Skip to content

Co znamená ZČU?

21 de Červen de 2021
GettyImages 1025071730 b40109ab2c974ffca71a02ae817e2f62

Ultra-Wide Band (UWB) je komunikační metoda používaná v bezdrátových sítích, která využívá nízkou spotřebu energie k dosažení připojení s velkou šířkou pásma. Jinými slovy, je to určeno k přenosu velkého množství dat na krátkou vzdálenost bez použití příliš velkého množství energie. Technologie UWB, která byla původně navržena pro komerční radarové systémy, má aplikace ve spotřební elektronice a bezdrátových osobních sítích (PAN). Po počátečních úspěších v polovině 2000 se zájem o ZČU značně snížil ve prospěch Wi-Fi a 60 GHz bezdrátových síťových protokolů. Ultra-Wide Band se dříve nazývalo pulzní rádiové nebo digitální pulzní bezdrátové připojení, ale nyní je známé jako ultra-širokopásmové a ultrabandové, nebo zkráceně UWB.

Jak funguje ZČU

Ultra širokopásmová bezdrátová rádia vysílají krátké signální impulzy v širokém spektru. To znamená, že data jsou přenášena přes několik frekvenčních kanálů najednou, cokoli přes 500 MHz. Například signál UWB se středem na 5 GHz se obvykle šíří přes 4 GHz a 6 GHz. Široký signál umožňuje UWB běžně podporovat vysokou rychlost bezdrátového přenosu dat 480 Mbps až 1,6 Gbps na vzdálenosti až několika metrů. Na delší vzdálenosti výrazně klesá rychlost přenosu dat ze ZČU. Ve srovnání s rozprostřeným spektrem širokopásmové použití ultraband znamená, že neinterferuje s jinými přenosy ve stejném frekvenčním pásmu, jako jsou úzkopásmové a nosné vlnové přenosy.

Aplikace ZČU

Některá použití ultra širokopásmové technologie ve spotřebitelských sítích zahrnují:

  • Bezdrátové USB
  • Bezdrátové video ve vysokém rozlišení
  • Bezdrátový tisk
  • Bezdrátové monitory
  • Bluetooth nové generace
  • Peer-to-peer připojení
  • Přenosy souborů bez počítače

Bezdrátové USB mělo nahradit tradiční USB kabely a PC rozhraní bezdrátovým připojením založeným na ZČU. Konkurenční UWB založené Bez kabelu USB a Certifikované bezdrátové USB (WUSB) standardy provozované rychlostí mezi 110 Mbps a 480 Mbps v závislosti na vzdálenosti. Jedním ze způsobů sdílení bezdrátového videa ve vysokém rozlišení v domácí síti bylo prostřednictvím připojení UWB. V polovině 2000s mohly odkazy na vyšší šířku pásma UWB zvládnout mnohem větší objemy obsahu než verze Wi-Fi dostupné v té době, ale Wi-Fi nakonec dohnal. Několik dalších průmyslových standardů pro bezdrátové streamování videa také soutěžilo s UWB včetně Bezdrátové HD (WiHD) a Bezdrátové rozhraní s vysokým rozlišením (WHDI). Vzhledem k tomu, že její rádia k provozu vyžadují nízký výkon, mohla technologie UWB teoreticky dobře fungovat v zařízeních Bluetooth. Toto odvětví se několik let pokoušelo začlenit technologii UWB do technologie Bluetooth 3.0, ale od tohoto úsilí upustilo v roce 2009. Omezený rozsah signálů UWB vylučuje její použití pro přímé připojení k hotspotům. Některé starší modely mobilních telefonů však byly povoleny pomocí ZČU pro podporu aplikací typu peer-to-peer. Technologie Wi-Fi nakonec nabídla dostatečný výkon a výkon, aby nahradila ZČU i v telefonech a tabletech.