Latence síťového připojení představuje množství času potřebného k přenosu dat mezi odesílatelem a přijímačem. I když všechny počítačové sítě ze své podstaty vlastní nějakou formu latence, jejich množství se liší a může se z různých důvodů náhle zvýšit. Lidé vnímají tato neočekávaná časová zpoždění jako „zpoždění“. Vysoká latence může také způsobit velká zpoždění. Například vaše videohra může zaznamenat vysokou latenci, což způsobí, že hra občas zamrzne a nepřinese živou aktualizaci ostatních hráčů. Méně zpoždění znamená, že připojení zažívá nižší latenci. Zpoždění v síti se děje z několika důvodů, zejména vzdálenosti a přetížení. V některých případech můžete opravit zpoždění internetu změnou interakce zařízení se sítí.
Latence a šířka pásma
Latence a šířka pásma spolu úzce souvisejí, ale jedná se o dva samostatné výrazy. Abychom pochopili, co způsobuje vysokou latenci, je důležité ji odlišit od vysoké šířky pásma. Pokud by vaše připojení k internetu bylo znázorněno jako data přenášející data kanálu, šířka pásma by odkazovala na fyzickou velikost kanálu. Malá roura (malá šířka pásma) nedokáže pojmout více dat najednou, zatímco silná (velká šířka pásma) může přenášet více dat najednou. Šířka pásma se často měří v Mbps. Latence je zpoždění, měřeno v ms. Je čas, který trvá, než se informace přesunou z jednoho konce potrubí na druhý. Říká se tomu také ping rate.
Rychlost světla v počítačové síti
Žádný síťový provoz nemůže cestovat rychleji než rychlost světla. V domácí nebo místní síti je vzdálenost mezi zařízeními tak malá, že na rychlosti světla nezáleží. U připojení k internetu se to však stává faktorem. Za dokonalých podmínek vyžaduje světlo zhruba 5 ms, aby urazilo přibližně 1600 kilometrů. Kromě toho většina dálkového internetového provozu cestuje po kabelech, které nemohou přenášet signály tak rychle jako světlo kvůli fyzikálnímu principu zvanému lom. Například data přes optický kabel vyžadují k ujetí 1000 mil alespoň 7,5 ms.
Typické latence připojení k internetu
Kromě fyzických limitů je způsobena další latence sítě, když je provoz směrován přes servery a další páteřní zařízení. Typická latence připojení k internetu se také liší v závislosti na jeho typu. Studie Measuring Broadband America (zveřejněná koncem roku 2018) uvádí tyto typické latence internetového připojení pro běžné formy širokopásmových služeb v USA:
- Optická vlákna: 12-20 ms
- Kabelový internet: 15-34 ms
- DSL: 25-80 ms
- Satelitní internet: 594-612 ms
Jak opravit latenci
Latence může kolísat v malých množstvích od jedné minuty k další, ale může být patrné další zpoždění od malého zvýšení. Níže jsou uvedeny běžné důvody zpoždění na internetu, z nichž některé jsou mimo vaši kontrolu:
-
Vyměňte nebo přidejte router. Jakýkoli směrovač nakonec zapadne, pokud jej současně používá příliš mnoho klientů. Síťové spory mezi více klienty znamenají, že tito klienti někdy čekají na vzájemné zpracování požadavků, což způsobuje zpoždění. Chcete-li tento problém vyřešit, vyměňte směrovač za výkonnější model nebo přidejte do sítě další směrovač, abyste tento problém zmírnili. Podobně dochází k síťovým sporům v souvislosti s připojením rezidence k poskytovateli internetu, pokud je nasycen provozem.
-
Vyhněte se současnému stahování. V závislosti na rychlosti vašeho připojení se vyhněte příliš mnoha současným stahováním a online relacím, abyste minimalizovali zpoždění.
