Skip to content

Co znamená modem?

10 de Říjen de 2021
GettyImages 1135737733 62f753b47ca14e869f4cf7b603cdcc42

Zkratka modem je zkrácená forma modulátor-demodulátor. Je to zařízení, které umožňuje počítačům a směrovačům odesílat a přijímat informace prostřednictvím sítě, jako je internet, změnou digitálních signálů na analogové signály a poté změnou analogových signálů zpět na digitální signály. Modulátorová část modemu převádí odchozí digitální informace z počítače na analogový signál, který lze odeslat po telefonní, DSL nebo kabelové lince. Demodulátorová část modemu převádí příchozí analogové signály do digitálního formátu, který může používat počítač.

Odkud pochází Word Modem?

Modemy byly představeny na konci šedesátých let minulého století a původně sloužily k připojení terminálů k počítačům prostřednictvím telefonní linky. U těchto modemů byla data zadaná do terminálu převedena na kód ASCII, který modem odeslal do počítače. Počítač zpracoval tato data a prostřednictvím modemu odeslal terminálu odpověď.

K prvnímu pokroku v oblasti modemové technologie došlo v roce 1972 zavedením smartmodemu společností Hayes Communications. Smartmodemy by kromě odesílání dat mohly provozovat i telefonní linku. Smartmodems používal sadu příkazů Hayes k přijímání hovorů, telefonování a zavěšení telefonu. Když se koncem sedmdesátých let staly populární počítače, mnoho uživatelů připojilo své počítače k ​​modemu, aby získali přístup k internetu a Bulletin Board Systems (BBS) prostřednictvím své domácí telefonní linky. Tyto první modemy pracovaly s rychlostí 300 bps (bitů za sekundu). V 80. a 90. letech se rychlost modemu zvýšila z 300 bps na 56 Kbps (kilobitů za sekundu). V roce 1999 byl ADSL k dispozici s rychlostí až 8 Mbps (megabitů za sekundu). Na počátku roku 2000 byl širokopásmový internet dostupný pro více uživatelů a širokopásmové modemy se staly běžnými mezi domácími uživateli. 1:14

Co je modem v počítačové síti?

Jak funguje modem?

Když přejdete do režimu online, váš počítač nebo mobilní zařízení odešle digitální signál do modemu a modem vytvoří připojení k internetu. Když otevřete webový prohlížeč a zadáte adresu URL webu, počítač odešle požadavek na zobrazení webu. Modem převádí tento digitální požadavek na analogový signál, který lze přenášet po telefonní nebo kabelové lince.

Signál putuje do počítače, který je hostitelem webové stránky, a je zachycen jiným modemem. Tento modem převádí analogový signál na digitální. Poté modem odešle digitální signál do hostitelského počítače. Poté hostitelský počítač na požadavek odpoví, opět v digitálním formátu. Modem převádí digitální signál na analogový formát a odešle odpověď zpět k vám, kde modem převede signál do formátu, který může číst vaše zařízení. Jakmile dokončíte procházení webu a přejdete do režimu offline, počítač odešle signál modemu k odpojení síťového připojení.

Kde se nachází modem?

Modem je buď samostatný box, nebo součást umístěná uvnitř počítače. Externí modem používá konektor RJ11 pro připojení DSL nebo koaxiální konektor pro kabelové připojení. Je obsažen v samostatné krabici, která se k počítači připojuje přes sériový nebo USB port. Má také kabel, který se zapojuje do elektrické zásuvky. Externí modem dodaný vaším ISP může být kombinovaný modem a router.

Existují tři typy interních modemů: integrovaný, interní a vyměnitelný. Integrované modemy jsou zabudovány do základní desky počítače. Palubní modemy nelze odebrat, ale lze je deaktivovat vypnutím propojky nebo změnou nastavení CMOS. Interní modemy používají konektor RJ11 nebo koaxiální konektor. Tyto modemy jsou rozšiřující kartou, která se připojuje ke slotu PCI uvnitř stolního počítače.
Vyměnitelné modemy se připojují ke slotu PCMCIA v notebooku. Vyměnitelné modemy lze přidávat a odebírat. Chcete -li najít interní modem v počítači, vyhledejte konektor RJ11, konektor RJ45 nebo koaxiální konektor na zadní nebo boční straně počítače. Konektor RJ11 se používá pro telefonní linky a vypadá jako nástěnný konektor. Konektor RJ45 je konektor ethernetového kabelu. Pro kabelové připojení se používá koaxiální konektor.