Obrázky založené na bitmapách se skládají z pixelů v mřížce. Každý pixel nebo „bit“ v obrázku obsahuje informace o barvě, která se má zobrazit. Bitmapové obrázky nabízejí pevné rozlišení a nelze je měnit bez ztráty kvality obrazu. Tyto obrázky se také nazývají rastrové obrázky. Alternativou k bitmapě je a vektorový obrázek, které místo teček používají vložené pokyny k kreslení čar na cestách. Velikost vektoru lze plynule měnit bez ztráty kvality obrazu.
Vše o pixelech
Každý pixel na obrazovce je velmi zjednodušeně řečeno „trocha“ barevných informací použitých k zobrazení obrázku na obrazovce. Tato obrazovka může být stejně malá jako ta na Apple Watch nebo velká jako pixelová deska na Times Square. Spolu s potřebou znát tři barvy (červenou, zelenou, modrou) aplikovanou na pixel je další „kousek“ informací o tom, kde přesně se tento pixel na obrázku nachází. Tyto pixely jsou vytvořeny při pořízení obrázku. Pokud tedy váš fotoaparát zachytí obraz s rozlišením 1280 pixelů a 720 pixely, dole v obrázku je 921 600 jednotlivých pixelů a barvu a umístění každého pixelu je třeba si zapamatovat a vykreslit. Pokud zdvojnásobíte velikost obrázku, pixely se zvětší a velikost souboru se zvětší, protože stejný počet pixelů je nyní ve větší oblasti. Nejsou přidány žádné pixely. Pokud zmenšíte velikost obrázku, stejný počet pixelů bude na menší ploše a zmenší se tak velikost souboru.
Jak rozlišovací faktory v
Dalším faktorem, který bitmapy ovlivňuje, je rozlišení. Při vytváření obrázku je rozlišení pevné. Mnoho dnešních moderních digitálních fotoaparátů například pořizuje snímky s rozlišením 300 dpi. To vysvětluje, proč mohou být obrázky digitálních fotoaparátů poměrně velké. K namapování a vybarvení je mnohem více pixelů, než se běžně vyskytuje na běžném displeji počítače.
Typické formáty založené na bitmapách
Běžné formáty založené na bitmapách jsou JPEG, GIF, TIFF, PNG, PICT a BMP. Většinu bitmapových obrázků lze velmi snadno převést na jiné bitmapové formáty. Bitmapové obrázky mívají mnohem větší velikosti souborů než vektorová grafika a často jsou komprimovány, aby se zmenšila jejich velikost. Ačkoli mnoho grafických formátů je založeno na bitmapách, bitmapa (BMP) je také grafický formát-i když jeho použití je dnes velmi vzácné.