Internetové modemy obsahují širokou škálu symbolů a LED světel, jejichž význam se může měnit v závislosti na jejich barvě a aktivitě. Například rychle blikající kontrolky modemu mohou znamenat něco úplně jiného než světlo, které je stabilní nebo vůbec nesvítí. Tento článek se zaměří na to, co znamenají barvy světla modemu, jak číst symboly na modemu a poskytnout další odkazy na zdroje k příručkám a dokumentům podpory populárního poskytovatele internetu. Informace v tomto článku platí pro modem i hybridní zařízení modem / router.
Vysvětlení barev světla modemu
Kontrolky LED na modemech komunikují funkčnost a aktivitu na internetovém zařízení. Specifické barvy mohou ukázat, které aspekty zařízení nebo internetové služby fungují, pokud dojde k chybě nebo pokud je něco poškozené nebo offline. Význam barev světla modemu se velmi liší v závislosti na konkrétním modelu modemu a použitém poskytovateli internetových služeb. Níže uvedený seznam slouží pouze pro základní porozumění. Zde jsou některé z běžnějších barev světla modemu a jejich význam.
- Zelená: Zelená kontrolka modemu obvykle indikuje napájení modemu, aktivní připojení k internetu, potvrzené spárování s jiným zařízením, aktivní telefonní linku nebo silný internetový signál.
- Modrý: Modré kontrolky modemu mohou ukazovat, že probíhá aktualizace firmwaru, modem se připojuje k jinému zařízení ke spárování, byl detekován poskytovatel a proces připojení byl zahájen, proces připojení byl dokončen a probíhá telefonní hovor .
- oranžový: Oranžová kontrolka modemu někdy označuje dobré (ale ne skvělé) připojení k internetu, počáteční fáze procesu připojení po zapnutí modemu, když je odpojena telefonní služba, ale stále jsou možná tísňová volání a proces párování byl zahájen.
- Červené: Význam červeného modemu může znamenat přehřátý modem, došlo k chybě služby, slabé připojení k internetu, žádné připojení k internetu, ověření PPP selhalo, selhání nastavení a úplné odpojení telefonní služby.
- Bílý: Bílé světlo LED se obvykle používá v modemech k indikaci napájení, proces párování byl zahájen, modem se pokouší detekovat poskytovatele služeb a připojit se k internetu a probíhá aktualizace firmwaru.
Význam světel modemu
Stejně jako u barev LED mohou mít modemy rychle blikající nebo svítící stabilní světlo také různé významy.
- Stabilní světla modemu: Svítící kontrolka modemu, která nebliká, obvykle znamená, že její přidružená funkce funguje správně nebo skončila. Trvalé červené nebo oranžové světlo modemu, jak je uvedeno výše, by však mohlo naznačovat, že něco není v pořádku nebo je třeba jej opravit.
- Kontrolky modemu blikají: Blikající nebo blikající kontrolka modemu, v závislosti na jeho barvě, může indikovat fungující internetovou aktivitu, probíhající aktivitu připojení nebo párování nebo telefonní sluchátko, které je zvednuto nebo vyvěšeno. Mírné blikání modemu může někdy znamenat začátek procesu, zatímco rychlejší blikání může znamenat konečnou fázi procesu.
- Nesvítí / Žádné světlo: Pokud kontrolka LED modemu zcela nesvítí, obvykle to znamená nedostatek energie, úplné odpojení od poskytovatele nebo některé z jeho služeb nebo byla funkce deaktivována. I když to zní neintuitivně, žádná světla někdy nesignalizují, že modem funguje správně.
Vypnuté světlo však není vždy špatná věc. Například pokud nepotřebujete použít ethernetový kabel a nemáte jej připojený, mělo by smysl, aby kontrolka Ethernet nesvítila. Podobně, pokud nemáte od svého poskytovatele internetu pevnou telefonní službu, nemusíte si dělat starosti s kontrolkou telefonní linky.
Význam symbolu modemu
Některé modemy a hybridy modem-router mají nad světly a ikonami textové štítky, které usnadňují pochopení jejich významu. Mnozí to však neudělají, což je může učinit nejednoznačnými a matoucími.
- Napájení. Tento symbol je docela univerzální a je k dispozici u většiny modemů a řady dalších produktů.
- Wi-Fi a internet: Význam druhého a třetího symbolu se může lišit v závislosti na modelu vašeho modemu. Pokud máte pouze jeden z těchto typů symbolů, je to obvykle pro váš internetový signál nebo připojení. Dvě mírně odlišné verze mohou odkazovat na váš internetový signál a jeho připojení Wi-Fi k jiným zařízením nebo oddělené signály Wi-Fi 2,5 a 5 GHz.
- Internet: Čtvrtý symbol, který vypadá jako planeta s prstencem kolem, obvykle odkazuje na připojení k internetu. Někdy se tento symbol používá také k reprezentaci připojení WAN. Symbol @ se také běžně používá pro tento účel.
- Ethernet: Tento pátý symbol představuje kabelové připojení k modemu nebo směrovači. Prázdný čtverec obvykle odkazuje na připojení WAN, zatímco rámeček s linkou procházející spodní stranou, jak je uvedeno výše, označuje připojení LAN. Symbol tří čtverců spojených linkou může také představovat připojení LAN.
- USB: Šestý symbol, ikona podobná trojzubci se střední čárou končící bodem, představuje připojení USB. Existuje několik verzí ikony USB, ale obvykle se podobají tomuto formátu.
- WPS: Dvě šipky tvořící kruh často představují WPS (Wi-Fi Protected Setup). WAP je způsob, jak rychle připojit zařízení k vaší Wi-Fi stisknutím tlačítka na zadní straně routeru. Během tohoto procesu se LED světlo krátce rozsvítí.
Zdroje pro předvídání symbolů modemu
Modemové modely se velmi liší a většina výrobců používá své vlastní ikony a symboly. Pokud jste se zasekli ve snaze pochopit svá světla modemu Spectrum nebo nerozumíte významu světel modemu Arris, je to pravděpodobně důvod. Zde jsou odkazy na oficiální světelné příručky pro modem pro několik nejoblíbenějších poskytovatelů internetu, které vám pomohou lépe porozumět vašim světelám modemu.
- CenturyLink
- Spektrum
- Arris
- Xfinity
- AT&T
- Verizon
- Cox Internet