů a zesilovačů může způsobit problémy, pokud přijímač nebo zesilovač neodpovídají danému úkolu. Vezměte si téměř jakýkoli moderní reproduktor a připojte ho k jakémukoli modernímu zesilovači a budete mít více než dost hlasitosti pro váš obývací pokoj. Jaká je výhoda 4-ohmového reproduktoru oproti 6-ohmovému nebo 8-ohmovému reproduktoru? Není to moc – jen nízká impedance někdy naznačuje míru jemného doladění, které inženýři provedli, když navrhli reproduktor. Impedance reproduktoru se mění s tím, jak zvuk stoupá a klesá ve výšce (nebo frekvenci). Například při 41 hertzích (nejnižší tón na standardní basové kytarě) může být impedance reproduktoru 10 ohmů. Při 2 000 hertzích (horní rozsah houslí) může být impedance pouze 3 ohmy. Specifikace impedance viděná na reproduktoru je jen hrubý průměr. Někteří z náročnějších techniků reproduktorů rádi vyrovnávají impedanci reproduktorů pro konzistentní zvuk v celém zvukovém rozsahu. Stejně jako někdo může pískovat kousek dřeva, aby odstranil vysoké hřebeny obilí, může technik reproduktoru použít elektrické obvody ke zploštění oblastí s vysokou impedancí. Tato zvláštní pozornost je důvodem, proč jsou 4-ohmové reproduktory běžné v high-end zvuku, ale vzácné v masovém trhu.

Zvládne to váš systém?

Než si koupíte 4-ohmový reproduktor, ujistěte se, že ho zesilovač nebo přijímač zvládne. To nemusí být jasné, ale pokud výrobce zesilovače nebo přijímače zveřejní jmenovité hodnoty výkonu v 8 i 4 ohmech, jste v bezpečí. Většina samostatných zesilovačů bez vestavěného předzesilovače nebo tuneru zvládne 4-ohmové reproduktory, stejně jako většina špičkových A / V přijímačů. Relativně levný přijímač nemusí být nejlepší volbou pro 4-ohmové reproduktory. Při nízké hlasitosti to může fungovat dobře, ale zvedněte to a zesilovač nemusí mít sílu napájet reproduktor. Přijímač se může dočasně vypnout nebo ho můžete spálit.

O spínači impedance

Některé zesilovače a přijímače jsou vybaveny přepínačem impedance na zadní straně, kterým můžete přepínat mezi nastavením ohmů. Problém s použitím tohoto přepínače spočívá v tom, že impedance není ploché nastavení, je to křivka, která se liší. Použití impedančního spínače k ​​„přizpůsobení“ vašeho vybavení vašim reproduktorům úmyslně ochromuje všechny možnosti vašeho zesilovače nebo přijímače. Ponechte impedanci na nejvyšším nastavení a kupte si reproduktory, které odpovídají nastavení impedance vašeho zařízení pro nejlepší výkon.

Impedance automobilových reproduktorů

V autorádiu jsou standardem reproduktory se 4 ohmy. Je to proto, že automobilové audio systémy běží na 12 voltů DC namísto 120 voltů střídavého proudu. Impedance 4 ohmy umožňuje, aby reproduktory do auta získaly více energie z nízkonapěťového zesilovače do auta. Zesilovače do auta jsou navrženy pro použití s ​​reproduktory s nízkou impedancí. Roztočte to a užívejte si.