Skip to content

Definice dvoupatrového v typografii

5 de Srpen de 2021
alphabet soup 570278369 59f213dc396e5a001072881a

Mezi specializovanou terminologií, která existuje v typografii a která se používá k popisu prvků jednotlivých tvarů písmen, je termín „patro“. Několik písmen lze popsat jako jednopatrových nebo dvoupodlažních-mezi nimi jsou písmena a a g.

Co je to podlaží v typografii

Dvoupodlažní a je malá písmena a, která se skládá z uzavřené mísy ve spodní části a dříku s koncovým ramenem nahoře visícím nad miskou a vytvářejícím částečně uzavřenou oblast nad miskou. Jednopodlažní a je malá a, která se skládá ze zaoblené uzavřené mísy a dříku, ale bez zjevného finále. Malá písmena, která se většina z nás naučila, když jsme studovali kurzivní psaní. Jednopodlažní a se také nazývá „vzpřímené finálové a“.

Další typografická terminologie

  • A miska na tvaru písmene se také nazývá clona. Je to uzavřená kruhová část znaku.
  • A finální je u některých písmen zakřivený ocas. Říká se mu také terminál.
  • The zastavit postavy – známá také jako tah – je hlavní svislá čára v postavě.

Malé dvoupodlažní a má všechny tři tyto prvky.

Zadejte Trivia

V typografii je jedním ze způsobů, jak odlišit pravou kurzívu od umělých nebo softwarově nakloněných písem, pohled na písmeno a. Dvoupodlažní a se obvykle nachází ve svislých římských písmech. I když má doprovodná římská verze dvoupodlažní a, pravá kurzíva obvykle používá jednopatrové a. Kurzívní dvoupodlažní a je možným znakem umělé kurzívy.