Long Term Evolution neboli LTE je bezdrátový širokopásmový standard 4G, který nahrazuje předchozí technologie jako WiMax a 3G. Je rychlejší než 3G, ale pomalejší než skutečný 4G a 5G, současný bezdrátový standard. LTE používají mobilní zařízení, jako jsou chytré telefony a tablety, místo bezdrátového připojení (Wi-Fi). Stejně jako 3G nebo 4G je LTE technologickým standardem, který určuje, jak se mobilní zařízení připojují k internetu z mobilních věží. LTE je do značné míry marketingový výraz, který má znamenat pokrok směrem k 4G. Neexistuje mezinárodní regulační orgán, který by rozhodoval o tom, co je a není LTE nebo 4G. Telekomunikační společnosti tedy často používají tyto pojmy zaměnitelně. Skutečné technické specifikace LTE však nedosahují rychlosti 4G.
Výhody LTE
Přestože je LTE pomalejší než skutečné 4G, představuje zlepšení oproti starším technologiím a standardům mobilního širokopásmového připojení. Ve srovnání s 3G nabízí LTE:
- Vyšší šířka pásma (vyšší rychlosti připojení).
- Lepší základní technologie pro hlasové hovory (VoIP) a streamování multimédií.
- Nízká latence přenosu dat.
- Větší škálovatelnost umožňující připojení více zařízení k přístupovému bodu najednou.
- Vylepšeno pro hlasové hovory pomocí Voice over LTE (VoLTE).
Jak používat LTE
Abyste mohli využívat výhody LTE, potřebujete dvě věci: telefon a mobilní síť, která jej podporuje. To znamená, že se musíte ujistit, že je vaše zařízení kompatibilní s LTE. Ne všechna zařízení obsahují hardware potřebný pro připojení k síti LTE. Můžete si být jisti, že nové telefony ano, ale starší modely nemusí. Telefony LTE by se mohly nazývat 4G LTE. Pokud váš telefon nefunguje v síti LTE, možná budete muset upgradovat zařízení nebo se uspokojit s nižšími rychlostmi než LTE. Kromě telefonu budete potřebovat přístup k poskytovateli bezdrátových služeb – buď mobilnímu operátorovi, nebo mobilnímu operátorovi virtuální sítě (MVNO). Tyto společnosti dodávají technologii LTE do vašeho zařízení. Abyste mohli službu využívat, musíte být v oblasti pokrytí LTE. Zavádějící marketingový výraz, LTE často neodpovídá očekáváním. Před zakoupením smartphonu nebo jiného zařízení si přečtěte recenze, zkontrolujte verdikty testerů a věnujte pozornost skutečnému výkonu LTE zařízení.
Historie LTE
3G bylo vylepšení oproti 2G, ale chyběla mu rychlost požadovaná revolucí chytrých telefonů. Radiokomunikační sektor Mezinárodní telekomunikační unie (ITU-R), orgán stanovující mobilní širokopásmové připojení a rychlosti, představil v roce 2008 vylepšenou sadu specifikací bezdrátové komunikace. Nový standard uspokojí potřeby novějších technologií, jako je VoIP, streamování médií, video konference, vysokorychlostní datové přenosy a spolupráce v reálném čase. Tato specifikace sady byla pojmenována 4G, což znamená čtvrtou generaci, a rychlost byla jedním z hlavních vylepšení. Síť 4G může podle těchto specifikací poskytovat rychlost až 100 Mb / s během pohybu, jako v autě nebo vlaku, a až 1 Gb / s, když stojí. Byly to vysoké cíle. Vzhledem k tomu, že ITU-R nemělo slovo při zavádění těchto standardů, muselo uvolnit pravidla, aby bylo možné považovat nové technologie za 4G, i když tyto rychlosti nedosáhly. Následoval trh se zařízeními označenými 4G LTE. 4G / LTE zůstává nejrozšířenějším standardem na celém světě. Stále více zařízení a sítí je vybaveno pro 5G. 5G nabízí několik vylepšení oproti 4G i LTE, ale čelí výzvám širokého přijetí.