-
Nepoužívejte příliš mnoho aplikací najednou. Počítače a další klientská zařízení se stávají zdrojem zpoždění v síti, pokud nemohou rychle zpracovat síťová data. Zatímco moderní počítače jsou ve většině situací dostatečně výkonné, zařízení se mohou zpomalit, pokud běží příliš mnoho aplikací současně. Pokud si myslíte, že máte otevřeno příliš mnoho programů, zavřete několik. Spuštěné aplikace, které negenerují síťový provoz, mohou způsobit zpoždění. Například špatně fungující program může spotřebovat všechny dostupné CPU, což zpožďuje počítač při zpracování síťového provozu pro jiné aplikace. Pokud program nereaguje, přinutte jej zavřít.
-
Skenujte a odstraňte malware. Síťový červ unese počítač a jeho síťové rozhraní, což může způsobit jeho pomalý výkon, podobně jako přetížení. Spuštění antivirového softwaru na zařízeních připojených k síti tyto červy detekuje a odstraní.
-
Místo bezdrátového připojení použijte kabelové připojení. Online hráči například často upřednostňují provozování svých zařízení přes kabelový Ethernet namísto Wi-Fi, protože Ethernet podporuje nižší latenci. Zatímco v praxi je úspora obvykle jen několik milisekund, kabelové připojení také zabrání riziku rušení, které může vést k významnému zpoždění.
-
Využijte místní mezipaměť. Jedním ze způsobů, jak snížit latenci, je využít ukládání do mezipaměti ve vašem prohlížeči, což je způsob, jak program ukládá nedávno použité soubory, takže k nim můžete přistupovat místně při příštím vyžádání souborů z tohoto webu (není nutné stahování). Většina prohlížečů ukládá soubory do mezipaměti ve výchozím nastavení, ale pokud mezipaměť prohlížeče vymažete příliš často, načítání stejných stránek, které jste nedávno navštívili, trvá déle.
Další příčiny problémů s latencí
Některé problémy s latencí lze opravit, ale následující jsou problémy s latencí, které obvykle nemáte pod kontrolou.
Dopravní zatížení
Špičky v používání internetu během špičkových denních dob často způsobují zpoždění. Povaha této prodlevy se liší podle poskytovatele služeb a zeměpisné polohy. Kromě přesunu umístění nebo změny internetové služby se jednotlivý uživatel tomuto zpoždění nemůže vyhnout.
Načtení online aplikace
Online hry pro více hráčů, webové stránky a další síťové aplikace typu klient-server používají sdílené internetové servery. Pokud dojde k přetížení těchto serverů aktivitou, dojde u klientů ke zpoždění.
Bezdrátové rušení
Satelitní, pevné bezdrátové širokopásmové připojení a další bezdrátové připojení k internetu jsou citlivé na rušení signálem z deště. Bezdrátové rušení způsobí poškození přenosových dat v síti, což způsobí zpoždění v důsledku zpoždění opakovaného přenosu.
Zpožďovací spínače
Někteří lidé, kteří hrají online hry, instalují do své místní sítě zařízení zvané lag switch. Přepínač zpoždění zachycuje síťové signály a zavádí zpoždění toku dat zpět k dalším hráčům připojeným k živé relaci. Pro vyřešení tohoto problému zpoždění můžete udělat jen málo, kromě toho, že se vyhnete hraní s těmi, kteří používají přepínače zpoždění.
Kolik je příliš mnoho zpoždění?
Dopad zpoždění závisí na tom, co v síti děláte, a do určité míry na úrovni výkonu sítě, na kterou jste si zvykli. Uživatelé satelitního internetu očekávají dlouhou latenci a nemají tendenci si všimnout dočasného zpoždění dalších 50 nebo 100 ms. Vyhrazení online hráči naopak upřednostňují, aby jejich síťové připojení běželo s latencí kratší než 50 ms a rychle si všimlo jakéhokoli zpoždění nad touto úrovní. Obecně platí, že online aplikace fungují nejlépe, když latence sítě zůstane pod 100 ms; jakékoli další zpoždění je pro uživatele patrné.